دنیای سئو جذابیت‌های خاص خودش را دارد. هر روز مفاهیم جدیدی در این بخش معرفی شده و مورد تست و آزمون متخصصان این حوزه قرار می‌گیرد. یکی از مفاهیم مهم سئو که احتمالا زیاد هم به گوش شما خورده CTR است. در این پست با هم بررسی می‌کنیم که نرخ کلیک چیست و چه عددی برای آن مناسب است.

نرخ کلیک چیست؟

Click Through Rate یا CTR که به فارسی بهترین ترجمه برای آن نرخ کلیک است، یک پارامتر اندازه گیری می‌باشد. اما دقیقا چه چیزی را و به چه شکل محاسبه می‌کند؟

هر بار که جستجویی انجام می‌دهیم، در صفحه اول نتایج (رویای سئوکاران) 10 تا از بهترین سایتها به تشخیص گوگل برای ما لیست می‌شوند. تا به حال چقدر پیش آمده که روی هر 10 نتیجه کلیک کنید؟ به نظرم خیلی کم. پس تا اینجای کار دو مفهوم دیده شدن در نتایج و کلیک کردن بر روی نتایج را داشته باشید.

نرخ کلیک میزان نمایش یک لینک به کاربران و تعداد دفعاتی است که کاربران روی آن لینک کلیک می‌کنند.

مثلا اگر عبارت “آموزش سئو سایت” را سرچ کنید و 10 لینک به شما نشان داده شود، برای هر کدام از این سایتها یک Impression لحاظ می‌شود. یعنی یک بازدید می‌خورند. حالا اگر 10 نفر همین عبارت را جستجو کنند و 6 نفر از آنها روی لینک 1 کلیک کنند، نرخ کلیک سایت برای آن کلمه کلیدی 60% است.

نرخ کلیک یک پارامتر مهم در سئو است که به طور مستقیم در رتبه‌بندی سایتها تاثیر می‌گذارد.

نرخ کلیک سایت چیست؟

تعداد دفعاتی که کاربران بر روی یک لینک کلیک می‌کنند تقسیم بر تعداد دفعاتی که کاربران لینک را می‌بینند. عدد به دست آمده ضربدر 100 شده و نتیجه به درصد بیان می‌شود. فرمول زیر برای محاسبه CTR به کار می‌رود :

فرمول محاسبه نرخ کلیک یا CTR | تیک تاک تک

CTR چطور محاسبه می‌شود؟

فرض کنید یک مغازه کفش فروشی کنار خیابان اصلی داریم. هر روز صبح که فروشگاه باز می‌شود تا شب 3 دسته آدم به تور ما می‌خورند.

گروه اول : هر روز بدون اینکه حتی نیم‌نگاهی به ما بیاندازند راهشان را می‌کشند و می‌روند. این افراد اصلا به مغازه ما نگاه نمی‌کنند.

پس گروه اول مثل کسانی هستند که اصلا ما را در نتایج جستجو پیدا نمی‌کنند.

گروه دوم : افرادی هستند که وقتی رد می‌شوند ما را می‌بینند. مثلا ویترین را چک کرده و چند مدل را نگاه می‌کنند. اما وارد مغازه نشده و خرید نمی‌کنند.

این گروه معنی Impression را تداعی می‌کنند. یعنی جستجویی در گوگل انجام داده و سایت ما را در نتایج می‌بینند. اما بر روی لینک ما کلیک نمی‌کنند.

Impression تعداد دفعات دیده شدن لینک توسط کاربر است

گروه سوم : افرادی که نه تنها مغازه ما را می‌بینند و ویترین را چک می‌کنند، بلکه وارد مغازه شده و خرید هم انجام می‌دهند. چیزی که از لحظه شروع کسب و کار دنبالش بودیم و هستیم. در سئو این گروه حکم کلیک کردن و ورود به سایت ما را دارند.

حالا فرض کنید هر روز 10.000 نفر از پیاده رو مغازه رد می‌شوند و 1.000 نفر از آنها ویترین ما را نگاه می‌کنند. اما فقط 100 نفر خرید می‌کنند. ما انتظار نداریم تمام افرادی که مغازه را دیدند خرید هم بکنند.

اگر یک ابزار آمارگیر داشته باشیم که نشان دهد چند نفر از بازدیدکنندگان تبدیل به خریدار شدند این ابزار همان CTR است.

تاثیر نرخ کلیک در سئو | تیک تاک تک

چه عددی برای نرخ کلیک مناسب است؟

هیچ عدد قطعی یا مشخصی وجود ندارد. این نرخ به پارامترهای زیادی بستگی دارد. 2 مورد زیر را نگاه کنید :

در چه جایگاهی از نتایج جستجو قرار گرفته‌اید

به طور مستقیم در افزایش نرخ کلبک تاثیر دارد. سایتی که رتبه ۱ گوگل است بسیار بیشتر از سایتی که در صفحه دوم قرار دارد دیده شده و کلیک می‌گیرد. 3 لینک اول گوگل نزدیک به 80% کلیک‌ها را تصاحب می‌کنند. پس اگر جایگاه خوبی در نتایج نداشته باشیم، کلیک گرفتن کار سختی می‌شود.

در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید و رقبایتان در چه حالند؟

اگر رقبایتان سایت‌های معتبر و قابل اعتماد باشند، شانس کلیک بر روی لینک شما کم می‌شود. مردم و حتی خود گوگل، برای سایت‌های قدیمی و پیشکسوت احترام قائلند. اگر رقبایی دارید که مدت‌هاست فعالیت می‌کنند و بین مردم محبوب هستند ممکن است رقابت با آنها برایتان چالش برانگیز باشد.

در کل انتظار عددی بین 1% تا حتی 70 یا 80 درصد را داشته باشید

افزایش نرخ کلیک سایت یا ctr | تیک تاک تک

روش‌های افزایش نرخ کلیک سایت

۱ عنوان جذاب معجزه می‌کند

سعی کنید از عناوینی استفاده کنید که جذاب باشند. در نتایج جستجو تایتل صفحه اولین چیزیست که کاربر آن را می‌بینند و شک نکنید که کاربر از یک عنوان جالب به راحتی رد نمی‌شود. در عنوان سایت یک سری نکات را مدنظر داشته باشید.

  • هیچ چیز مثل تکرار خسته کننده نیست. از عناوین تکراری و بی‌روح دوری کنید
  • کلماتی مثل بیشترین، کمترین، بهترین، بدترین، تنها و … تاثیر روانی بسیار زیادی دارند و کاربر را ترغیب به کلیک می‌کنند
  • استفاده از اعداد برای کاربران قابل توجه است. مثل بهترین تکنیک‌های سئو در سال 1398 یا 12 تکنیک افزایش سرعت سایت

۲ Meta Description یا تگ توضیحات را فراموش نکنید

قبلا در پست مفاهیم مقدماتی سئو و اصول سئو سایت | آموزش جامع سئو (جلسه چهارم) گفته بودیم که تگ‌های متا چه کار می‌کنند. بعد از عنوان جذابی که انتخاب کردید، باید یک توضیح کوتاه درباره صفحه خود بنویسید (البته هیچ اجباری نیست. اگر شما ننویسید، موتور جستجو خودش یک بخش از متن را انتخاب می‌کند ) این متن شما پایین عنوان با فونت کوچکتر نشان داده می‌شود. سعی کنید طوری این متن را بنویسید که اگر کاربری این بخش را خواند مایل به کلیک شود.

۳ از علائم نشانه گذاری schema استفاده کنید

اسکیما یک سری علائم نشانه‌گذاری هستند که درک سایت را برای موتورهای جستجو راحت‌تر می‌کنند. مثلا در صفحه نتایج، پایین دیسکریپشن سایت شاید یک سیستم‌ امتیازدهی ستاره‌ای دیده باشید. این یک Schema است. Schema Markup به طور مستقیم تاثیری در سئو ندارد. اما استفاده از این تکنیک باعث متمایز شدن شما بین سایر لینک‌ها می‌شود ( اگر از این تکنیک استفاده نمی‌کنند ) و نرخ کلیک را افزایش می‌دهد.

۴ برنامه بلندمدت برای برندسازی داشته باشید

زمانی که برند باشید ناخودآگاه مردم دوست دارند شما را انتخاب کنند. خود شما بین دیجی‌ کالا و XYZ کدام را انتخاب کنید؟ مسلما دیجی‌ کالا حس بهتری در شما ایجاد می‌کند و اگر قرار به انتخاب باشد احتمال زیاد این سایت را انتخاب کنید. شرکت‌های بزرگ به برندشان اهمیت زیادی می‌دهند و برای مطرح کردن اسم خود برنامه‌ریزی دارند. وقتی تبدیل به یک برند معتبر و قابل اعتماد شوید کلیک بیشتری جذب می‌کنید. البته رسیدن به این جایگاه و برند شدن در این دنیای شلوغ وب کار ساده‌ای نیست، اما مطمئن باشید اگر با برنامه جلو بروید یک روز برند شما هم بین برندهای مطرح می‌درخشد.

نرخ کلیک تبلیغات

خب، CTR که فقط برای موتور جستجو نیست. هر جا که بتوانیم تعداد کلیک را تقسیم بر تعداد نمایش کنیم یعنی موفق شدبم نرخ کلیک را حساب کنیم. تبلیغات به عنوان یک راه قدیمی برای نشان دادن برند، در همه جای دنیا مرسوم است. به کمک CTR میزان موفقیت و کلیک خوردن یک کمپین تبلیغاتی را محاسبه می‌کنند.

شاید جالب باشد بدانید میانگین نرخ کلیک تبلیغات نزدیک به ۰/۰۵ است. از هر 10.000 نمایش فقط و فقط 5 کلیک نصیب صاحبان تبلیغ می‌شود.

نرخ کلیک ایمیل

ایمیل مارکتینگ از قدیم مورد علاقه وب مسترها بوده و به نظرم هنوز هم هست. شاید بعضی‌ها ایمیل مارکتینگ را یک روش سنتی و منسوخ بدانند اما من موافق نیستم. هنوز هم برندهای باهوش بلدند به کمک ایمیل ترافیک جذب کنند و فروش داشته باشند. در کمپین‌های ایمیل مارکتینگ نرخ کلیک اهمیت زیادی دارد و به تبلیغ کننده تعداد باز شدن ایمیل‌ها را اطلاع می‌دهد. داشتن CTR به ما کمک می‌کند ایمیل‌هایی بفرستیم که کاربر را وسوسه به کلیک کند.

به این مطلب چند می‌دید؟
[تعداد رای: 1]