هرچند زمان زیادی از انتشار ویندوز 7 می‌گذرد و این سیستم عامل امروزه قدیمی محسوب می‌شود، اما هنوز افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. قدیمی بودن این ویندوز، گاهی اوقات مشکلاتی به وجود می‌آورد که می‌تواند برای کاربرانش دردساز شوند. یکی از این مشکلات ظاهر شدن مدام پیغامی با مضمون زیر است:

?Do you want to change the color scheme to improve performance

این پیام می‌تواند در طولانی مدت و گاه‌و‌‌بی‌گاه ظاهر شده و تمرکز شما را به هم بریزد. انتخاب گزینه‌هایی که ارائه می‌دهد نیز ممکن است مشکلات دیگری به وجود آورده و رنگ‌بندی ویندوز شما را تغییر دهد. گاهی اوقات نیز ویندوز به‌طور خودکار رنگ‌بندی‌ها را تغییر می‌دهد و پیام The color scheme has been changed to Windows 7 Basic را نمایش می‌دهد. در این مقاله از مجله تیک تاک تِک، قصد داریم روش‌هایی معرفی کنیم که با عمل کردن به آن‌ها، می‌توانید این مشکلات را حل کنید.

اینم بخونید بد نیست: محل ذخیره اسکرین شات در ویندوزهای 7، 8 و 10 کجاست؟ چطور آن را تغییر دهیم؟

حل مشکل the color scheme has been changed to windows 7 basic در ویندوز 7

قبل از هر چیزی باید بفهمیم این پیام می‌خواهد چه چیزی به ما بگوید. این پیغام، زمانی ظاهر می‌شود که سیستم شما حافظه لازم برای اعمال رنگ‌بندی مورد علاقه‌تان را نداشته باشد. درواقع با این کار، ویندوز رنگ‌بندی شما را حذف کرده و رنگ‌بندی پایه (Basic) ویندوز 7، که نیاز به فضای حافظه کمتری دارد را به‌ کار می‌گیرد.

انتخاب اولین گزینه، به منزله موافقت کردن شما با تغییر رنگ‌بندی به رنگ‌بندی Basic ویندوز 7 است. با این کار احتمالا این پیام حذف خواهد شد؛ هرچند پیام آزاردهنده دیگری را مشاهده می‌کنید:The color scheme has been changed to Windows 7 Basic. راهکارهای زیر به شما کمک می‌کنند سیستم اعلان این پیام‌ها را خاموش کنید و با تمرکز کامل به کارتان برسید.


راه‌حل اول

مسیر زیر را دنبال کنید:

 Control Panel > Action Center > Troubleshooting System Maintenance messages > Change Action Center settings

تیک گزینه Windows Troubleshooting messages را بردارید.

حل مشکل the color scheme has been changed to windows 7 basic در ویندوز 7

با این کار دیگر آن پیغام آزاردهنده را نخواهید دید، اما پیغام‌های مهم دیگری که باید دریافت کنید را نیز از دست می‌دهید. اگر پیام‌های دیگر نیز برایتان مهم هستند، راه دوم را امتحان کنید.


راه‌حل دوم

مسیر زیر را دنیال کنید:

 Control Panel > Advanced System Settings > System Properties > Advanced tab > Performance > Settings.

گزینه Adjust for best performance را انتخاب کرده و بعد روی Apply‌ کلیک کنید.

گزینه Adjust for best performance را انتخاب کرده و بعد روی Apply‌ کلیک کنید


راه‌حل سوم

ممکن است کامپیوتر شما حافظه کافی داشته باشد، اما باز هم زمانی که می‌خواهید بازی کنید یا نرم‌افزاری را در حالت تمام صفحه اجرا کنید؛ این پیغام ظاهر شود. در این صورت راهکار سوم می‌تواند مشکل را حل کند.

  1. بر روی آیکون برنامه‌ای که باز کردن آن، موجب ظاهر شدن پیام می‌شود راست کلیک کرده و گزینه properties‌ را انتخاب کنید.
  2. به تب Compatibility بروید و گزینه desktop composition را غیرفعال کنید.

به تب Compatibility بروید و گزینه desktop composition را غیرفعال کنید

شما می‌توانید هر بار که در حین کار با برنامه‌ای دچار مشکل شدید،‌ desktop composition را برای آن برنامه غیرفعال کنید. با این کار در هنگام اجرای برنامه، سرویس Desktop Window Manager Session Manager غیرفعال شده و به آزادسازی حافظه سیستم کمک می‌کند.

اینم بخونید بد نیست: 11 روش عکس گرفتن از صفحه کامپیوتر یا اسکرین شات (Screenshot) در ویندوز 7، 8 و 10


حل مشکل تعویض خودکار رنگ‌بندی: The color scheme has been changed to Windows 7 Basic

همان‌طور که گفته شد. گاهی ویندوز بدون اینکه نظر شما را بپرسد رنگ‌بندی را عوض می‌کند! این مشکل ممکن است به یکی از دلایل زیر رخ داده باشد:

  1. لپ‌تاپتان، منبع تامین الکتریسیته خود را از شارژر به باطری تغییر داده است.
  2. حافظه سیستم کم است.
  3. نرم‌افزاری که در حال اجرا شدن است با Aero‌ سازگار نیست.
  4. ممکن است پیکربندی سخت افزار یا وضوح تصویر (resolution) کامپیوتر شما تغییر کرده باشد.

در این حالت برای رفع این مشکل، می‌توانید Aero Troubleshooter داخلی را برای راه اندازی مجدد Desktop Windows Manager اجرا کنید. یا اینکه در command prompt دستورات زیر را تایپ کنید:

net stop uxsms
net start uxsms

با این کار Desktop Window Manager Session Manager دوباره راه‌اندازی می‌شود.

در انتها، بهتر است به این نکته نیز اشاره کنم که اگر سیستم شما حافظه کافی ندارد، تغییر رنگ‌بندی ویندوز به نفع شماست. چرا که در غیر این صورت سیستم شما کند شده و نمی‌تواند عمل‌کرد مطلوبی داشته باشد. در صورتی که تمایل دارید رنگ‌بندی سیستم خود را حفظ کنید، بهتر است نسبت به ارتقا کارت حافظه سیستم خود اقدام کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید