قبلا در پست چطور ترموکس را روی اندروید و iOS داشته باشیم با ترموکس و نحوه نصب آن آشنا شدیم. گفتیم که با کمک ترموکس می‌توانیم موبایل خود را تبدیل به ترمینال لینوکس کنیم. اما در ویندوز چطور؟ آیا نصب ترموکس در ویندوز امکان‌پذیر است؟

همینطور که قبلا گفتم، ترموکس مخصوص اندروید است. یعنی چی؟ یعنی شرکت سازنده یک فایل apk ساخته و آن را در مارکت‌های اندرویدی منتشر می‌کند. درباره اجرای ترموکس در سیستم عامل iOS هم صحبت کردیم و گفتیم که چطور این کار انجام می‌شود. حالا نوبت ویندوز است.

می‌دانیم که ویندوز محبوب‌ترین سیستم عامل دسکتاپ دنیاست. خیلی از کابران ایرانی از ویندوز استفاده می‌کنند و تا حد زیادی به آن وابسته هستند. پس خیلی خوب است اگر بتوانیم ابزارها و برنامه‌های سایر سیستم‌عامل‌ها در ویندوز اجرا کنیم.

اینم بخونید بد نیست: معرفی زیباترین توزیع های لینوکس (2019) + لینک دانلود

آیا منطقی است که ترموکس را در ویندوز داشته باشیم؟

بستگی دارد. می‌دانیم که ترموکس محیط ترمینال لینوکس را برای ما شبیه‌سازی می‌کند. خب راه‌های بهتری وجود دارند که این شبیه‌سازی را انجام دهیم.

می‌توانید برنامه‌هایی مثل Cygwin را در ویندوز نصب کرده و دستورات لینوکس را در محیط این نرم‌افزارها اجرا کنید. یا می‌توانید از Store مایکروسافت که داخل ویندوز 10 قرار دارد کالی لینوکس یا Ubuntu را دانلود و نصب کنید.

البته نباید انتظار یک سیستم عامل کامل و جامع را داشته باشید. چون این سرویس‌ها محدودیت‌های زیادی دارند. اما منظورم این است که به جز نصب ترموکس در ویندوز راه‌های زیادی هستند که ترمینال لینوکس را برای شما شبیه‌سازی می‌کنند.

نصب ترموکس در ویندوز امکان‌پذیر است؟

Install Termux On Windows

در یک کلام خیر. اما عجله نکنید. منظور من این است که به طور مستقیم این کار شدنی نیست.

ترموکس برای این طراحی شد که کاربران اندروید به یک شبیه ساز قدرتمند دسترسی داشته باشند. دقت کنید گفتم کاربران اندروید، نه ویندوز. پس به نظر من خیلی جالب نمی‌شود که این محیط را به ویندوز انتقال دهید.

اگر دوست دارید کنار ویندوز خود لینوکس را هم داشته باشید عالی است. خوشحالم که می‌خواهید از لینوکس استفاده کنید. اما هر چیزی ابزار خودش را دارد و احساس می‌کنم اگر روش‌های دیگر را امتحان کنید نتیجه بهتری بگیرید.

اینم بخونید بد نیست: معرفی 8 توزیع برتر لینوکس برای هک و تست نفوذ + لینک دانلود

آموزش نصب ترموکس در نسخه‌های مختلف ویندوز

تصمیم با شماست. حالا که تصمیم به نصب ترموکس گرفتید پس کار را شروع کنیم. پروسه نصب این برنامه در ویندوز چطور است؟ انتظار یک فایل exe و چندبار Next زدن را نداشته باشید، چون ترموکس در ویندوز اینطور کار نمی‌کند.

باید خودمان دست به کار شویم. یعنی یک شبیه‌ساز نصب کنیم تا یک شبیه‌ساز دیگر را اجرا کند.

ترموکس به کمک شبیه‌سازهای اندروید در سیستم عامل ویندوز نصب می‌شود

چند مورد از معروف‌ترین شبیه‌سازهای اندروید عبارتند از:

  • BlueStacks
  • Nox Player
  • MEmu
  • Droid4x
  • سیستم عامل Remix
  • سیستم عامل Phoenix
  • و …

اما کدام شبیه ساز بهتر است؟

من NoxPlayer را توصیه می‌‌کنم. به خاطر تجربیاتی که در استفاده از شبیه‌سازها داشتم به نظرم راحت‌ترین و کم‌دردسرترین کار، استفاده از Nox است.

آموزش نصب و اجرای ترموکس در شبیه ساز Nox Player

این برنامه رایگان است و نیازی نیست نگران کرک کردن آن باشید. از سایت اصلی فایل نصبی آن را دانلود کرده و با چند کلیک کار نصب را انجام دهید. Nox مراحل نصب آسانی دارد و فکر نمی‌کنم به مشکل خاصی بخورید.

Nox Player یک شبیه ساز عالی برای اجرای ترموکس در سیستم عامل ویندوز است

حالا نوبت ترموکس است. NoxPlayer را اجرا کنید. فایل apk ترموکس را دانلود کرده و داخل برنامه drag کنید. اپلیکیشن شروع به نصب می‌کند و بعد از اتمام کار قابل اجراست.


تمام شد. امیدوارم به دردتان بخورد. اگر مشکلی پیش آمد یا نظری داشتید حتما در بخش نظرات با من مطرح کنید. خوشحال می‌شوم.