ارور isDone.dll در ویندوز 10 بیشتر مربوط به نصب بازی‌های رایانه‌ای و همچنین برنامه‌هایی با حجم زیاد است. بازی‌ها یا برنامه‌های بزرگ دارای دیتاهای فشرده‌ای می‌باشند که در حافظه سیستم شما در هنگام نصب آماده استخراج شدن هستند. این داده‌ها در هنگام استخراج، حافظه RAM کامپیوتر و همچنین هارد دیسک را اِشغال می‌کنند. هنگام نصب، اگر RAM یا هارد دیسک کامپیوتر شما حافظه کافی برای انجام این فرآیند نداشته باشد، ممکن است رایانه شما این ارور را نشان دهد.

اینم بخونید بد نیست: 9 روش حل ارور 0xc00007b هنگام اجرای بازی ها

از دیگر دلایل ارور isDone.dll می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تبلیغات
 1. خرابی فایل‌های dll
 2. خرابی پرونده و فایل‌های نصبی
 3. خطای RAM
 4. خطای هارد دیسک
 5. مشکلات آنتی ویروس
 6. ناهماهنگی سیستم با فایل‌های مورد نیاز بازی یا نرم افزار

روش‌های حل ارور isDone.dll

قبل از نصب، اطلاعات بازی یا نرم افزار مورد نظر را مطالعه کنید تا از سازگار بودن آن با سیستم خود مطمئن شوید. اگر اطلاعات برنامه را به هر نحوی نتوانستید پیدا کنید می‌توانید اسم بازی یا برنامه را در Google جستجو کنید.

اگر کامپیوتر شما حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرا بازی یا نرم افزار را نداشت جای تعجبی نیست که چرا ارور isDone.dll را دریافت می‌کنید.

اگر اطلاعات پایه‌ای اجرای نرم افزار یا بازی را داشتید می‌توانید از روش‌های زیر که بر اساس بیشترین کاربرد برای کاربران تنظیم شده است، استفاده کنید.

روش اول: افزایش Virtual Memory (حافظه مجازی)

ویندوز دارای یک File یا حافظه مجازی است که از حافظه دیسک سخت ( Hard Disk ) برای پردازش داده‌هایی استفاده می‌کند که RAM کامپیوتر شما قادر به پردازش کامل آن نیست. اگرچه این فرایند کمی پردازش را کند می‌کند، اما می‌تواند مشکل ارور isDone.dll را برطرف کند.

فدم اول:

دکمه‌های Windows + R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا فرمان Run باز شود. در کادر sysdm.cpl را تایپ کنید تا پنجره System Properties باز شود.

ارور isDone.dll

قدم دوم:

در پنجره System Properties به تَب Advanced بروید و سپس بر روی دکمه Settings در قسمت Performance کلیک کنید.

حل ارور isDone.dll

قدم سوم:

در پنجره Performance Options که باز شده است، به برگه Advanced بروید. در اینجا، بر روی دکمه Change در قسمت Virtual Memory کلیک کنید.

ساخت حافظه RAM مجازی

قدم چهارم:

در پنجره زیر که باز می‌شود، اطمینان حاصل کنید که گزینه Automatically management paging size for all driver ( انتخاب خودکار ) انتخاب نشده باشد.

مقدار دهی در کادر Initial size ( مقدار اولیه ) و Maximum size ( حداکثر مقدار ):

برای اکثر بازی ها 2.5 گیگابایت کافی است، بنابراین مقادیری که در بیشتر موارد مورد نیاز خواهند بود 400 و 3000 می‌باشد. (( توجه داشته باشید که مقادیر بر مگابایت هستند، بنابراین این مقدار حداکثر اندازه پرونده پیجینگ ( paging file ) را به میزان 3 گیگابایت تنظیم می کند))

روش‌های حل ارور isDone.dll

قدم پنجم:

پس از تنظیم مقادیر، Ok را فشار دهید، تمام پنجره‌ها را ببندید، سپس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید. پس از راه اندازی مجدد، تنها یک مرحله باقی می‌ماند.

 1. کلیدهای WIndows و R را باهم فشار دهید.
 2. ٪temp٪ را تایپ و OK را بزنید.
 3. اکنون تمام پرونده های موجود در پوشه را حذف کنید.

اگر همچنان ارور isDone.dll را دریافت می‌کنید روش بعد را امتحان کنید.


روش دوم: اجرا SFC Scan برای رفع ارور isDone.dll

فایل‌های خراب می‌توانند مانع از نصب بازی‌های سنگین یا نرم افزار در رایانه شخصی شما شوند. به همین دلیل مهم است که از سالم بودن تمام پرونده های سیستمی ویندوز اطمینان حاصل کنید. برای این کار شما می‌توانید اسکن SFC را اجرا کنید، که اطمینان حاصل می‌کند فایل های سیستم ویندوز شما برای نصب آماده می‌باشند.

اینم بخونید بد نیست: فایل dll چیست و چه کاربردی در کامپیوتر دارد؟

قدم اول:

کلیدهای WIN + X را همزمان فشار دهید و گزینه Command Prompt in Admin را انتخاب کنید. پیغام ظاهر شده از شما می خواهد به Windows 10 اجازه دهید Command Prompt را به عنوان Admin باز کند. با کلیک روی YES اجازه این کار را بدهید.

اگر به این روش نتوانستید CMD را اجرا کنید در قسمت START واژه CMD را تایپ کرده و گزینه Run as administrator را در قسمت سمت راست انتخاب کنید.

قدم دوم:

دستور sfc /scannow را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.

دستور sfc در خط فرمان CMD

این کار ممکن است مدتی طول بکشد، اسکن را متوقف نکنید و پس از پایان اسکن سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید.

بعد از شروع مجدد سیستم، سعی کنید بازی یا نرم افزار را نصب کنید و ببینید که آیا ارور isDone.dll درست شده است یا خیر. اگر نصب موفقیت آمیز بود، یک اسکن DISM انجام دهید.

این امکان وجود دارد که اسکن SFC نتواند بعضی از پرونده‌های خراب سیستم را به طور کامل برطرف کند. برای این کار، شما نیاز به اجرای DISM ( اسکن مدیریت استقرار تصویر و سرویس دهی ) دارید. اسکن DISM می‌تواند پرونده‌های سیستم خرابی را تعمیر کند که  اسکن SFC نتوانسته از پَسِ تعمیر آن‌ها بر بیاید.

قدم سوم:

برای اسکن DISM، همانطور که در بالا گفته شد، Command Prompt را در حالت Admin باز کنید. سپس دستور زیر را در آن اجرا کنید.

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

دستور DISM در خط فرمان CMD
هر دو دستور چه در عکس و متن صحیح می‌باشد

قدم چهارم:

پس از انجام اسکن، دوباره اسکن SFC را با دنبال کردن مراحل ذکر شده در بالا اجرا کنید.

پس از پایان اسکن SFC، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید. سپس سعی کنید بازی یا نرم افزار را نصب کنید و به احتمال زیاد ارور isDone.dll برطرف شده است. اگر همچنان در اجرای بازی یا نرم افزار مشکل دارید به روش بعدی بروید.


روش سوم: اجرا بازی در حالت Safe Mode ( حالت امن )

بوت شدن ( اجرا شدن ) کامپیوتر در حالت ایمن تضمین می‌کند که تنها برنامه‌های مورد نیاز برای اجرا شدن ویندوز در  حال فعالیت هستند. با انجام این کار اطمینان حاصل می‌کنید که از حداقل RAM استفاده می‌کنید و در چنین شرایطی برنامه یا بازی می‌تواند از حداکثر توان RAM برای نصب استفاده کند و احتمال ارور isDone.dll بسیار کم می‌شود.

اینم بخونید بد نیست: آموزش حل ارور Physx یا Physx error در ویندوز 7، 8 و 10

مراحل اجرا بازی از حالت Safe Mode

برای راه اندازی کامپیوتر در حالت ایمن، سیستم خود را راه اندازی مجدد کنید و به هنگام مشاهده صفحه راه اندازی کلید F8 را 2 ثانیه به طور متداول فشار دهید. در صفحه باز شده گزینه Safe Mode را انتخاب کنید. پس از شروع کار PC در Safe Mode، سعی کنید بازی یا نرم افزار را مجددا نصب کنید. اگر همچنان با ارور isDone.dll مواجه می‌شوید روش‌های بعدی را امتحان کنید.

اجرای ویندوز در حالت Safe Mode


روش چهارم: ثبت مجدد فایل‌های isDone.dll و unArc.dll

در بعضی موارد ممکن است فایل‌های سیستمی isDone.dll و unArc.dll دچار نقص شده باشند و در این مواقع نیاز است که این فایل‌ها دوباره ثبت شوند. ثبت مجدد پرونده های dll می‌تواند به شما در حل ارور isDone.dll کمک کند.

قدم اول:

Command Prompt را در حالت Admin اجرا کنید ( در مراحل بالا به نحوه اجرا Command Prompt اشاره شده است )

قدم دوم:

در پنجره Command Prompt که باز می شود، دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید تا دوباره پرونده isDone.dll اجرا شود.

regsvr32 isdone.dll

حل مشکل ارور isDone.dll

قدم سوم:

پس از ثبت مجدد dll بالا، دستور بعدی که در پایین ذکر شده است را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا دوباره پرونده unArc.dll ثبت شود.

regsvr32 unarc.dll

دستور unarc.dll در CMD

پس از اجرای هر دو دستور بالا، رایانه شخصی خود را مجدداً راه اندازی کنید، مجددا سعی کنید بازی یا نرم افزار را نصب کنید. اگر همچنان مشکل ارور isDone.dll را داشتید روش‌های بعدی را امتحان کنید.


روش پنجم: جایگزینی فایل‌های isDone.dll & unArc.dll

راه دیگر برای حل این مشکل جایگزین کردن فایل‌های isDone.dll و unArc.dll است. برای اجرای این فرایند، باید هر دو فایل dll را بارگیری کرده و فایل‌های اصلی را با فایل‌های بارگیری شده جایگزین کنید.

اینم بخونید بد نیست: روش‌های حل ارور has stopped working

برای دانلود می‌توانید به سادگی در Google جستجو کنید تا هر دو فایل dll را بطور جداگانه دریافت کنید و یا از لینک‌های زیر استفاده کنید.

isDone.dll

unArc.dll

پس از استخراج، آن‌ها را به پوشه‌ای که فایل‌های isDone.dll و unArc.dll در حال حاضر ذخیره شده‌اند منتقل کنید.

مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. فایل isDone.dll استخراج شده را که بارگیری کرده‌اید کپی کنید
 2. به درایو C رفته، پوشه ویندوز را باز کنید، سپس به پوشه System32 بروید
 3. در پوشه System32، پرونده isDone.dll کپی شده را Past کنید
 4. پیامی از شما سؤال می‌کند که آیا می‌خواهید فایل اصلی را جایگزین کنید، YES را انتخاب کنید
 5. فایل unArc.dll استخراج شده را کپی کرده و آن را در مرحله 2 در پوشه System32 جایگزاری کنید
 6. پس از تعویض هر دو پرونده dll، روش 4 که در بالا ذکر شده را تکرار کنید تا دوباره پرونده های dll اضافه شده را با استفاده از Command Prompt ثبت کنید

هنگامی که فایل‌های dll را دوباره ثبت کردید، کامپیوتر خود را مجدداً راه اندازی کرده و نصب بازی یا نرم افزار را دوباره امتحان کنید. امیدوارم در همین مرحله مشکلتان حل شده باشد. اما اگر همچنان با ارور isDone.dll مواجه شدید روش‌های بعدی را امتحان کنید.


روش ششم: بررسی RAM

در بسیاری از مواقع مشکل کاربران با این ارور در درست کار نکردن RAM می‌باشد. این یکی دیگر از شایع‌ترین ارورها است. اگر با استفاده از روش‌های بالا مشکل ارور isDone.dll حل نشد حتما RAM خود را بررسی کنید که آیا مشکل دارد یا خیر. خطاهای RAM نه تنها باعث بروز ارور می‌شود بلکه می‌‍‌‌تواند به کل سیستم شما آسیب بزنند.

برای تست رایانه شخصی خود در مورد خطاهای مربوط به RAM، می‌توانید از ابزار Windows Memory Diagnostic استفاده کنید، اما توصیه ما به شما استفاده ابزارهای دیگر است، چرا که Diagnostic نمی‌تواند همه خطاها را تشخیص دهد و آن ها را رفع کند.

نرم افزار‌های Memtest و memtest86 می‌توانند به شما کمک کنند، مشکلات RAM خود را تشخیص داده و عیب یابی کنید. برای اجرای هر دو نرم افزار، باید آن‌ها را بر روی یک فلش بارگذاری کنید. پس از آن، شما نیاز به راه اندازی مجدد کامپیوتر خود و اجرای برنامه‌ها از طریق گزینه‌های Boot دارید.

ابتدا memtest86 را دریافت کنید و از طریق آن memtest را روی فلش، Image بگیرید.

اگر RAM دچار مشکل بود حتما آن‌ها را تعویض کنید، چرا که باعث آسیب رساندن به دیگر بخش‌های سیستم می‌شود.

بعد از تعویض RAM معیوب، دوباره بازی یا نرم افزار را نصب کنید. در صورتی که RAM مشکلی نداشت، شما باید دیسک سخت ( Hard Disk ) خود را برای خطاهای بعدی بررسی کنید.

یک توصیه:

اگر یک کاربر معمولی هستید و دانش زیادی درمورد کامپیوتر ندارید حتما از یک شخص آگاه به کامپیوتر کمک بگیرید.


روش هفتم: بررسی Hard Disk

درست مانند مشکلات RAM، خطاهای هارد دیسک ممکن است دلیل دریافت ارور isDone.dll در ویندوز هنگام نصب بازی‌ها یا نرم افزارهای بزرگ باشد. برای اسکن و رفع خطاهای هارد دیسک، این مراحل را دنبال کنید:

قدم اول:

Command Prompt را در حالت Admin اجرا کنید.

مرحله دوم:

نام درایویی را که Windows در آن نصب شده است در پوشه My PC بررسی کنید. معمولاً در بیشتر رایانه‌های شخصی در درایو C نصب می‌شود. اکنون، در پنجره Command prompt، دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید:

chkdsk /f C

ارور isDone.dll در ویندوزهای 7،8 و 10

این کار باعث می‌شود همه خطاهای موجود در هارد دیسک پیدا شده و سپس به رفع آن‌ها بپردازد. این کار ممکن است مدتی طول بکشد، بنابراین صبور باشید و اجازه دهید روند به طور کامل شود. پس از تکمیل شدن اسکن سیستم خود را مجددا راه اندازی کرده و بازی یا نرم افزار مورد نظر خود را دوباره نصب کنید.


روش هشتم: پاکسازی کامپیوتر

در بعضی موارد ممکن است که حافظه کامپیوتر شما به دلیل وجود فایل‌های بیهوده و ناکارآمد اِشغال شده باشد. بنابراین حافظه کامپیوتر خود را از فایل‌های زاید پاک کنید. در ادامه دو روش متنی و ویدیویی را برای پاکسازی کامپیوتر آماده کرده‌ایم، هرکدام را دوست داشتید انتخاب کنید.

اینم بخونید بد نیست: مشکل اجرا نشدن بازی

روش‌های زیادی برای پاکسازی کامپیوتر وجود دارد که ما در این جا یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها را برای شما آماده کرده‌ایم.

روش متنی:

 1. کلیدهای X و Windows را باهم فشار داده و در پنجره باز شده گزینه Setting را انتخاب کنید
 2. گزینه System انتخاب کنید
 3. به قسمت Storage بروید
 4. در اینجا Storage Sense را مشاهده خواهید کرد. آن را روشن کنید و گزینه Change how we free up space automatically را انتخاب کنید
 5. تیک گزینه Delete temporary files that my apps aren’t using فعال کنید
 6. در دو کادری که مشاهده می‌کنید، می‌توانید انتخاب کنید که هر چند روز یکبار اطلاعات بیهوده پاک شوند. ( تیک هر دو کادر فعال باشد )
 7. همچنین می توانید گزینه Clean now را در پایین کادر مشاهده کنید. اگر می‌خواهید فضای موجود را پاک کنید، کافیست روی آن کلیک کنید تا Storage Sense پرونده‌های ناخواسته را حذف کند.
 8. اگر اخیراً ( طی 10 روز گذشته ) بروزرسانی Windows 10 را نصب کرده‌اید، پس از کلیک بر روی Clean Now، می توانید نصب قبلی ویندوز 10 را انتخاب و حذف کنید.

روش ویدیویی:


روش نهم: غیرفعال کردن آنتی ویروس

در بعضی موارد آنتی ویروس اجازه نصب بازی‌ها و نرم افزارهای حجیم را نمی‌دهد. بهتر است قبل از نصب بازی یا نرم افزار آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید. معمولا در خود نرم افزار آنتی ویروس در قسمت Setup یا Setting گزینه غیر فعال کردن وجود دارد.

اینم بخونید بد نیست: چطور آنتی ویروس کامپیوتر را غیرفعال کنیم؟


روش دهم: غیرفعال کردن فایروال (Firewall)

در حالی که آنتی ویروس را غیرفعال می‌کنید، مرحله بعدی شما باید غیرفعال کردن موقت ویندوز فایروال و سپس اقدام به نصب بازی یا نرم افزار باشد.

اینم بخونید بد نیست: چطور فایروال ویندوز 10 را فعال یا غیرفعال کنیم؟

قدم اول:

بر روی دکمه Start کلیک کنید، سپس در نوار Start Search، فایروال ویندوز را تایپ کنید. از نتایج جستجو گزینه Windows Firewall را باز کنید.

غیرفعال کردن Firewall در ویندوز 10 برای رفع ارور isDone.dll

قدم دوم:

در پنجره باز شده، روی گزینه Turn Windows Firewall on or off موجود در پنل سمت چپ کلیک کنید.

حل ارور isDone.dll

قدم سوم:

دو گزینه نشان داده شده در تصویر زیر را فعال و در آخر OK را بزنید.

روش های حل ارور isDone.dll در ویندوز

پس از اِعمال این تنظیمات، دوباره سعی کنید بازی یا نرم افزار را نصب کنید. این راه حل، مشکل ارور isDone.dll را برطرف می‌کند.


کلام آخر

بسیاری از این مشکلات و ارورها به خاطر اورجینال نبودن نرم افزار یا بازی‌هایی است که تهیه می‌کنیم. متاسفانه قانون کپی رایت در کشور ما رعایت نشده و به دلیل وجود تحریم‌های فراوان از نبود بازی‌های اورجینال رنج می‌بریم. هرچند شرکت‌هایی وجود دارند که نسخه‌های اصلی بازی‌ها را در اختیار گیمرهای عزیز کشورمان قرار می‌دهند، البته تعداد این شرکت‌ها کم بوده و معمولا قیمت‌هایی فضایی دارند.

در صورت حل نشدن مشکل خود در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید

3 دیدگاه‌ها

 1. سلام مراحل رو انجام دادم اما باز هم رفع نشد. ارور میده داخلشم code12 رو ذکر میکنه. اگر بشه واتس اپ یا تلگرامی حرف زد با شما عالبه که عکس ارور رو بفریتم کمکم کنید

 2. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من با چه زبونی میتونم از شما تشکر کنم؟!
  آقا من ناامید ناامید شده بودم این مطلب شما رو اصلا فکر نمیکردم کار کنه ولی مرحله به مرحله دستورات رو انجام دادم بازی اساسین کرید که ارور unarc.dll میداد به راحتی نصب شد!
  یه دنیا ممنون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید