IP مخفف Internet Protocol است. می‌دانیم که اینترنت بزرگترین شبکه موجود در جهان است. اینترنت بر روی معماری TCP/IP پیاده شده و هر کامپیوتر در این ساختار برای ارتباط با سایر کامپیوترها از IP استفاده می‌کند.

اینم بخونید بد نیست: 4 روش اجرای دستورات لینوکس در ویندوز

آی پی شبیه به شناسنامه شما در بستر اینترنت است. هر کسی که در ایران متولد می‌شود یک کدملی یکتا دارد، هر کاربر هم در شبکه اینترنت یک کدملی منحصر به فرد دارد که به آن Public IP می‌گویند. دقیقا مثل کدملی، آی پی هم از تعدادی عدد تشکیل شده که با مفهومی خاص کنار هم چیده شده‌اند. نمونه یک آدرس آی پی را در زیر ببینید:

تبلیغات

00110101 . 00100111 . 01001110 . 01111100

این کد ملی اینترنتی ما باید 32 بیت داشته باشد (البته نسخه 4 منظورم است) اما قبول دارید که این عدد اصلا خوانا نیست و کار کردن با آن بسیار مشکل می‌شود؟ اما چرا IP ما این شکلی شد؟ اگر قبلا شناخت کوچکی از آی پی داشته باشید می‌دانید آنها را به این شکل نمی‌نویسند.

اینم بخونید بد نیست: آموزش نصب متاسپلویت (Metasploit) در اندروید به کمک ترموکس (Termux)

کامپیوترهای امروزی منطق ریاضی دارند و فقط 0 و 1 را می‌شناسند، اما برای این که آدرس آی پی را به شکلی روان‌تر و ساده‌تر نمایش دهیم آنرا از حالت Binary یا دودویی (0 و 1) تبدیل به حالت دسیمال (مبنای 10) می‌کنیم. پس در نهایت آدرس آی پی ما به این شکل می‌شود:

53.39.78.124

نمونه یک آی پی که هم به باینری نمایش داده هم به دسیمال

عدد بالا آی پی عمومی ما در اینترنت است. یک آی پی خصوصی هم داریم که در شبکه‌های محلی استفاده می‌شود و دلیل استفاده از این Private ip، جلوگیری از هدر رفتن آدرس‌ها است. در این پست ما هر دو آی پی عمومی و خصوصی خود را در لینوکس پیدا می‌کنیم.

بدست آوردن آدرس آی پی خصوصی (Private) در لینوکس

اولین راه و همینطور بهترین راه برای فهمیدن ip در لینوکس استفاده از ترمینال است. مهم نیست از چه توزیعی استفاده می‌کنید، فقط کافی است که ترمینال خود را باز کرده و یکی از 3 دستور زیر را تایپ کنید. مهم نیست کدام را بنویسید چون خروجی هر 3 دستور یکی بوده و بعد از اجرای دستور چیزی شبیه به تصویر زیر را خواهید دید. با این روش هم آی پی نسخه 4 (IPV4) و هم آی پی نسخه 6 (IPV6) را بدست می‌آوریم:

ip addr show

ip -a

hostname -I

بدست آوردن آی پی در لینوکس با دستور ip addr show

البته راه‌های دیگری هم برای فهمیدن IP آدرس خصوصی در لینوکس وجود دارند. مثلا با خودتان می‌گویید چرا از دستور معروف ifconfig حرفی نزدم؟ ifconfig بخشی از ابزارهای شبکه (net-tools) لینوکس می‌باشد که زمان نگارش این پست تقریبا منسوخ شده است. بعضی از توزیع‌های جدید لینوکس این دستور را تشخیص نمی‌دهند و بعد از اجرا Error دریافت خواهید کرد که چنین دستوری اصلا وجود ندارد.

پیدا کردن آی پی آدرس عمومی در لینوکس

۲ راه برای پیدا کردن public IP وجود دارد. اولین راهی که معرفی می‌کنیم خیلی راحت است و در تمام سیستم‌عامل‌هایی که به اینترنت وصل می‌شوند قابل اجرا می‌باشد. پس می‌توانیم در توزیع گنو/لینوکس خود از این روش استفاده کنیم. روال کار به چه شکل است؟ به سادگی خوردن یک لیوان آب.

 • یک مرورگر باز کنید و در گوگل کلمه رو به رو را تایپ کنید؛ IP
 • اولین لینک را باز کرده و از دیدن آی پی خود در این سایت لذت ببرید

فهمیدن آی پی در لینوکس

روش دوم پیدا کردن آی پی عمومی در لینوکس

این روش کاملا لینوکسی بوده و در ترمینال انجام می‌شود. دستور مورد استفاده curl نام دارد و برای اجرای آن و دیدن Public IP خود باید در ترمینال دستور زیر را تایپ کنید

curl ifconfig.me

چطور آی پی خودمان را در لینوکس بفهمیم؟

اگر دستور بالا درست کار نکرد، احتمالا curl در سیستم شما نصب نیست. حتما با روش نصب آن آشنا هستید و من فقط محض احتیاط دستور مربوطه را پایین قرار می‌دهم:

sudo apt install curl -y

مراقب آی پی عمومی خود باشید. همانطور که از نامش پیداست حالت عمومی داشته و مثل این است که شما آدرس خانه خود را به همه بدهید.

این آموزش در Ubuntu انجام گرفت و احتمالا بدون هیچ مشکلی در توزیع‌های دیگر هم اجرا می‌شود

7 دیدگاه‌ها

 1. سلام آقای محمد انوری
  عرضم به خدمتتون که :‍
  172.16.254.1 که بعنوان IP پابلیک مثال زدید, در واقع IP پرایویت است, دقیق تر اینکه کل رنج
  IP : 172.16.0.0/12 به موجب RFC1918 برای شبکه های خصوصی رزرو شده است و در اینترنت جهانی قابل دسترسی نیستند.

  • سلام …
   ممنون از نکته خوبی که یادآوری کردی … اصلاح شد …
   بعضی وقتا آدما اشتباه می‌کنن و خیلی خوبه که بعدا اشتباهشون رو جبران کنن … اشتباه کردن ایرادی نداره، ادامه دادنِ یه اشتباه پر از ایراده …
   موفق باشی همیشه …

   • خواهش میکنم, لطف کنید باینریش رو هم اصلاح کنید.
    Address: 53.39.78.124 00110101.00100111.01001110. 01111100
    “گذشته” میتونه دلایل “کار های عجیب حال حاضر آدما” رو توضیح بده…

   • باینری هم اصلاح شد …
    اما “گذشته” نمی‌تونه “دلیل کارهای عجیب امروز آدما” رو توجیح کنه …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید