با هزار ذوق و شوق دی وی دی‌های بازی Ghostrecon Wildlands را خریداری کردید. بعد از رسیدن به خانه بدون اینکه حتی لباس عوض کنید پشت لپ تاپ یا کامپیوتر خود می‌روید تا بازی را نصب کنید. بعد از گداشتن دیسک داخل دی وی دی رایتر هر چقدر صبر می‌کنید هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ترس برتان می‌دارد و با خودتان می‌گویید چه بلایی سر دی وی دی رایتر کامپیوتر من آمد؟ اگر با چیزی شبیه یه این سناریو مواجه شدید نگران نباشید چون قرار است امروز درباره حل مشکل کار نکردن دی وی دی رایتر در لپ تاپ و کامپیوتر ویندوزی صحبت کنم.

اینم بخونید بد نیست: آموزش بدست آوردن اطلاعات کامل کامپیوتر یا لپ تاپ ویندوزی

آیا استفاده از سی دی و دی وی دی منسوخ شده است؟

شما جزو کدام دسته از افراد هستید؟ به نظرتان باید به کل CD و DVD را فراموش کرد و این تکنولوژی را منسوخ شده دانست یا باور دارید که هنوزم دیسک‌های نوری می‌توانند ابزارهای خوبی برای انتقال اطلاعات باشند؟ به هر حال مهم نیست طرفدار کدام نظریه باشیم چون هنوز هم CD و DVD استفاده خودشان را دارند و مثل فلاپی دیسک کاملا از رده خارج نشده‌اند.

تبلیغات

با اینکه امروزه بعضی از شرکت‌های سازنده لپ تاپ دی وی دی رایتر را از محصولات خود حذف کرده‌اند اما در مقابل بسیاری از بازی‌های حجیم و سنگین بر روی دی وی دی‌ها Write می‌شوند و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند.

بررسی دلایل کار نکردن دی وی دی رایتر لپ تاپ یا کامپیوتر

روش اول: مطمئن شوید دیسک شما ( CD یا DVD ) کثیف نیست

مشکل نخواندن دی وی دی در لپ تاپ شاید با تمیز کردن حل شود

شاید خنده‌دار به نظر برسد اما ممکن است مشکل به همین سادگی که فکر می‌کنید حل شود. فقط کافی است چند CD یا DVD دیگر را امتحان کنید و اگر آنها به درستی اجرا شدند یعنی مشکل از یک دیسک خاص است. دیسک موردنظر را با یک دستمال و کمی الکل سفید تمیز کنید و ببنید مشکل حل می‌شود یا خیر.

روش دوم: مطمئن شوید که کابل‌های دی وی دی رایتر به درستی متصل شده‌اند

ناپدید شدن دی وی دی رام در ویندوز 10 | حتما کایل‌ها و اتصالات را چک کنید

اگر کامپیوتر خانگی ( PC ) خود را تازه خریده‌اید و مشکل کار نکردن دی وی دی رایتر گریبان‌گیرتان شده است، ممکن است مشکل از اتصالات دی وی دی رایتر باشد. ممکن است کسی که کامپیوتر شما را اسمیل ( assemble ) می‌کرد این قطعه را به درستی متصل نکرده باشد ( احتمالش کم است اما بالاخره کار از محکم کاری که عیب نمی‌کند ) اگر PC دارید درب کیس را باز کنید و مطمئن شوید که دی وی دی رایتر به پاور وصل شده است. اگر هم دستگاه شما لپ تاپ است و از دی وی دی رایتر خارجی ( External ) استفاده می‌کنید، کابل آن را چک کنید.

روش سوم: ویندوز را آپدیت کنید (Windows Update)

گاهی پیش می‌آید که دی وی دی رایتر در نسخه قبلی ویندوز شما به خوبی کار می‌کند، اما بعد از یک آپدیت جدید به طور اتفاقی از کار می‌افتد. در این حالت بهترین کار این است که دوباره آپدیت‌های جدید را دریافت کنید تا مشکل مربوطه حل شود. برای چک کردن آپدیت‌های جدید در ویندوز 10 مسیر زیر را طی کنید:

 Settings > Update & Security > Check for Updates

آپدیت ویندوز برای حل مشکل کار نکردن دی وی دی رایتر در کامپیوتر و لپ تاپ

روش چهارم: درایور دی وی دی رام را حذف یا آپدیت کنید

یکی دیگر از دلایل کار نکردن دی وی دی رایتر مربوط به درایور این قطعه سخت افزاری می‌باشد. برای بررسی این موضوع مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از Control Panel وارد Device Manager شوید
 • روی زبانه DVD/CD-ROM drivers یک کلیک چپ کنید
 • روی دی وی دی رایتر خود راست کلیک کرده و گزینه Uninstall را بزنید
 • تمام برنامه‌های در حال اجرا را ببندید و یک بار دستگاه خود را ریستارت کنید

اینم بخونید بد نیست: 2 روش حذف کارت گرافیک در ویندوز

روش پنجم: درایورهای IDE/ATAPI را حذف و دوباره نصب کنید

این روش نتیجه کاملا قطعی ندارد اما بسیاری از کاربران با انجام این کار مشکل کار نکردن دی وی دی رایتر خود را حل کرده‌اند. برای حذف درایورهای مربوط به IDE/ATAPI مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از Control Panel وارد Device Manager شوید
 2. از لیست نمایش داده شده وارد بخش IDE ATA/ATAPI controllers شوید
 3. تمام گزینه‌های مربوط به ATA Channel 0 را حذف کنید
 4. تمام گزینه‌های مربوط به ATA Channel 1 را حذف کنید
 5. تمام گزینه‌های مربوط به Standard Dual Channel PCI IDE Controller را حذف کنید
 6. دستگاه خود را ریستارت کنید (ویندوز به طور خودکار آنها را تشخیص داده و دوباره نصب می‌کند)

دلیل کار نکردن دی وی دی رام کامپیوتر

روش پنحم: نرم افزارهای درایو مجازی را حذف کنید

منظورم نرم افزارهایی هستند که شبیه به دی وی دی رایتر عمل می‌کنند، اما مجازی هستند. از این نرم افزارها برای mount کردن فایل‌های ISO، BIN و غیره استفاده می‌شود. گاهی این برنامه‌ها با دی وی دی رام در تداخل هستند و مشکلاتی به وجود می‌آورند. اگر نرم افزارهایی مثل ISO Burner، Virtual CloneDrive، Daemon Tools یا غیره دارید، آنها را حذف کرده و بررسی کنید که مشکل حل شده است خیر.

اینم بخونید بد نیست: آموزش تغییر اندازه آیکون‌های دسکتاپ در ویندوز 7، 8 و 10

روش ششم: تنظیمات BIOS یا UEFI خود را چک کنید

اگر ویندوز دی وی دی رایتر شما را نمی‌شناسد، باید مطمئن شوید که درایور سخت افزاری آن توسط فریم‌ویر کامپیوتر به درستی شناخته شده باشد. برای این کار باید وارد تنظیمات بایوس خود شده و چک کنید که دی وی دی رام در آنجا لیست شده است یا خیر. اگر دی وی دی رایتر در لیست سخت‌افزارهای شناخته شده توسط بایوس قرار داشت، هیچ مشکلی وجود نداشته و می‌توانید دوباره به محیط ویندوز برگردید. در غیر اینصورت بهتر است درایورهای چیپست مادربرد خود را بروزرسانی کنید.

برای انجام این کار 2 راه وجود دارد. یا درایورهای چیپست مادربرد را به صورت دستی از سایت سازنده دانلود کنید ( باید مدل دستگاه خود را کاملا درست انتخاب کنید ) یا از نرم افزارهای نصب خودکار درایور استفاده کنید. پیشنهاد من و تیک تاک تِک گزینه دوم است، یعنی سراغ نرم افزارها بروید تا خودشان این کار را برایتان انجام دهند. در ادامه لینک دانلود یکی از معروف‌ترین نرم افزارهای دانلود خودکار درایور را برایتان قرار می‌دهم:

دانلود نرم افزار درایور پک سولوشن نسخه آفلاین و آنلاین

روش هفتم: ویرایش کلیدهای رجیستری ویندوز

اگر 6 روش قبلی که معرفی کردم مشکل شما را حل نکردند، بهتر است سراغ ویرایش کلیدهای رجیستری ویندوز بروید. رجیستری مغز متفکر ویندوز است و کارهای مختلفی را داخل این سیستم عامل انجام می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم قبل از ایجاد تغییرات در کلیدهای رجیستری سری به پست نحوه بکاپ گرفتن از رجیستری ویندوز و ریستور کردن آن بزنید تا خدایی نکرده بعدا به مشکلی نخورید. برای استفاده از کلیدهای رجیستری در حل مشکل کار نکردن دی وی دی رایتر 2 راه وجود دارد:

الف )

 1. در بخش Start ویندوز CMD را تایپ کنید و وارد محیط command prompt شوید
 2. در CMD دستور زیر را تایپ کرده و Enter را بزنید
 3. reg.exe add “HKLM\System\CurrentControlSet\Services\atapi\Controller0” /f /v EnumDevice1 /t REG_DWORD /d 0x00000001
 4. دستگاه خود را ریستارت کنید

ب )

 1. کلیدهای ترکیبی Win + R را فشار دهید
 2. داخل باکس مربوطه regedit را تایپ کرده و Enter بزنید
 3. مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} را با دقت دنبال کنید
 4. از منو سمت راست گزینه UpperFilters را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید
 5. حالا از گزینه‌های موجود Delete را انتخاب کرده و Yes را بزنید تا فایل حذف شود
 6. همین کار را با LowerFilters هم انجام دهید ( اگر این فایل وجود نداشت نیاز نیست کاری انجام دهید )
 7. دستگاه خود را ریستارت کنید

حل مشکلات رایج DVD Rom در ویندوز


امیدوارم مشکلاتان حل شده باشد. اگر اینطور نشد در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

15 دیدگاه‌ها

 1. سلام زمانیکه من یک dvd رو در DVD writer میندازم یک دقیقه نوار می چرخه ولی بعدش متوقف میشه استفاده زیادی هم ازش نکردم با اینکه چند سال خریدم

  25
  1
  • سلام
   موارد بالا اجرا شد اما مشکل حل نشد. مشکل این است که هنگامی که cd را داخل cd drive قرار داده می شود صدای آرامی شنیده می شود ولی cd را نمی خواند . هنگامی که گزینه open را پس از کلیک کردن روی ایکن cd drive زده می شود بجای باز شدن cd در cd drive باز می شود و نوار بالا (نشان دهنده drive است همانند اینکه در حال خوان cd است) سبز رنگ می شود. با تشکر محمود

   17
   6
   • برای من هم دقیقا همین مشکل را دارد
    فقط تا حالا درستش کردی یا نه ؟
    اگه درستش کردن لطفا به من هم بگو چکار کنم

  • سلام بیشتر راهکارها حذف و آپدیت دوباره اون بخش رو گفتن.
   با رعایت موارد گفته شده مشکل خاصی براتون ایجاد نمیشه.
   موفق باشید …

   3
   2
  • سلام وقتی ریجستری رو پاک کنی و ری استارت کنی ویندوز دیگه بالا نمیاد و خودش رو ریپایر می کنه

 2. با سلام ؛ میشه کمکم کنید؟ من سی دی ویندوز ۱۰ رو برای نصب میذارم داخل دی وی دی رام لپ تاپ اصلا نمیخونه ، حتی این دی وی دی رو بوت هم نمیکنه ، اما سی دی mp3 انداختم کار کرد ، چند تا دی وی دی ویندوز ۱۰ رو میندازم هیچ کدوم رو نمیخونه، قبلا خودم ویندوز زدم اما الان اصلا سی دی رو نمیخونه، کمکم کنید لطفا

  8
  1
 3. سلام خسته نباشید من ویندوز ده رو لپ تاپم. نصب بود اما فعال نبود قبل فعال نکردنش به طور کامل هر دی وی دی رو باز میکرد اما بعد اینکه ویندوز رو فعال کردم دیگه باز نمیکنه و ارر میده ک Windows don’t access the disk برای همه دی وی دی ها

  1
  1
 4. سلام
  من همه ی این روش ها رو انجام دادم
  اما dvd writer ام درست نشد
  فقط سی دی ها رو میخونه دی وی دی ها رو نمیخونه ممنون میشم جواب بدید

  7
  1
 5. درود من ویندوز 7 دارم تا حا لا دو تا دی وی دی رام عوض کرم در حال حاضر ایسوز دارم وقتی توش سی دی نیست باز نمی شه ولی وقتی یه سی دی بزارم باز می شه دلیلش چیه ؟

 6. همش میگی حذف کن حذف کن درست نشد هیچ ویندوز هم پرید
  آقا اطلاعات کامل و درست نداری محتوا نشر نده

  4
  1
 7. تمامی هفت روش رو کامل انجام دادم ولی مشکل باز هم حل نشد. وقتی که دی وی دی رو داخل لپتاپ میذارم، شروع میکنه به خواندن دی وی دی ولی بعد از چند ثانیه متوقف میشه چراغ سی دی رام روشن خاموش میشه.

 8. سلام من موقعی ک سیستمم میاد بالا dvdرایترم هست ولی موقعی ک سی رو میزارم داخلش کلا فولدرم پنهان میشه و cd رو نمیخونه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید