فضای ذخیره‌سازی دستگاه‌های دیجیتال به حدی بالا رفته که تا چند سال پیش تصورش را هم نمی‌کردیم این اعداد و ارقام را به چشمِ خودمان ببینیم. زمانی که من بچه بودم، اوایل دهه 80، یک هارد 40 گیگابایتی محصولی لاکچری و سوپرلوکس به حساب می‌آمد 🙂 اما امروزه فضای هاردهای اینترنال و اکسترنال از مرز چند 10 گیگابایت هم عبور کرده است. به هر حال، هرچقدر هم فضای ذخیره‌سازی زیادی داشته باشیم، اصراف کارِ درستی نیست 🙂 بهتر است سری به فایل‌های سیستم خودمان بزنیم و آنهایی که کمی هیکلی و درشت هستند را سَوا کنیم. پس بدون تلف کردن وقت نحوه پیدا کردن فایل های حجیم در ویندوز 10 با نرم‌افزارهای جانبی و File Explorer را شروع کنیم. همراهِ تیک تاک تِک باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: عدم شناسایی هارد اکسترنال توسط کامپیوتر و 11 روش حل آن

روش اول : پیدا کردن فایل های حجیم در ویندوز با نرم افزارهای مرتبط

در ویندوز برای هر چیزی که فکرش را بکنید یک نرم افزار پیدا می‌شود. تا دلتان بخواهد برای کارهای مختلف نرم افزار داریم. ابزارهایی که برای مدیریت فضای ذخیره‌سازی سیستم طراحی شده‌اند، امکانات متنوعی در اختیار کاربران خودشان قرار می‌دهند، در حالت کلی این نرم افزارها بخش‌های مختلف هارد را جستجو کرده و اطلاعات مناسبی ارائه می‌کنند. جستجوی فایل‌ها می‌تواند به شکل‌های زیر باشد:

  • تاریخ ساخت (Date)
  • حجم (Size)
  • نوع فایل (Type)
  • نام فایل (Name)
  • نام پوشه (Folder)
  • و غیره

نرم افزار TreeSize برای مدیریت فضای هارد دیسک و حذف فایل‌های حجیم در ویندوز

نرم افزار TreeSize یک ابزار عالی برای مدیریت فضای ذخیره سازی و پیدا کردن فایل های بزرگ در ویندوز است

TreeSize یک پکیج کامل برای مدیریت حافظه است. تقریبا هر چیزی که به ذهنتان برسد داخل این نرم افزار وجود دارد. از پیدا کردن فایل‌های تکراری در ویندوز گرفته تا نمایش اطلاعات به صورتِ نمودارهای جذاب و قابل فهم. TreeSize به خوبی نیاز شما را برای پیدا کردن و حذف فایل‌های حجیم در ویندوز برآورده می‌کند. این نرم افزار حجم کمی دارد و نسخه کرک شده آن در سایت‌های ایرانی به راحتی پیدا می‌شود.

روش دوم : پیدا کردن فایل های حجیم در ویندوز با File Explorer

اگر مثل من اهل نصبِ نرم افزارهای متنوع و شلوغ کردن سیستم نیستید، احتمالا این روش نظرتان را جلب خواهد کرد. مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

File Explorer ویندوز را اجرا کنید

وارد درایو موردنظر خودتان بشوید (مثلا درایوِ C را انتخاب می‌کنیم) یا می‌توانید This Pc را انتخاب کنید تا کلِ هارد دیسک جستجو شود

در بخشِ جستجو با تایپ یک کاراکتر یا عبارت و زدن دکمه Enter یک بخش Search در فایل اکسپلورر مشاهده می‌کنیم

دقت داشته باشید که گزینه All subfolders انتخاب شده باشد

با انتخاب زبانه‌ی Size می‌توانید مشخص کنید که جستجو از لحاظ حجم در چه بازه‌ای انجام شود. مثلا با انتخابِ Huge فایل‌های 1 تا 4 گیگابایتی جستجو می‌شوند و با انتخاب Gigantic فایل‌های بزرگتر از 4 گیگابایت بررسی می‌شوند.

پیدا کردن فایل های حجیم در ویندوز با File Explorer

فایل‌های مختلف بر اساس انتخاب شما نمایش داده می‌شوند و می‌توانید تصمیم بگیرید چه بلایی سرِ آنها بیاورید 🙂

اینم بخونید بد نیست: نمایش فایل‌های مخفی (hidden) هارد دیسک در ویندوز 7، 8 و 10

یک ترفند خیلی ساده برای پیدا کردن فایل‌های حجیم با File Explorer

اگر می‌خواهید مثل آب خوردن فایل‌های بزرگ سیستم خود را پیدا کنید، کافیست File Explorer را باز کنید و در بخش جستجو یکی از عبارت‌های زیر را تایپ کنید:

  1. size:huge
  2. size:gigantic

اولی فایل‌های 1 تا 4 گیگابایتی را پیدا می‌کند. دومی فایل‌های بزرگتر از 4 گیگابایت را.

آموزش ویدئویی پیدا کردن و حذف فایل‌های حجیم و بزرگ در ویندوز 10