به جز مسائل مربوط به طراحی و کدنویسی بهینه سایت، یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در سرعت بارگذاری سایت، هاست یا محل میزبانی آن سایت است. ممکن است وارد یک سایت شوید و سرعت آن سایت نظر شما را جلب کند. خب احتمالا این سوال ذهنتان را درگیر می‌کند که این سایت از کدام شرکت هاستینگ استفاده می‌کند؟ موقعیت سرور آن کجاست؟ شما هم دوست دارید سایت خود را روی یک هاست مطمئن و قابل اعتماد میزبانی کنید. در این پست به سوالاتی که مطرح شد جواب می‌دهیم و با 3 روش مختلف به پیدا کردن آدرس هاست یک سایت و اطلاعات دیگر درباره سرور آن می‌پردازیم.

اینم بخونید بد نیست: سئو دامنه چیست و چه تاثیری در رتبه‌بندی سایت دارد؟

1 – پیدا کردن آدرس هاست یک سایت با hostingchecker.com

سایت hostingchecker.com برای تشخیص هاست و سرور سایت‌ها

سایت hostingchecker در پایگاه داده خود بیشتر از 5.000 شرکت میزبانی وب را نگه می‌دارد. با تایپ نام دامنه در باکس ابتدایی سایت، می‌توانید اطلاعات مختلفی از سایت هدف بدست بیاورید. اطلاعاتی مثل آیپی سرور، شهر و کشور محل میزبانی، NameServerها و Whois دامنه در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای بدست آوردن اطلاعات از صاحب دامنه، باید روی لینک Whois کلیک کنید.

2 – پیدا کردن آدرس هاست یک سایت با whoishostingthis.com

پیدا کردن هاست سایت با whoishostingthis.com

بررسی وضعیت سرور و هاستینگ سایت دیوار

سایت whoishostingthis طراحی قشنگ و جالبی دارد. بعد از ورود به سایت در باکس بالایی، URL مدنظر خود را وارد کنید. بعد از یک جستجو کوتاه، در یک کادر اطلاعات سایت مربوطه را مشاهده خواهید کرد. اطلاعاتی مشابه سایت قبلی یعنی نام میزبان، آیپی آدرس، موقعیت سرور، اطلاعات صاحب دامنه، نیم سروها و غیره. whoishostingthis به خوبی کار شما را راه می‌اندازد.

3 – پیدا کردن هاست سایت با check-host.net

سایت check-host امکانات بسیار متنوعی دارد. بعد از اینکه آدرس سایت خود را وارد کردید، زیرعنوان‌های زیادی پایین باکس سرچ مشاهده خواهید کرد:

  • info: این بخش مثل 2 سایت قبلی که معرفی کردم اطلاعاتی کلی و جامع درباره سرور و هاست در اختیار شما قرار می‌دهد
  • ping: این قسمت از بخش‌های مختلف دنیا نسبت به سایت هدف پینگ گرفته و نتیجه را به شما نشان می‌دهد
  • HTTP: از پروتکل HTTP استفاده کرده و مدت زمان پاسخ سایت و وضعیت کد مربوطه را نشان می‌دهد
  • TCP Port: وضعیت اتصال به پورت TCP و مدت زمان آن را نشان می‌دهد
  • UDP Port: وضعیت اتصال به پورت UDP و باز بودن یا فیلتر بودن آن را بررسی می‌کند
  • DNS: در این بخش از لوکیشن‌های مختلف TTL مربوط به سایت نشان داده می‌شود

جمع و جور کنیم

این چند سرویس را فقط برای اینکه سریع به نتیجه برسید معرفی کردم و خود من هم تجربه خوبی از کار با آنها داشتم. مطمئنم سایت‌های بیشتری هم وجود دارند که همین کار را انجام می‌دهند. اگر دوست داشتید در بخش نظرات سرویس‌های مدنظر خود را با من به اشتراک بگذارید. مطمئن باشید تک تک کامنت‌ها در تیک تاک تِک با دقت خوانده می‌شوند و با دقت بیشتر جواب داده می‌شوند.