2 میلیارد! باورتان می‌شود؟ واتساپ (WhatsApp) تقریبا 2 میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد. این آمار مربوط به سال 2021 است. واتساپ یکه‌تاز بازار شبکه‌های اجتماعی (Social Media) شده است و پیام‌رسان فیس‌بوک (FaceBook) با 1.3 میلیارد کاربر و وی‌چت (WeChat) با 1.2 میلیارد کاربر، در تعقیب واتساپ هستند. درباره کدام نسخه واتساپ حرف می‌زنم؟ نسخه اصلی و رسمی واتساپ. مگر واتساپ نسخه غیررسمی هم دارد؟ اصلا واتساپ غیررسمی چیست و چه فرقی با واتساپ اصلی دارد؟ در این نوشتار از مجله تیک تاک تِک، درباره همین موضوع صحبت خواهیم کرد 🙂

اینم بخونید بد نیست: آموزش فعال کردن حالت روح برای واتساپ (مخفی کردن آنلاین بودن)


واتساپ غیررسمی (Unofficial WhatsApp) چیست؟

منظور از واتساپ غیررسمی، نسخه‌ای از پیام‌رسان WhatsApp است که توسط شرکت سازنده (فیس‌بوک)، منتشر نشده است. این نسخه‌ها را شرکت‌های شخص ثالث (Third Party) توسعه می‌دهند و برند اصلی (واتساپ)، هیچ تعهدی در قبال مشکلات احتمالی این سرویس‌ها، ندارد.

نسخه‌های غیررسمی واتساپ با اهداف مختلفی تولید می‌شوند. برای مثال، یک توسعه‌دهنده خوش‌فکر یا گروهی ازبرنامه‌نویسان تصمیم می‌گیرند قابلیت‌های جدیدی به واتساپ اضافه کنند که این قابلیت‌ها در حال حاضر در این پلتفرم وجود ندارد.

مثلا می‌توان با نوشتن کدهای جدید، بخش‌های مختلف واتساپ، مثل چت‌های یک‌نفره و گروه‌ها را دسته‌بندی کرد. یا مثلا پیام‌های حذف شده در واتساپ را خواند. یا پوسته‌های جدیدی به این پیام‌رسان اضافه کرد. تمام این قابلیت‌ها تبدیل به یک پکیج شده و منتشر می‌شود. دقت داشته باشید که هسته اصلی نسخه‌های غیررسمی، از کدهای واتساپ استفاده می‌کند. WhatsApp Plus و GB WhatsApp دو تا از معروف‌ترین نسخه‌های غیررسمی واتساپ هستند.


واتساپ چه سیاستی در قبال نسخه‌های غیررسمی در پیش گرفته است؟

واتساپ دل خوشی از حضور نسخه‌های غیررسمی ندارد 🙁 در یک پیام کوتاه، این شرکت مخالفت خود را به این شکل بیان کرده است:

“WhatsApp cares deeply about the safety of our users. To protect the privacy and security of their account, we strongly recommend users only download WhatsApp from official app stores or from our website. We are continuing to step up our enforcement against imposter WhatsApp services to help curb abuse and keep WhatsApp users safe.”

«واتساپ عمیقا به امنیت کاربران خود اهمیت می‌دهد. برای حفظ حریم شخصی و محافظت از حساب کاربری خود، ما شدیدا به کاربرانمان توصیه می‌کنیم فقط نسخه اصلی واتساپ را از مارکت‌های معتبر یا سایت اصلی ما دانلود کنند. ما همواره در تلاشیم جلوی فعالیت نسخه‌های تقلبی واتساپ را بگیریم و به ایمن نگه‌داشتن کاربران واتساپ اصلی کمک کنیم.»


چرا نباید از نسخه‌های غیراصلی واتساپ استفاده کنیم؟

واتساپ در صفحه پرسش‌وپاسخ (FAQ) خود، به 2 اپلیکیشن بسیار مطرح whatsApp Plus و GB WhatsApp اشاره کرده است. در ادامه متن منتشرشده در سایت رسمی WhatsApp را با هم می‌خوانیم:

«برنامه‌های پشتیبانی‌نشده‌ای مثل WhatsApp Plus و GB WhatsApp، نسخه‌های تغییریافته‌ای از واتساپ اصلی هستند. این اپلیکیشن‌ها توسط اشخاص ثالث توسعه داده شدند و با قوانین ما تناقض دارند. واتساپ هیچ پشتیبانی‌ای برای این اپلیکیشن‌ها ارائه نمی‌کند، چون ما از امنیت این سرویس‌ها مطمئن نیستیم.»


واتساپ کاربران نسخه‌های غیررسمی را Ban (مسدود) می‌کند

البته این مسدودیت موقتی‌ست. واتساپ این کار را انجام می‌دهد تا کاربران سراغ نسخه اصلی اپلیکیشن بروند. این محدودیت موقتی، کاربران را از ارسال پیام تا 24 ساعت محروم می‌کند. به همین خاطر توصیه تیک تاک تِِک هم این است که سریع‌تر به نسخه اصلی واتساپ کوچ کنید. هرچند به نظر شخصی بنده، این پیام‌رسان نسبت به تلگرام بسیار ضعیف‌تر است و به شخصه از کار با تلگرام خیلی بیشتر لذت می‌برم.

اینم بخونید بد نیست: آموزش ذخیره عکس در سکرت چت Telegram + ذخیره فایل‌های نابودشونده تلگرام


نظر شما درباره نسخه‌های غیررسمی واتساپ چیست؟ آیا از GB WhatsApp یا WhatsApp Plus استفاده می‌کنید؟ آیا هنگام کار با این اپلیکیشن‌ها، به مشکل خوردید؟ حتما تجربیات خودتان را با من و سایر کاربران TicTacTec.ir به اشتراک بگذارید 🙂

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید