احتمالا شما هم عاشق شعر هستید. چه کلاسیک باشد چه نو و نیمایی. چه پدر شعر فارسی رودکی باشد چه شاعران معاصر و گمنام نسلِ جدید! همه را دنبال می‌کنید و حالا می‌خواهید در سایت خود گریزی به اشعار مختلف بزنید و آنها را با کاربران خود به اشتراک بگذارید. وقتی کاربران اینترنت هنگام گشت و گذار در وب با میلیون‌ها پیام تبلیغاتی و تکنیک‌های بازاریابی مورد حمله قرار می‌گیرند، شما با نشان دادن یک یا چند بیت شعر قلب آنها را تسخیر کنید. در این نوشتار کمی فضا را شاعرانه کرده و راجع به نحوه نوشتن شعر در وردپرس گپ می‌زنیم. همراهِ تیک تاک تِک باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: افزونه وردپرس چیست + بزرگترین مارکت‌ها و افزونه‌های ایرانی و غیرایرانی را بشناسید

آیا برای نوشتن شعر در وردپرس نیاز به افزونه داریم؟

وردپرس تا سال 2018 از ویرایشگر قدیمی و محبوب خودش که امروز به عنوان ویرایشگر کلاسیک از آن یاد می‌شود استفاده می‌کرد. این ویرایشگر بر پایه TinyMCE یود و محدودیت‌هایی داشت. یکی از این محدودیت‌ها نداشتن قابلیتِ اضافه کردن شعر به صورت پیش‌فرض بود.

تبلیغات

اما بعد از معرفی وردپرس 5 و رونمایی از گوتنبرگ به عنوان یک ویرایشگر بلوک همه چیز تغییر کرد. پس در جواب سوال بالا باید بگویم که با ویرایشگر جدید برای نوشتن شعر نیاز به هیچ ابزار یا افزونه جانبی‌ای نیست.

افزونه یک بیت شعر به کجا رسید؟

یک بیت شعر تلاشی بود برای زنده نگه داشتن شعر فارسی در فضای شلوغِ وب! این افزونه توسط جواد احشامیان توسعه داده شد و وظیفه آن نمایش تصادفی یک بیت شعر در بخش‌های مخنلف سایت بود.

این افزونه در مخزن وردپرس نزدیک به 30 نصب فعال دارد که عدد قابل توجهی نیست. آخرین بروزرسانی آن مربوط به سال 1398 بوده و با 3 آپدیت بززگ و جدید وردپرس آزمایش نشده است.

یک بیت شعر را به عنوان ابزارک می‌توانید اسنفاده کنید. یا شورتکد آن را در هر قسمتی از نوشته، برگه یا قالب سایتتان که دوست داشتید قرار دهید. به این ترتیب افزونه خودش یک بیت شعر را تصادفی به کاربران نشان می‌دهد که این بیت با بروزرسانی صفحه تغییر می‌کند.

یک بیت شعر تقریبا منسوخ شده و اسنفاده از آن را توصیه نمی‌کنم.

اینم بخونید بد نیست: وردپرس یا جوملا ؟ کدام سیستم مدیریت محتوا بهتر است؟

نوشتن شعر در ویرایشگر جدید وردپرس (گوتنبرگ)

اگر می‌خواهید شعر خودتان یا شاعران بزرگ را با ظاهری زیبا در بخش نوشته‌های وردپرس تایپ کنید، گوتنبرگ این امکان را برابتان فراهم کرده است. کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

وارد داشبورد وردپرس شده و از قسمت نوشته‌ها افزودن نوشته را انتخاب کنید

نوشتن شعر در ویرایشگر جدید وردپرس - افزودن نوشته

روی آیکونِ + در سمت چپ یا بالا سمتِ راستِ ویرایشگر کلیک کنید

نوشتن شعر در ویرایشگر جدید وردپرس - انتخاب گزینه +

از فهرست بلوک‌ها در بخشِ متن، بلوکِ شعر را انتخاب کنید (ممکن است برای دیدن تمامِ بلوک‌ها لازم باشد گزینه مرور کردن همه را انتخاب کنید!)

نوشتن شعر در ویرایشگر جدید وردپرس - انتخاب گزینه‌ی شعر از لیست بلوک‌ها

در کادر جدید شعر موردنظر خودتان را تایپ کنید

نمایش اشعار در ویرایشگر جدید وردپرس بدون استفاده از افزونه شعر وردپرس


کار تمام است. یک پیش‌نمایش بگیرید و از ظاهر جذاب شعری که نوشتید لذت ببرید 🙂

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید