تقریبا همه‌ی ما تجربه‌ی تماشای فیلم به همراه زیرنویس را داریم. نمایش زیرنویس در تلویزیون به مراتب سخت‌تر از نمایش آن در کامپیوتر است. اما لذتی که با تماشای فیلم‌ها در تلویزیون و نمایشگرهای بزرگ تجربه می‌کنیم قابل مقایسه با لذت تماشای فیلم در نمایشگرهای کوچک نیست.
استفاده از زیرنویس فقط مختص زمانی نیست که فیلمی با زبان خارجی را تماشا می‌کنیم، بلکه در موقعیت‌های بسیار متنوعی کاربرد دارد. از جمله برای بهتر فهمیدن روند داستان و یا زمانی که بازیگران فیلم بسته به ویژگی‌های شخصیت نقشی که دارند، با لحن خاصی صحبت می‌کنند که قابل فهم نیست. همچنین اگر شخصی مشکل شنوایی داشته باشد بهتر است به جای به لرزه درآوردن دیوارهای خانه با صدای بلند تلویزیون، از زیرنویس استفاده کند 🙂

برای نمایش زیرنویس در تلویزیون، روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها کلی بوده و بعضی دیگر مختص برندهای مشخصی از تلویزیون‌ها هستند. در این پست سعی کرده‌ام تا جای ممکن راه‌حل‌های مختلف را به شما معرفی کنم. با تیک تاک تک همراه باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: بهترین فیلم و سریال های هکری دنیا را بشناسید

تبلیغات

راه حل اول برای نمایش زیرنویس در تلویزیون – آماده سازی فایل های فیلم و زیرنویس در کامپیوتر

یکی از روش‌های نمایش زیرنویس در تلویزیون این است که فایل‌های فیلم و زیرنویس را از قبل در کامپیوتر آماده کنیم. پس از آن، آنها را به فلش مموری USB منتقل کرده، سپس از طریق اتصال دستگاه USB به تلویزیون، فیلم را به همراه زیرنویس در تلویزیون نمایش دهیم. پیش از هر چیز باید اطمینان داشته باشیم که تلویزیون ما از زیرنویس پشتیبانی می‌کند. در ادامه به آموزش 2 روش برای آماده سازی فایل‌ها پیش از انتقال آنها به دستگاه USB می‌پردازیم:

روش اول:

ساده‌ترین راه برای اضافه کردن زیرنویس به فیلم این است که فایل‌های فیلم و زیرنویسی را که دانلود کرده‌ایم، با نام‌های کاملا مشابه در پوشه‌ای با همان نام ذخیره کرده و سپس پوشه‌ی موردنظر را به دستگاه USB منتقل کنیم. با اتصال دستگاه USB به تلویزیون و اجرای فیلم موردنظر، انتظار می‌رود که زیرنویس نیز به همراه فیلم نمایش داده شود.
بطور مثال در صورتی که نام فایل فیلم بصورت The.Abyss.1989.BluRay.1080p.x264.mp4 ذخیره شده باشد، نام فایل زیرنویس نیز باید کاملا مشابه این نام و فقط با پسوند مربوط به فایل‌های زیرنویس به صورت The.Abyss.1989.BluRay.1080p.x264.srt در پوشه‌ای با همین نام ذخیره شود.

نمایش زیرنویس در تلویزیون | هم نام سازی فایل ها

برای داشتن فایل زیرنویس می‌توانید آن را از طریق همان سایتی که فیلم موردنظر را دانلود کرده‌اید تهیه کنید و در غیر اینصورت به سایت‌های تخصصی ارائه‌ی زیرنویس مثل جهان زیرنویس، مراجعه کنید.

روش دوم:

در صورتی که راه‌حل اول بی‌نتیجه بود از این روش استفاده می‌کنیم. در این روش روی فایل زیرنویس راست کلیک کرده و آنرا به صورت یک فایل Notepad اجرا می‌کنیم. بدون ایجاد هرگونه تغییری در محتوای آن از منوی File روی گزینه‌ی save as کلیک کرده و از قسمت Encoding، گزینه‌ی Unicode را انتخاب می‌کنیم. در اینجا نیز، باید حتما فایل زیرنویس را با نامی دقیقا مشابه نام فایل فیلم مربوطه ذخیره کنیم و بقیه مراحل را مطابق روش قبل طی کنیم.

unicode

اینم بخونید بد نیست: آموزش حل مشکل زیرنویس در vlc (زیرنویس مربعی با کاراکترهای عجیب و غریب)


راه حل دوم برای نمایش زیرنویس در تلویزیون – استفاده از نرم افزارهای چسباندن زیرنویس به فیلم

یکی از روش‌های موثر برای پخش فیلم در تلویزیون به همراه زیرنویس این است که با استفاده از نرم‌افزارهای چسباندن زیرنویس به فیلم، زیرنویس را به عنوان جزئی از مولفه‌های فیلم مانند صدای آن، در همان فایل ذخیره کنیم. برای انجام این کار برنامه‌های متعددی در اینترنت وجود دارند مثل free make video converter ،format factory ،handbrake و غیره که در پستی جداگانه به طور مفصل درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

اینم بخونید بد نیست: آموزش حل مشکل عقب یا جلو بودن زیرنویس در PotPlayer


راه حل سوم برای نمایش زیرنویس در تلویزیون – نمایش زیرنویس با استفاده از تنظیمات تلویزیون

یکی از راه‌حل‌های نمایش زیرنویس در تلویزیون استفاده از تنظیمات مرتبط در تلویزیون می‌باشد که برای برندهای مختلف متفاوت است. اما با این وجود ممکن است اشتراکاتی نیز در این روش‌ها برای تلویزیون‌های مختلف وجود داشته باشد. در ادامه روش فعال‌سازی و اجرای زیرنویس را در تلویزیون‌های مختلف بررسی می‌کنیم:

پخش زیرنویس در تلویزیون سامسونگ

نمایش زیرنویس در تلویزیون‌های سامسونگ از 2 راه امکان‌پذیر است:

1 – فعال‌سازی زیرنویس از طریق دکمه‌ی Subtitle

 1. دکمه‌ی Subtitle را فشار دهید. با فشردن مکرر این دکمه، زیرنویس تغییر می‌کند.
 2. برای حذف زیرنویس دکمه‌ی Cancel یا Return را فشار دهید.

2 – فعال‌سازی زیرنویس از طریق دکمه‌ی Info

 1. در زمان پخش فیلم، دکمه‌ی Info را از ریموت کنترل فشار دهید.
 2. با استفاده از دکمه‌های فلش بالا و پایین زیرنویس موردنظر را انتخاب کنید.
 3. با فشردن دکمه‌های چپ و راست، زبان زیرنویس را تغییر دهید.

آوردن زیرنویس در تلویزیون سونی

برای نمایش زیرنویس در تلویزیون‌های سونی می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دکمه‌ی Home را فشار دهید.
 2. Settings را در پایین صفحه انتخاب کنید.
 3. در این مرحله Digital set-up را انتخاب کنید.
 4. Subtitle set-up را انتخاب کنید.
 5. گزینه‌ی مورد نظر را از میان گزینه‌های موجود در Subtitle Setting انتخاب کنید.
  [Off] : خاموش کردن Subtitle
  [Basic] : نمایش زیرنویس
  [For hard of hearing] : نمایش کمک‌های تصویری با زیرنویس برای افراد با مشکل شنوایی
  [Primary preferred language] : انتخاب زبان اول برای زیرنویس
  [Secondary preferred language] : انتخاب زبان دوم برای زیرنویس
  در دسترس بودن گزینه‌های [Subtitle set-up] , [Primary preferred language] , [Secondary preferred language] به کشور و منطقه بستگی دارد.

تنظیم زیرنویس در تلویزیون ال جی

برای نمایش زیرنویس در تلویزیون‌های هوشمند LG، مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 1. دکمه‌ی Home را از روی ریموت کنترل فشار دهید.
 2. از قسمت Settings به بخش Accessibility بروید.
 3. گزینه‌ی Subtitle را انتخاب کنید.
 4. کلید Subtitle را روی حالت ON (روشن) قرار داده و تغییرات را اعمال کنید.

اینم بخونید بد نیست: کم و زیاد کردن سرعت پخش فیلم در potplayer


امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که تجربه‌ی استفاده از روش‌هایی غیر از موارد ذکر شده برای نمایش زیرنویس در تلویزیون دارید، آن را با ما و دیگر کاربران تیک تاک تِک به اشتراک بگذارید 🙂

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید