سیستم بانکداری فعلی در جهان با تمام ضعف‌ها و محدودیت‌هایی که دارد، هنوز هم در حال توسعه بوده و امکانات جدیدی به آن اضافه می‌شود. هنوز مشخص نیست آینده نظام مالی دنیا و سیستم بانکداری به کدام سمت می‌رود، آیا ارز دیجیتال با توجه به کم سن بودن و کمتر شناخته شدن می‌تواند با این سیستم قدیمی و ریشه دار رقابت کند؟ جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد. بگذریم. USSD یکی از قدیمی‌ترین روش‌های ارسال پیام در گوشی‌های موبایل است. بانک های ایرانی برای اینکه خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه کنند از این تکنولوژی استفاده می‌کنند. در این پست دست روی USSD گذاشتیم و لیست تمام کدهای USSD بانک ها را برایتان آماده کردیم.

کد USSD چیست؟

USSD مخفف عبارت Unstructured Supplementary Service Data بوده و معادل فارسی مناسبی برای آن وجود ندارد. احتمالا زیاد پیش آمده که سراغ کدهای USSD بروید و از آنها استفاده کنید. منظورم همان کدهایی است که با یک * شروع شده و در آخر هم به یک # ختم می شوند. این کدهای جادویی زمانی که به اینترنت دسترسی نداریم و لازم است که یک عملیات مهم مثل انتقال وجه یا خرید شارژ را انجام دهیم، بیشتر به کار می‌آیند.

USSD یک روش ارسال پیام است. دقیقا مثل SMS یا MMS که ماهیت ارسال دارند. کد USSD هم دقیقا همین کار را کرده و اطلاعات را از طریق گوشی شما در شبکه منتقل می‌کند. منظور از شبکه چیست؟ منظور شبکه GSM است که پروتکل USSD به کمک آن با کامپیوترهای اپراتور شبکه بی سیم ارتباط برقرار می‌کند.

تبلیغات

کد USSD شباهت زیادی با پیامک (SMS) ندارد، چون برخلاف پیامک در USSD ارتباط بلادرنگ (real-time) است. در پیامک ارتباط گوشی به گوشی بوده اما در USSD ارتباط گوشی به شبکه می‌باشد. به طور کلی USSD نسبت به پیامک بسیار تعاملی‌تر است.

اینم بخونید بد نیست: دو فرمت تصویر jpeg و jpg چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

لیست کدهای USSD بانک ها

این لیست برخلاف بسیاری از سایت‌های دیگر مرتب بروز شده و کدها تست می‌شوند. اگر اسم بعضی از بانک‌ها را در لیست مشاهده نمی‌کنید، آن بانک‌ها سرویس USSD ارائه نمی‌دهند یا موقتا سرویس آنها غیرفعال شده است. برای مشاهده کد USSD روی بانک موردنظر خود کلیک کنید تا کد مربوطه به شما نشان داده شود. ممکن است * و # جا به جا شوند، ترکیب کدها به این شکل است که اول * می‌آید بعد عدد بعد #.

  • کد USSD بانک ملی = *737#
  • کد USSD بانک ملت = *712#
  • کد USSD بانک صادرات = *719#
  • کد USSD بانک انصار = *763#
  • کد USSD بانک پاسارگاد = *720#
  • کد USSD بانک حکمت ایرانیان = *765#

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید