شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فراموش کنید، دسترسی گوشی موبایلتان به اینترنت را قطع کنید. در این شرایط، گوشی شما به دلیل به‌روزرسانی برخی از اپلکیشن‌ها یا روشن بودن برنامه‌هایی در پس‌زمینه، از اینترنت استفاده می‌کند. این مسئله زمانی آزاردهنده‌تر می‌شود که از اینترنت گوشی استفاده کنید و بسته‌های اینترنتی که می‌خرید، به سرعت تمام شوند. در این مقاله از مجله تیک تاک تِک درباره روش‌های قطع خودکار وای فای گوشی صحبت می‌کنیم 🙂

شاید دوست داشته باشید، آپدیت برنامه‌ها زمانی اتفاق بیفتد که به وای‌فای متصل هستید. یا برنامه، زمان خاصی برای آن در نظر گرفته باشد. قطع خودکار وای‌ فای و اینترنت گوشی، به شما کمک می‌کند تا بیش از حد از اینترنت استفاده نکنید. قطع خودکار وای فای و اینترنت گوشی، عمر باطری گوشی را افزایش می‌دهد و از داغ شدن بیش از حد گوشی شما نیز جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، ممکن است با روشن ماندن وای فای، موبایل شما به شبکه‌های ناامن متصل شده و در معرض هک قرار بگیرید. پس بهتر است هم برای تامین امنیت و هم برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، از این قابلیت استفاده کنید.

اینم بخونید بد نیست: معرفی 10 برنامه هک وای فای برای اندروید و آیفون + لینک دانلود


قطع خودکار وای فای و اینترنت گوشی در اندروید

برای قطع خودکار وای فای گوشی های اندرویدی، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

به Settings گوشی بروید. برای این کار به صفحه‌ای که اپلیکیشن‌های شما در آن نمایش داده شده بروید و Setting‌s را انتخاب کنید.

قطع خودکار وای فای و اینترنت گوشی در اندروید - انتخاب Settings

گزینه Network setting‌ را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. برای دیدن شبکه‌های بیشتر، روی More network‌ کلیک کنید.

گزینه Network setting‌ را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید

در این قسمت به دنبال باکسی با مضمونی که در عکس مشاهده می‌کنید، بگردید و چک باکس آن را تیک بزنید تا اینترنت گوشی به طور خودکار به محض خاموش شدن صفحه گوشی، خاموش شود.

قطع خودکار وای فای و اینترنت گوشی در اندروید - تایید پاپ آپ نمایش داده شده

در نهایت دیالوگ باکسی به شما نشان داده می‌شود که می‌گوید با این تنظیمات، زمان خاموش شدن صفحه نمایشگر، اینترنت گوشی و وای فای قطع خواهند شد. با این حال ممکن است زمانی که گوشی‌تان را روشن می‌کنید، با انبوهی از اطلاعات مواجه شوید (مانند نوتیفیکیشن‌ها و آپدیت‌هایی که تاکنون انجام نشده‌اند)

در صورت انتخاب OK شما با این تغییرات موافقت کرده و اینترنت شما، فقط زمانی وصل می‌شود که قصد استفاده از آن را داشته باشید.

اگر این تنظیمات را در گوشی خود پیدا نمی‌کنید نگران نباشید. با تغییر و آپدیت اندروید، ممکن است این قابلیت در گوشی شما وجود نداشته باشد. خوش‌بختانه اپلیکیشن‌های زیادی هستند که این کار را انجام می‌دهند. با نصب رایگان آن‌ها، می‌توانید علاوه بر قابلیت خاموش کردن خودکار وای فای و اینترنت گوشی، از قابلیت‌های دیگری مثل زمان‌بندی روشن‌بودن وای فای و اینترنت گوشی، تعیین لوکیشن برای روشن شدن خودکار وای‌فای و غیره استفاده کنید.


اپلیکیشن CleverConnectivity برای قطع خودکار وای فای گوشی

CleverConnectivity یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها در زمینه مدیریت وای‌فای و اینترنت برای گوشی‌های اندرویدی است. این برنامه به شما امکان می دهد در فواصل منظم و برنامه‌ریزی شده، اتصال داده را خاموش کنید و در مصرف باتری گوشی خود صرفه‌جویی کنید. می‌توانید این برنامه را به گونه‌ای تنظیم کنید که Wi-Fi را در ساعات مشخصی از روز، روشن کرده و آن را برای چند دقیقه مشخص، روشن نگه دارید و سپس اتصال داده را به طور خودکار خاموش کنید.

علاوه بر مدیریت میزان داده، با این روش می‌توانید زمان خود را هم مدیریت کرده و از ساعت‌ها غرق شدن در دنیای مجازی جلوگیری کنید.

دانلود اپلیکیشن CleverConnectivity از Google Play store

سایر اپلیکیشن‌های قطع خودکار WIFI و اینترنت گوشی در Android

علاوه بر اپلیکیشنی که در بالا معرفی شد، اپلیکیشن‌های زیادی هستند که می‌توانند به شما در مدیریت مصرف اینترنت کمک کنند. در ادامه برخی از این برنامه‌ها را مشاهده می‌کنید، با کلیک روی هر کدام، به صفحه مربوط به دانلود آن اپلیکیشن خواهید رفت.

تمام این اپلیکیشن‌ها، قابلیت‌ زمان‌بندی روشن و خاموش شدن وای فای و خاموش کردن وای فای و اینترنت گوشی در زمان خاموش شدن صفحه را دارند. همچنین قابلیت‌های دیگری مانند تعیین حد حجم برای اینترنت مصرف شده یا تعیین دسترسی اپلیکیشن‌های مختلف به اینترنت را نیز دارند.

اینم بخونید بد نیست: مشاهده دستگاه های متصل به وای فای و روش قطع اتصال آنها


قطع خودکار وای فای و اینترنت گوشی در آیفون

قطع خودکار وای‌فای در آیفون بیشتر زمانی مدنظر است که شما خانه را ترک می‌کنید. وصل شدن وای فای به شبکه‌های ناامن را جدی بگیرید و هنگام ترک خانه، حتما وای فای گوشی خود را خاموش کنید. اما فراموش نکردن این مسئله، کار راحتی نیست. با انجام تنظیماتی که در ادامه توضیح خواهم داد، روشن و خاموش کردن وای‌فای در مکان‌های مناسب به‌راحتی و کاملا خودکار انجام خواهد شد.

1- Shortcuts app را از روی گوشی آیفون یا آیپد خود انتخاب کنید.

قطع خودکار وای فای گوشی - انتخاب shortcuts app

2- تب Automation tab در پایین اسکرین را لمس کنید.

قطع خودکار وای فای گوشی در آیفون - انتخاب automaton tap

3- Create Personal Automation را انتخاب کنید.

انتخاب create personal automation

4- Leave را انتخاب کنید.

قطع خودکار وای فای گوشی در ایفون - انتخاب Leave

5- choose‌ کنار گزینه Location را انتخاب کنید.

قطع خودکار وای فای گوشی - انتخاب گزینه Choose

6- اگر تنظیمات را در خانه انجام می‌دهید، Current Location را  انتخاب کنید. آدرس شما در بالای صفحه نمایش داده می‌شود. یک نقشه نیز در پایین صفحه ظاهر خواهد شد.

قطع خودکار وای فای گوشی - انتخاب گزینه Current location

7- اگر موقعیت شما روی نقشه درست نمایش داده شده، done را انتخاب کنید. در غیر اینصورت موقعیتتان را انتخاب کرده و سپس done را بزنید.

8- همه موارد را در این صفحه دقیق بررسی کنید و سپس روی Next ضربه بزنید.

9- Add Action را انتخاب کنید و “Wi-Fi” را در نوار جستجو تایپ کنید.

Add Action را انتخاب کنید و "Wi-Fi" را در نوار جستجو تایپ کنید

10- تنظیم Wi-Fi برای نتایج جستجو انتخاب کرده و سپس next‌ را بزنید.

11- روی کلمه On‌ که با رنگ آبی روشن نوشته شده، ضربه بزنید و آن را تبدیل به Off کنید. سپس next‌ را انتخاب کنید.

قطع خودکار وای فای گوشی - turn WI-FI on

12- در مرحله آخر done را لمس کنید.

به این ترتیب، هنگامی که لوکیشن وارد شده را ترک کنید؛ وای فای شما به طور خودکار، خاموش خواهد شد.

اینم بخونید بد نیست: قطع دسترسی دستگاه‌های متصل به حساب گوگل در کامپیوتر و موبایل


روشن کردن وای فای هنگام بازگشت به خانه

همانطور که با ترک خانه وای فای خاموش می‌شود، می‌توان وای فای را هنگام ورود به خانه روشن کرد. برای این‌کار کافی‌ست مراحل بالا را دوباره انجام دهید، اما با چند تفاوت:

  1. در مرحله 4 به جای Leave گزینه Arrive را انتخاب کنید.
  2. در مرحله 11، وای فای را در حالت On باقی بگذارید.

به‌این‌ترتیب، زمانی که خانه را ترک می‌کنید، وای فای خاموش خواهد شد. با استفاده از این روش، دیگر نگران اینکه با وای فای روشن از خانه بیرون بزنید، نباشید.


در قسمت نظرات می‌توانید مشکلاتی که با وای فای و اینترنت گوشی داشته‌اید را با ما در میان بگذارید و ما را از تجربیات و ایده‌های خود مطلع کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید