مرورگرهای وب پل ارتباطی ما با دنیای اینترنت هستند. به کمک این نرم‌افزارها می‌توانیم سایت‌های مختلف را جستجو کنیم و از خدمات مختلف در فضای اینترنت استفاده کنیم. از سال‌های اول پیدایش مرورگرها تا همین چند سال قبل، رنگ‌بندی مورداستفاده در آن‌ها سفید بود و هنوز صحبتی از Dark Mode به میان نیامده بود. اما چند وقتی است که تبِ حالت تاریک بین سرویس‌های اینترنتی رایج شده و تمایل به استفاده از این حالت بین کاربران نیز افزایش داشته است. در این آموزش به نحوۀ فعالسازی dark mode در مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس، Edge و Opera پرداختم. همراهِ تیک تاک تِک باشید. 🙂

اینم بخونید بد نیست: آموزش فعال کردن دارک مود یا تم مشکی در ویندوز 10

فعالسازی دارک مود در گوگل کروم

گوگل کروم به شکل مستقل و داخلی قابلیتِ اِعمال Dark Mode را ندارد. اما می‌توانیم به کمک یک پوستۀ (Theme) مناسب این حالت را برای کروم فعال کنیم. در Chrome Web Store تعداد زیادی پوستۀ مشکی رنگ و سیاه وجود دارد. Morpheon Dark یکی از بهترین پوسته‌های تاریک برای گوگل کروم است و توصیه می‌کنم از آن استفاده کنید.

لینک دانلود Morpheon Dark از مخزن گوگل کروم

بعد از نصب و فعالسازی به شکل خودکار بخش‌های مختلف مرورگر گوگل کروم مثل tab bar، title bar، toolbar و غیره به رنگ سیاه در می‌آیند. فراموش نکنید که با نصب این پوسته قرار نیست تمام سایت‌هایی که بازدید می‌کنید به شکل DarK Mode در بیایند.


فعالسازی دارک مود در فایرفاکس

برای فعالسازی دارک مود در فایرفاکس کافیست مسیر زیر را دنبال کنید:

  • مرورگر خود را باز کرده و از منوی بالا سمت راست گزینۀ Add-ons را انتخاب کنید.
  • در منوی سمت چپ روی Themes کلیک کنید.
  • در این قسمت با انتخاب Dark، بخش‌های مختلف مرورگر فایرفاکس تیره و خاکستری می‌شود.

فعالسازی دارک مود در مایکروسافت اِج

مرورگر مایکروسافت طی سال‌ها تغییرات زیادی به خود دیده است. تغییراتی که شاید باعث شود کاربران وب روی خوشی به این مرورگر نشان دهند. هر چند هنوز هم Edge با گوگل کروم فاصله بسیار زیادی دارد اما توانسته سهمی تقریبا مساوی با موزیلا فایرفاکس داشته باشد. من نسبت به تغییرات جدید Edge حس بسیار خوبی داشتم و با تغییرات جدیدی که اعمال کرده به نظرم می‌تواند در آینده سهم خود را در بازار بیشتر هم بکند. برای فعالسازی دارک مود در مایکروسافت اِج مراحل زیر را دنبال کنید:

بعد از باز کردن مرورگر از سمت راست صفحه روی 3 نقطۀ افقی کلیک کنید.

گزینۀ Settings را انتخاب کنید.

از منوی سمت چپ گزینۀ Appearance را انتخاب کنید.

از سمت راست (بخشِ Customize browser) مقابل گزینۀ Default theme سه حالت برای انتخاب وجود دارد:

  1. Light: یک پوستۀ سفید به مرورگر شما می‌دهد.
  2. Dark: پوستۀ مرورگر را تاریک می‌کند.
  3. System default: با توجه به تنظیمات سیستم شما، حالت مرورگر را تغییر می‌دهد.

فعالسازی دارک مود در مایکروسافت اِج

اینم بخونید بد نیست: نحوه فعال سازی دارک مود اینستاگرام در اندروید و iOS


فعالسازی دارک مود در مرورگر Opera

Opera یکی از قدیمی‌ترین مرورگرهای وب در دنیا است که هنوز توسعه داده می‌شود. اُپرا روی پلتفرم‌های مختلف مثل ویندوز، اندروید، لینوکس، iOS و مک‌اواس به خوبی اجرا می‌شود و قابلیت‌های متنوعی دارد. در بازار مرورگرهای وب Opera سهم بسیار ناچیزی (نزدیک به 2%) دارد. برای فعالسازی دارک مود در مرورگر Opera در محیط دسکتاپ مراحل زیر را دنبال کنید:

  • مرورگر Opera را در سیستم خود اجرا کنید.
  • از بالا سمت راست صفحه روی 3 خط عمودی کلیک کنید.
  • از بخش Themes که در بالای صفحه قرار دارد 2 حالت Dark و Light را کنار هم مشاهده می‌کنید. با انتخاب هر کدام بلافاصله تغییرات اعمال می‌شوند.

اینم بخونید بد نیست: آموزش فعال سازی حالت دارک مود واتساپ در اندروید و iOS

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید