مطمئنم شما هم مثل من دوست دارید که قلمتان مخصوص به خودتان باشد. دلتان نمی‌خواهد که صدای نوشته‌های شما بی‌روح، خسته‌کننده و خواب‌آور باشد. می‌خواهید طوری بنویسید که گاهی نویسنده با آن بخندد، گاهی گریه کند، گاهی عصبانی شود و در آخر ناراحت شود که چرا این نوشته انقدر زود تمام شد …

هر نویسنده موفقی ( در هر ژانر یا گرایشی ) سبک و استایل نوشتن خود را دارد. نمی‌شود از نگارش کسی مثل آر ال استاین ( نویسنده ژانر وحشت برای کودک و نوجوان ) ایراد گرفت و گفت فقط استفن کینگ معرکه است ( فقط یک مثال بود ) هر نویسنده‌ای حال و هوای خاص خودش را دارد و هوادارانش به خاطر این حس و حال او را دوست دارند.

اینم بخونید بد نیست: 8 تکنیک کاربردی برای افزایش مهارت نویسندگی

اما نویسنده‌ها چطور با یک صدای منحصر به فرد و Unique می‌نویسند؟

نویسنده‌هایی که امروز شناخته شده هستند و تاثیر زیادی روی ادبیات گذاشته‌اند، سال‌های سال از عمر خودشان را در این راه خرج کردند. آنها مرتب می‌خواندند و مرتب می‌نوشتند. امکان ندارد یک نویسنده مطرح در مرحله اول کتابخوان حرفه‌ای نباشد. در این مطلب تصمیم دارم یک راه به شما پیشنهاد کنم که مثل من دنبال صدای خودتان بگردید و آن را پیدا کنید.

منظور من از پیدا کردن صدای منحصر به فرد چیست؟

نمی‌دانم چقدر اهل موسیقی هستید، اما حتما چند خواننده، آهنگساز یا تنظیم‌کننده را دوست دارید. بیشتر خواننده‌های مطرح دنیا صدا و سبک خواندن مخصوص به خودشان را دارند که به راحتی توسط شنونده‌ها شناخته می‌شود. مثلا من در موسیقی پاپ ایران محسن چاووشی را دوست دارم. در این چند سالی که ایشان فعالیت می‌کنند، هزاران بار زیر بار تهمت قرار گرفتند ( صدای ماشینی، عدم توانایی در اجرای زنده و غیره ) با تمام این حرف‌ها ایشان به سبک خودش وفادار مانده و هنوز هم اجرا و صدایش حال و هوای روزهای اول را دارد.

پس نتیجه می‌گیریم که صدا و سبک چاوشی به این شکل است. یا مثلا خواننده‌ای مثل Sia Furler سبک و استایل منحصر به فردی دارد و کلمات را به شکل جالبی بیان می‌کند. خلاصه هر خواننده‌ای به یک شکل بین مردم شناخته می‌شود.

در نویسندگی هم اوضاع به همین ترتیب است. اگر به قلم نویسنده‌های بزرگ نگاه کنید، می‌بینید که هر کدام امضای مخصوص به خودشان را دارند. برای مثال در ادبیات ایران، صادق هدایت سبک و سیاق خاص خود را در نوشتن داشت و آثارش به خوبی قابل تشخیص بودند. مهم نیست شما نویسنده وب هستید یا خارج از وب شعر، رمان و داستان کوتاه می‌نویسید. برای جذب مخاطب و خوانده، باید قلم خودتان را داشته باشید. پس منظور از قلم منحصر به فرد این است که خودتان باشید و سبک نوشتن خودتان را داشته باشید.

حالا چطور قلم منحصر به فرد خودمان را داشته باشیم؟

دزدی چیز خوبی نیست، فکر می‌کنم همه با آن موافق باشیم. اما امروز تصمیم دارم شما را به یک دزدی تروتمیز ترغیب کنم. بله درست شنیدید. پس لطفا آستین‌هایتان را بالا بزنید و آماده یک سرقت و دستبرد جانانه باشید.

اینم بخونید بد نیست: برنامه عصر جدید چه نکته مهمی برای تولیدکنندگان محتوا داشت؟

قرار است چه چیزی را بدزدیم؟

به شما توصیه می‌کنم 3 یا 4 نفر از نویسنده‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید، بعد سراغ کارهای آنها بروید و دل و روده کارشان را بیرون بریزید. سعی کنید هر کار جالبی که این نویسنده‌ها انجام می‌دهند را روی هوا بقاپید. به عبارت دیگر، باید سعی کنید فوت و فن کوزه‌گری را از آنها بدزدید. Austin Kleon نظر جالبی درباره کپی کردن یا همان دزدی کرد خودمان دارد. او می‌گوید:

هیچکس در دنیا با یک سبک کاری خاص و منحصر به فرد به دنیا نمی‌آید. ما بعد از اینکه از شکم مادر خود بیرون می‌آییم نمی‌دانیم کی هستیم. در اوایل کار ما با تقلید از قهرمان‌های خود یاد می‌گیریم. در واقع ما به کپی کردن شروع به یادگیری می‌کنیم.

زمانی که من وبلاگ نویسی را شروع کردم، متاسفانه هیچ وبلاگ نویسی در ایران نبود که دوستش داشته باشم و کارش را دنبال کنم. البته هنوز هم در مقایسه با کشورهای دیگر وبلاگ نویسی در ایران به معنی واقعی کلمه وجود ندارد و بیشتر تب اینفلوئنسرهای اینستاگرام داغ است. البته بعضی از نویسنده‌های ویرگول خوب هستند و حدس می‌زنم کارهایشان را دوست داشته باشید. خلاصه شروع به گشتن کنید.

اینم بخونید بد نیست: استفاده از فتوشاپ به صورت آنلاین بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار اضافی

من وبلاگ نویس نیستم که! من عاشق رمان و داستان هستم

هر چند تمرکز اصلی این آموزش برای وبلاگ نویسی یا تولید محتوا در وب است، اما می‌توانید به بخش‌های دیگر هم بسطش دهید. مثلا اگر نویسنده‌ای هستید که هنوز آنطور که باید و شاید قلمتان شما را راضی نمی‌کند، می‌توانید برای پیدا کردن صدای منحصر به فرد خود این آموزش را محک بزنید.

من عاشق دارن شان هستم. از نوجوانی کتاب‌های ایشان را می‌خواندم و هنوز هم بعد از 10 سال سراغ کتابهایش را می‌گیرم. من در نوجوانی خیلی سعی داشتم شبیه به دارن شان بنویسم. دنیای تخیلی، سیر داستانی قوی، قلم فوق العاده روان و چیزهای دیگر راجع به او مرا شگفت‌زده می‌کرد.

تمام تلاش‌های من برای دارن شان شدن به در بسته خورد. اما اصلا بابت این موضوع ناراحت نیستم. ناراحت که چه عرض کنم خوشحال هم هستم. همین تقلیدها باعث شدند که به مرور زمان درک کنم تمام انسان‌ها منحصر به فرد هستند و به جای تقلید ناشیانه می‌توانیم سبک خودمان را پیدا کنیم.

تمام این کارها که گفتم چطور انجام می‌شود؟

وقتی نویسنده‌های مورد علاقه خود را مشخص کردید، سعی کنید کار آنها را به صورت کامل تحلیل کنید. البته منظورم این نیست که جمله به جمله یا واو به واو حرف آنها را بردارید. خیر. فقط از الگو و ساختاری که استفاده می‌کنند تقلید کنید. پس سراغ وبلاگ نویس یا نویسنده موردعلاقه خود رفته و سعی کنید تکنیکی‌هایی که استفاده می‌کند را شکار کنید. حتما در شکار خود به موارد زیر توجه کنید:

  • طرف چطور کلمات اولیه را انتخاب می‌کند تا شما را آماده شروع یک متن جالب کند؟
  • چطور به کمک عنوان‌ها و زیرعنوان‌ها به خواندن شما نظم می‌دهد؟
  • از چه نوع نگارشی برای انتقال محتوا استفاده می‌کند؟
  • چطور باعث لبخند، بغض یا خشم و اندوه شما می‌شود؟
  • پاراگراف‌ها را کوتاه انتخاب می‌کند یا بلند؟
  • آیا تیکه کلام خاصی دارد که مرتب از آن استفاده کند؟
  • آیا از زندگی شخصی خودش هم صحبت می‌کند؟
  • آیا نوشته‌های او شما را تحریک به انجام کاری می‌کند؟
  • آخرین کلمات او چه احساسی به شما می‌دهند؟

چطور از این تحلیل برای رسیدن به صدای منحصر به فرد خود استفاده کنیم؟

تا اینجای کار خوب پیش آمدید، حالا لازم است تمام چیزهایی که جمع کرده‌اید را کنار هم قرار دهید. چند فایلی که از تحلیل نویسنده‌های دیگر ساخته‌اید را مرور کرده و ببینید آنها چه کار می‌کنند که تا این حد نظر شما را جلب کرده است.

دقت داشته باشید که شما هر چقدر هم تلاش کنید نمی‌توانید مثل این افراد بنویسید. با این طرز فکر خودتان را شکنجه نکنید. زمانی که این تحلیل‌ها را با هم مخلوط کنید و نوشتن را از سر بگیرید، یک اتفاق جادویی می‌افتد. شما کم کم صدای خودتان را خواهید شنید. به مرور زمان درک می‌کنید چطور از این نکات ارزشمند استفاده کرده و در عین حال متفاوت و منحصر به فرد بنویسید.

و کم کم منتظر شکل گیری صدای منحصر به فرد خودتان باشید و فراموش نکنید رسیدن به این مرحله احساس شگفت‌انگیزی دارد.

به این مطلب چند می‌دید؟
[تعداد رای: 1]