تبلیغات
کاربردی

شخصیت شناسی افراد از روی چهره – آموزش روانشناسی شخصیت به کمک چهره خوانی

قضاوت افراد از روی چهره آن‌ها بدون داشتن علم و آگاهی در این زمینه کار درستی نیست و بیشتر جوامع آن را رد می‌کنند. اما هیچ مانعی برای روانشناسی چهره و شخصیت شناسی افراد با داشتن علم و آگاهی در این زمینه وجود ندارد. یکی از مواردی که می‌تواند کمک بسیاری در شناخت شخصیت انسان‌ها داشته باشد نوع چهره افراد است. شما می‌توانید با یادگیری المان‌های مهم در این خصوص به شناخت شخصیت انسان‌ها بپردازید. ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی را درباره شخصیت شناسی افراد از روی چهره ارائه دهیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

روانشناسی چهره به چه معناست؟

پیش از آن که به توضیح روانشناسی شخصیت افراد از روی چهره بپردازیم، ابتدا باید با مفاهیمی مانند روانشناسی چهره و چهره خوانی آشنایی پیدا کنید. روان شناسی چهره در واقع پی بردن به شخصیت انسان‌ها با بررسی چهره آن‌ها می‌باشد. در این روش، شناخت افراد بر اساس اندازه، فرم و شکل صورت آن‌ها انجام می‌شود. در گذشته به این روش چهره خوانی گفته می‌شد. برخی از علوم چهره خوانی در گذشته به شرح زیر می‌باشند:

 • متوپوسکوپی: در این علم با بررسی خطوط پیشانی به درون افراد پی می‌بردند.
 • فرنولوژی: در این علم به طرز تشکیل جمجمه افراد توجه کرده و شخصیت آن پی می‌بردند.
 • فیزیوگنومی: این روش در واقع همان روانشناسی چهره است که در آن با بررسی فرم لب‌ها، چشم‌ها و دیگر اعضای صورت به شخصیت افراد پی می‌برند.

نکته قابل توجه درباره شخصیت شناسی افراد از روی چهره این است که امروزه دانشمندان این زمینه را شبه علم می‌دانند. شبه علم‌ها در واقع علومی هستند که اثبات نشده‌اند اما ضرری نیز برای انسان ندارند. با این که بسیاری از دانشمندان بهای زیادی به این روش‌های شخصیت شناسی نمی‌دهند اما مردم از این روش‌های شبه علمی برای پی بردن به درون افراد استفاده می‌کنند. هرچند که چهره خوانی از لحاظ علمی اثبات نمی‌شود اما می‌توان از آن در بسیاری از موارد جواب گرفت. البته باید توجه داشته باشید که بررسی و تجریه و تحلیل چهره باید به صورت کامل و با در نظر گرفتن تمامی المان‌ها انجام شود. زیرا در بسیاری از مواقع یک نکته منفی در صورت با یک نکته مثبت خنثی می‌شوند و برای پی بردن به شخصیت افراد باید تمامی نقاط صورت بررسی شوند. در ادامه مطلب به توضیح چند المان مهم در چهره خوانی خواهیم پرداخت.

روانشناسی چهره به چه معناست؟

پی بردن به شخصیت انسان‌ها از چهره آن‌ها اگر به صورت دقیق انجام شود می‌تواند تأثیر خوبی در زندگی شخصی و حتی کاری شما داشته باشد. در صورتی که به روانشناسی شخصیت از طریق چهره خوانی علاقمند هستید، می‌توانید آموزش‌هایی در این زمینه و دیگر زمینه‌های روانشناسی را از طریق فرادرس دنبال کنید. فرادرس یک منبع آموزشی جامع درمورد روانشناسی و شاخه‌های آن می‌باشد.

شخصیت شناسی افراد از فرم صورت

یکی از مهم‌ترین موارد در شخصیت شناسی افراد از روی چهره بررسی فرم صورت آن‌ها می‌باشد. فرم صورت می‌تواند در بسیاری از مواقع یک کلیت از شخصیت افراد برای شما ارائه کند. روانشناسی برخی از فرم‌های صورت به شرح زیر می‌باشد:

 1. صورت دراز و کشیده: افرادی که دارای صورتی کشیده و دراز هستند معمولاً دارای صبر و تحمل بالایی هستند. توانایی حل مشکلات در این افراد بسیار بالا بوده و اگر چهره خوبی نیز داشته باشند به معنای آن است که کارهای خود را نصفه و نیمه رها می‌کنند. این افراد معمولاً به انجام کار به صورت کامل عادت ندارند.
 2. صورت گرد: صورت‌های گرد نشانه شخصیت‌های پرانرژی و زنده دل هستند. افرادی که صورت گرد دارند معمولاً دارای امیدواری بسیار بالایی بوده و می‌توانند فضاهای دلگیر را پر شادابی و انرژی کنند.
 3. صورت پهن: در روانشناسی شخصیت افراد از روی چهره، افرادی که دارای صورت‌های پهن هستند معمولاً صبور و مهربان هستند و روشن فکری از خصوصیات بارز آن‌ها می‌باشد.
 4. صورت چهارگوش: افرادی که صورت‌های چهارگوش دارند با استقلال و فردگرایی باور داشته و بسیار سخت گوش می‌باشند. این افراد با زیرکی و فعال بودن برای رسیدن به آرزوهای خود تلاش می‌کنند.

شخصیت شناسی افراد از روی پیشانی

شخصیت شناسی افراد از روی چهره

از زمان گذشته پیشانی افراد به عنوان یک نماد از تقدیر، خوشبختی و یا نگون بختی آن‌ها شناخته می‌شد. در شخصیت شناسی افراد از روی چهره پیشانی و خطوط روی آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شخصیت شناسی انواع پیشانی به شرح زیر می‌باشد :

 1. پیشانی صاف: افرادی که خط و خطوط پیشانی آن‌ها کمتر بوده و یا خطی روی پیشانی خود ندارند به طور معمول اندیشمند و اهل تفکر هستند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این افراد تصمیم گیری‌های سریع و منطقی می‌باشد.
 2. پیشانی پرچین: افرادی که پیشانی آن‌ها پرچین و چروک بوده و دارای خطوط زیادی رو پیشانی هستند معمولاً احساساتی می‌باشند. این افراد معمولاً سریع هیجان زده می‌شوند. از ویژگی‌های بازر این افراد واکنش‌های سریع و احساسی نسبت به اتفاق‌های پیرامون می‌باشد

شخصیت شناسی از روی فرم چشم ها

یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های صورت برای شخصیت شناسی افراد از روی چهره فرم چشم‌ها می‌باشد. از زمان گذشته تا به امروز جملات، شعرها و کتاب‌های بسیاری درباره چشم‌ها و حقیقتی که در آن‌ها وجود دارد نوشته شده است. جملات معروفی مانند چشم‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند نشان دهنده اهمیت آن در پی بردن به درون انسان‌ها می‌باشد. در ادامه مطلب به توضیح چند شخصیت بر اساس فرم چشم‌ها خواهیم پرداخت:

 • افرادی که بین عنبیه و پلک پایینی چشم‌های آن‌ها مقدار زیادی سفیدی وجود دارد افرادی مظطرب هستند. این افراد در زندگی معمولاً دچار استرس و نگرانی‌های شدید می‌شوند.
 • افرادی که در قسمت بالای عنبیه چشم خود مقداری سفیدی دارند علاوه بر مظطرب بودن، افرادی تندخو و پرخاشگر می‌باشند.
 • یکی از نشانه‌های روانپریشی در شخصیت شناسی افراد از روی چهره سفید بودن دور عنبیه چشم می‌باشد. این افراد معمولاً وضعیت روحی روانی متعادلی ندارند.
 • اگر خارج از چشم‌ها خطوطی وجود داشته باشد می‌تواند به معنای خنده رویی و شادابی فرد باشد.

شخصیت شناسی با استفاده از ابرو

همانطور که چشم‌ها نشانگر درون افراد می‌باشند، ابروها نیز در روانشنسی شخصیت به کمک چهره خوانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. نوع ابروها می‌تواند به شما در پی بردن به درون انسان‌ها کمک بسیاری کند. فرم‌های ابرو به صورت زیر می‌باشند:

روانشناسی شخصیت با چهره خوانی

 1. صاف: افرادی که دارای ابروهای صاف و مستقیمی هستند، معمولاً اندیشمند و اهل تفکر و ایده گرایی می‌باشند.
 2. کمانی: افرادی که دارای ابروهای کمانی هستند معمولاً مهربان هستند. این افراد از شنیدن داستان و حکایت‌هایی که به واقعیت نزدیک هستند لذت می‌برند.
 3. باریک: ابروهای باریک معمولاً نشان گر اعتماد به نفس کم می‌باشد. افرادی که ابروهای باریکی دارند از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند.
 4. پیوسته: ابروهای به هم پیوسته نشان دهنده اندیشه و تفکر است. افرادی که دارای ابروهای به هم پیوسته هستند دائما در حال تفکر بوده و ایده‌های جذابی در سر دارند.

اهمیت پلک ها و پشت چشم در روانشناسی شخصیت

زمانی که صحبت از شخصیت شناسی افراد از روی چهره می‌شود توجه به نکات ظریف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همانطور که گفته شد در این شبه علم در صورتی که تمامی نکات مورد بررسی قرار نگیرند امکان خطا و اشتباه زیاد است. یکی از مواردی که در چهره خوانی باید به آن توجه کنید پلک‌ها هستند. افرادی که فاصله پلک با مژه آن‌ها کم باشد معمولاً دارای استقلال بسیار زیادی هستند. این افراد در مواقعی حتی به صورت عمدی سعی دارند به افراد نزدیک نشوند. اما افرادی که پشت پلک‌های آن‌ها بلند است به شدت به اطرافیان و خانواده وابستگی داشته و سریعاً با دوستان خود صمیمی می‌شوند.

شخصیت شناسی افراد بر اساس فرم بینی

بینی از اعضای بسیار مهم در صورت است که علاوه بر زیبایی تأثیر بسیار زیادی در شخصیت شناسی افراد از روی چهره دارد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که امروزه بیشتر مردم بینی‌های خود را عمل می‌کنند و استناد بر این روش برای پی بردن به شخصیت انسان‌ها کار درستی نیست. اما اگر فرد بینی خود را عمل نکرده باشد می‌توانید به این روش استناد کنید. انواع بینی‌ها به صورت زیر هستند :

 1. بینی کوچک: افرادی که بینی کوچکی دارند اغلب افراد ضعیف و غیرقابل اتکار می‌باشند. یکی از ویژگی‌های مهم این افراد ثابت قدم نبودن در تصمیم‌های بزرگ می‌باشد.
 2. بینی بزرگ: هرچند که بینی بزرگ از نظر زیبایی شناسی باعث کاهش زیبایی می‌شود اما افرادی که بینی‌های بزرگی دارند دارای ابتکار، اراده و عزم بسیار قوی می‌باشند. این افراد معمولاً شخصیت‌های قوی و تاثیرگذار دارند.
 3. بینی تیز: بینی تیز نشانه مقید نبودن به آداب و رسوم است. افرادی که بینی‌های تیزی دارند با افراد بسیار راحت برخورد کرده و معمولاً با آداب و رسوم دست و پای خود را نمی‌بندند.
 4. بینی عقابی: افرادی بینی عقابی دارند افراد خودخواه و حساسی هستند. این افراد معمولاً در تصمیمات خود دچار تردید بوده و بسیار حساس می‌باشند.

شخصیت شناسی افراد بر اساس فرم بینی

شخصیت شناسی از روی فرم گوش

یکی دیگر از اجزای صورت که در شخصیت شناسی افراد از روی چهره تأثیر بسیار زیادی دارد گوش‌ها هستند. گوش‌ها می‌توانند موارد بسیاری از شخصیت یک انسان برای ما آشکار سازند. فرم گوش‌ها به صورت زیر هستند:

 1. گوش کوچک: افرادی که گوش‌های کوچکی دارند معمولاً دارای تزلزل و احساس ناامنی هستند. البته این افراد بسیار سخت کوش بوده و با تلاش به خواسته‌هایی که دارند دست می‌یابند.
 2. گوش دراز و بزرگ: این فرم گوش معمولاً نشانه عدم انعطاف پذیری می‌باشد. افرادی که دارای این فرم گوش هستند، معمولاً خیلی سخت آرام می‌شوند.
 3. گوش پرمو: افرادی که گوش‌های پرمویی دارند معمولاً نکته بین و وسواس هستند. این افراد بیشتر زمان خود را صرف چیزهای بی اهمیت می‌کنند.

روانشناسی شخصیت افراد از روی فرم گونه ها

گونه در صورت افراد می‌تواند یکی از نشانه‌های زیبایی باشد. افرادی که گونه دارند معمولاً مورد توجه مردم قرار می‌گیرند. اما فرم گونه‌ها چه تاثیری در شخصیت شناسی افراد دارد؟ برای پاسخ به این سؤال باید با فرم گونه‌ها آشنایی پیدا کنید. گونه‌ها معمولاً دو حالت برجسته و گود دارند. گونه‌های برجسته معمولاً نشانه قدرت، انرژی و اعتماد به نفس در فرد می‌باشد. این دسته از افراد در پذیرفتن اشتباه دیگران بسیار موفق هستند. افرادی که دارای گونه‌های گود هستند نیز دارای جذابیت زیادی برای اطرافیان می‌باشند. این افراد معمولاً خوش رفتار و سازگار با محیط اطراف خود هستند.

شخصیت شناسی از روی چانه و فک

یکی دیگر از عواملی که در شخصیت شناسی افراد از روی چهره بسیار تاثیرگذار است فرم چانه و فک می‌باشد. چانه و فک علاوه بر تاثیری که روی زیبایی افراد دارند می‌توانند تا حد زیادی نشانگر شخصیت آن‌ها نیز باشند. در ادامه به توضیح مدل فک و چانه خواهیم پرداخت:

 1. فک چهارگوش: یکی از مهم‌ترین ویژگی افرادی که دارای فک چهارگوش هستند تسخیرناپذیر بودن آن‌ها می‌باشد. این افراد بسیار سرکش هستند و در تبدیل رویاهای خود به واقعیت از توانایی بسیار زیادی برخوردار هستند.
 2. چانه برآمده: افرادی که دارای چانه برآمده هستند بسیار مغرور و خودستا می‌باشند. این افراد بر این باورند که هیچ کس جز خودشان اهمیت نداشته و به خود را عقل کل می‌دانند.

شخصیت شناسی افراد از روی چهره

شخصیت شناسی افراد بر اساس فرم لب ها

آخرین عضو صورت که دارای اهمیت زیادی در شخصیت شناسی افراد به کمک چهره دارد لب‌ها هستند. به این منظور جالب است بدانید که:

 • لب‌های قلوه‌ای علاوه بر تأثیر بسیار زیادی که در زیبایی دارند می‌توانند نشان گر ببخش و گشاده دستی افراد نیز باشند. افراد دارای لب‌های قلوه‌ای علاقمند به گفتگو هستند.
 • یکی دیگر از فرم‌های لب، لب‌های نازک است که نشان دهنده خویشتن داری در افراد است. افرادی که دارای لب‌های نازک هستند احساسات خود را کمتر به دیگران نشان می‌دهند.
 • افرادی که لب پایین آن‌ها قلوه‌ای و لب بالایی آن‌ها نازک است مجاب کننده و متقاعدکننده‌های خوبی هستند.

سخن آخر شخصیت شناسی افراد از روی چهره 

با توجه به توضیحات داده شده شخصیت شناسی افراد از روی چهره یک روش علمی محسوب نمی‌شود و دانشمندان به علت عدم اثبات علمی بهای زیادی به این روش نمی‌دهند. اما استفاده از این روش مضر نبوده و شما می‌توانید با یادگیری آن بر اساس تجربه شخصیت انسان‌ها را تا حدودی بشناسید. شناخت دیگر انسان‌ها می‌تواند به شما در معاشرت با آن‌ها کمک کند. چرا با شناخت شخصیت آن‌ها می‌توانید رفتاری متناسب آن شخصیت از خود نشان دهید.

این دست از موضوعات روانشناسی همیشه علاقه‌مندان بسیاری داشته است و به طور کلی برای عموم مردم شناخت شخصیت افراد جذابیت زیادی دارد. اگر شما هم علاقمند به این موضوعات رواشناسی هستید می‌توانید به فرادرس به عنوان یک منبع جامع و کامل آموزشی مراجعه کنید.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.8 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 4

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا