از زمانی که تلگرام در ایران فیلتر شد خیلی از ما به سایر پیام رسان‌ها کوچ کردیم. خیلی‌ها Whatsapp را به عنوان جایگزین تلگرام انتخاب کردند و یکی از دلایلشان امنیت مناسب این اپلیکیشن بود. واتس اپ با قابلیت‌های فراوان خود مانند چت، تماس صوتی و تصویری و غیره به زودی میان مردم محبوب شد. اما امکانات چت دونفره برای ادامه کار با واتس اپ کافی نیست و ما نیاز به ساختن گروه و کانال در این اپلیکیشن داریم. در این پست به آموزش ساخت گروه و کانال در واتس اپ می‌پردازم. با تیک تاک تک همراه باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: آموزش بازیابی پیام های واتساپ و بازگردانی پیام‌های آرشیو در اندروید و آیفون

1 – آموزش ساخت گروه در واتس اپ

برای ساختن گروه در واتس اپ باید چند مرحله زیر را به ترتیب انجام دهید.

توجه داشته باشید تصاویر مراحل زیر را در آیفون گرفته‌ام اما نگران نباشید چون نسخه اندروید واتساپ نیز فرق زیادی با تصاویر زیر ندارد.

1 – ابتدا اپلیکیشن واتس اپ را باز کنید.

2 – در همان صفحه اصلی چت‌ها گزینه New Group را بزنید.

اگر از دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید، در صفحه اصلی واتس اپ ابتدا سه نقطه بالا را بزنید و در لیستی که باز می‌شود گزینه New Group را انتخاب کنید. نحوه ساخت گروه در واتس اپ قدم اول، انتخاب گزینه‌ی New Group2 – حالا برای شما لیستی از مخاطبان باز می‌شود، هر کدام را می‌خواهید انتخاب کرده و وارد گروه خود کنید.

دقت کنید که در این مرحله و برای تشکیل دادن گروه باید دست کم 1 نفر را از لیست مخاطبین خود انتخاب کنید. در غیر اینصورت امکان رفتن به مرحله بعد فراهم نمی‌شود.

3 – پس انتخاب افراد گروه، نوبت تعیین نام و تصویر گروه است. در این مرحله از شما خواسته می‌شود نام موردنظر گروه خود را مشخص کنید و در صورت تمایل تصویری برای آن انتخاب کنید. نام انتخابی شما می‌تواند شامل 25 حرف باشد. در آخر Create را بزنید.

ساخت گروه در واتس اپ و انتخاب نام و تصویر اختیاری برای گروهگروه واتساپ شما ساخته شد. به همین سادگی!

2 – آموزش ساخت کانال در واتس اپ

پیش از این امکان ساخت کانال در واتساپ وجود نداشت. اما در آپدیت‌های جدید واتس اپ این قابلیت نیز به آن اضافه شد. برای ساخت کانال در واتس اپ ابتدا طبق روشی که بالاتر گفته شد گروه بسازید. سپس می‌توانید تنظیمات گروه را طوری تغییر دهید تا فقط ادمینهای گروه بتوانند در آن پیام بفرستند. به این صورت می‌توانید گروه خود را به کانال تبدیل کنید.

برای ساخت کانال در واتس اپ مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1 – پس از آنکه گروهتان را ساختید به صفحه مربوط به اطلاعات آن بروید. برای این کار روی نام گروه در بالای صفحه TAP کنید.

2 – در این قسمت وارد بخش Group Settings شوید. ساخت کانال در واتس اپ و وارد شدن به بخشِ Group Settings3 – در صفحه باز شده می‌‌توانید تنظیمات گروه را تغییر دهید.

  • در قسمت Send messages می‌توانید مشخص کنید که چه کسانی بتوانند در گروه پیام بگذارند.
  • در قسمت Edit Group Info می‌توانید تعیین کنید که چه کسانی بتوانند مشخصات گروه را تغییر دهند.
  • در قسمت Edit Group Admins می‌توانید ادمین‌های گروه خود را انتخاب کنید. ساخت کانال در واتس اپ با تغییرِ تنظیمات4 – بعد از انتخاب Send Messages گزینه Only Admins را انتخاب کنید تا فقط ادمین‌ها بتوانند در گروه پیام بگذارند. ساخت کانال در واتس اپ و دادنِ دسترسی به ادمین‌ها با انتخابِ گزینه Only Admins

حالا گروه شما تبدیل به کانال شده و می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش فعال سازی حالت دارک مود واتساپ در اندروید و iOS

3 – آموزش به اشتراک گذاری کانال و گروه با استفاده از لینک

خیلی وقت‌ها می‌خواهیم کانال یا گروه خود را با استفاده از لینک آن به اشتراک بگذاریم تا کسانی که بین مخاطبین ما نیستند نیز بتوانند عضو شوند. برای اینکار باید از روش زیر استفاده کنید:

1 – ابتدا به گروه یا کانال خود بروید و وارد صفحه اطلاعات آن شوید.

2 – از بالای صفحه گزینه Share را انتخاب کنید. به اشتراک گذاری کانال و گروه واتساپ با لینک3 – در این صفحه لینک گروه یا کانالتان نوشته شده است. با استفاده از گزینه‌های پایین می‌توانید آن را به صورت لینک یا QR Code به اشتراک بگذارید. به اشتراک گذاری کانال و گروه Whatsapp با لینک

حرف آخر

امکانات واتساپ شاید از پیام‌رسانی مانند تلگرام کمتر باشد. اما از آنجایی که در ایران محدودیتی از نظر فیلترینگ ندارد، می‌توانید راحت‌تر از آن استفاده کنید.