من همیشه گفتم که سرمایه اصلی یک سایت کاربرانش هستند. از روزی که سایت را ایجاد می‌کنیم دغدغه اصلی ما جذب ترافیک بیشتر است. یک سایت موفق به خوبی نیاز کاربرانش را می‌فهمد و می‌داند که نباید خاطر کاربران را برنجاند. بعضی از سایت‌های مطرح ایرانی را می‌بینم که حاضرند به خاطر پول آزاردهنده‌ترین نوع تبلیغات Popup را هم نشان بدهند. انگار فراموش کردند چه ریسکی می‌کنند و این کارها در درازمدت چه تاثیر منفی‌ای در وفاداری کاربران دارد.

اما طرف مقابل قضیه را هم ببینیم. خیلی از سایتها حاضر نیستند به هر قیمتی درآمد داشته باشند. در واقع راحتی کاربر را در اولویت قرار می‌دهند. سعی می‌کنند آن‌ها را درگیر سایت کنند. ازشان کمک می‌گیرند. به نظرشان احترام می‌گذارند. محصولات یا خدماتی تولید می‌کنند که کاربر عاشقش می‌شود. در واقع تمام سعی خود را می‌کنند که کاربر در سایت لجظات خوبی داشته باشد.

یک سری ابزارهای کمکی هستند که اگر نباشند هم سایت به مشکل نمی‌خورد. اما بودنشان برای کاربر مفید است. مثلا افزونه امتیازدهی به مطالب وردپرس اگر باشد خوب است. در این پست می‌خواهیم افزونه‌ای معرفی کنیم که زمان تقریبی مطالعه پست را به کاربر نشان بدهد.

تبلیغات

شما هم دیده‌اید بعضی از سایتها این کار را می‌کنند. معمولا در بالای پست و قبل از شروع مقاله، مدت زمان تقریبی مطالعه مطلب را به شما نشان می‌دهند. مثلا 7 دقیقه. این کار حس خوبی در کاربر ایجاد می‌کند. اول پست گفتیم که باارزش‌ترین دارایی سایتمان کاربران هستند. و باارزش‌ترین دارایی این کاربران چیست؟ زمان آن‌ها

نمایش زمان تقریبی مطالعه در وردپرس با افزونه Reading Time WP

وردپرس برای هر چیزی که فکرش را بکنید افزونه دارد. انعطاف‌پذیری وردپرس تا حد زیادی به همین پلاگین‌ها برمی‌گردد. اگر افزونه مناسب کارتان پیدا نکردید که در حالت کلی بعید است، می‌توانید خودتان یک پلاگین اختصاصی بنویسید و در سایت قرار دهید.

وردپرس به طور پیشفرض امکان نمایش زمان تقریبی مطالعه پست‌ها را ندارد. اما افزونه Reading Time WP این کار را برایمان انجام می‌دهد. افزونه‌ای که تا امروز 9.000 بار دانلود شده و امتیاز 4.6 از 5 را کسب کرده است.

لازم نیست کار خاصی انجام دهید. اسم افزونه را در قسمت اضافه کردن پلاگین جستجو کنید و آن را نصب کنید. بعد از فعال‌سازی با Refresh کردن سایت می‌بینید که زمان مطالعه تقریبی در تمام پست‌ها اضافه شده است.

می‌توانید این حالت خودکار را در تنظیمات غیرفعال کنید. افزونه Reading Time WP از Shortcode پشتیبانی کرده و می‌توانید در هر جایی از پست شورتکد مربوطه را قرار دهید.

نیم نگاهی به افزونه Reading Time WP و تنظیمات آن

در عکس زیر کل تنظیمات افزونه را می‌بینید. هیچ چیز پیچیده یا خاصی ندارد که سردرگمتان کند.

تنظیمات افزونه Reading Time WP

  • در باکس اول هر مقداری وارد کنید به عنوان متن اصلی استفاده می‌شود. مثلا من اینجا زمان تقریبی مطالعه را وارد کردم
  • مورد دوم و سوم می‌گویند که بعد از متن اصلی چه چیزی نشان داده شود
  • باکس چهارم می‌گوید به ازای هر چند کلمه یک دقیقه لحاظ کند. و می‌گوید 300 کلمه در دقیقه برای بزرگسال طبیعی است
  • قسمت بعدی می‌گوید که زمان مطالعه تقریبی پست کجا نشان داده شود
  • آخرین بخش هم می‌گوید زمان مطالعه در کجاها فعال باشد. مثلا من در عکس بالا تیک نوشته و برگه را زدم تا افزونه در هر دو بخش کار کند

اینم بخونید بد نیست: مخفی کردن نام کاربری در وردپرس به کمک فایل htaccess

افزونه Reading Time WP چطور مدت زمان خواندن یک پست را تشخیص می‌دهد؟

این پلاگین برای هر 300 کلمه یک دقیقه در نظر می‌گیرد. یعنی اگر مقاله شما 1100 کلمه داشته باشد، مدت زمان تقریبی مطالعه پست را 4 دقیقه اعلام می‌کند.

پس تکلیف تصاویر چه می‌شوند؟

نگران نباشید. تصاویر هم حساب می‌شوند. Reading Time WP برای تصویر اول 12 ثانیه لحاظ می‌کند. برای تصویر دوم 11 ثانیه. برای سومی 10 ثانیه و همینطور این روال را ادامه می‌دهد.

افزونه دیگری برای نمایش زمان تقریبی مطالعه سراغ نداری؟

چرا. در واقع 3 افزونه دیگر هم سراغ دارم که این کار را می‌کنند. اما طبق روال همیشگی دوست دارم بهترین چیزی که تجربه کردم را با شما به اشتراک بگذارم. با خیال راحت بهتان بگویم این افزونه بهترین چیزی است که می‌توانید استفاده کنید (حدافل تا سال 1398 که من این مقاله را می‌نویسم) موفق باشید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش حذف نام نویسنده و تاریخ انتشار پست در وردپرس

یک دیدگاه

  1. سلام آیا میشه در زبان فارسی با استفاده از کد اینکار رو انجام داد بدون نصب افزونه؟ آیا همچین کدی وجود دارد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید