تبلیغات
ارزهای دیجیتال (Crypto)

راه اندازی مزرعه بیت کوین – آموزش صفر تا صد استخراج بیت کوین

بعید است که تاکنون نام بیت کوین و راه اندازی مزرعه بیت کوین به گوشتان نخورده باشد. بیت کوین نه تنها اولین، بلکه معروف‌ترین رمزارز فعلی دنیا محسوب می‌شود. شما می‌توانید بیت کوین را به طور مستقیم خریداری کرده، مبادله کنید یا بفروشید. هویت شخص یا اشخاصی که بیت کوین را ساخته‌اند هنوز یک راز محسوب می‌شود. تنها چیزی که از سازنده بیت کوین می‌دانیم، این است که نام مستعار او ساتوشی ناکاموتو است. بر خلاف ارزهای دولتی، بیت کوین به صورت غیرمتمرکز مدیریت می‌شود. تراکنش‌های انجام شده به وسیله بیت کوین، توسط سازمان یا سازمان‌های میانی انجام نمی‌شود. در واقع در تراکنش‌های بیت کوین خبری از بانک‌ها نیست، بنابراین هزینه انجام تراکنش بسیار کاهش می‌یابد.

بیت کوین را می‌توان یک رمزارز در نظر گرفت، چرا که از رمزنگاری برای تأمین امنیت آن استفاده می‌شود. سازنده بیت کوین، هدف از طراحی این رمزارز را به وجود آوردن یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر رمزنگاری بیان کرده است. از زمان معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ تاکنون، ارزش بیت کوین بسیار افزایش پیدا کرده است. زمانی هر بیت کوین با قیمت ۱۵۰ دلار مبادله می‌شد، اما در سال ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین به ۶۲ هزار دلار نیز رسیده است. تنها ارز دیجیتال معتبر بیت کوین نیست. شما می‌توانید با خرید و نگهداری یا نوسان گیری از ارز‌های دیجیتال مختلف کسب درآمد کنید. حتی برای راه اندازی مزرعه بیت کوین یا استخراج سایر ارزها بهتر است اطلاعات پایه و مقدماتی درباره ارزهای دیجیتال را بدانید. پیشنهاد می‌کنیم از آموزش فرادرس با عنوان ارزهای دیجیتال و رمز ارزها استفاده کنید.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین بر مبنای سیستم بلاکچین کار می‌کند. همانطور که نام آن نیز نشان می‌دهد، بلاکچین مجموعه‌ای به هم پیوسته از داده‌هاست. بلاکچین از واحد‌هایی به نام بلوک تشکیل شده است. هر بلوک حاوی اطلاعاتی درباره هر تراکنش مانند زمان و تاریخ انجام تراکنش، ارزش کلی تراکنش، خریدار و فروشنده و کد شناسایی منحصر به فرد هر تراکنش است. بیشتر افراد از بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری جایگزین استفاده می‌کنند. در واقع اگر شخصی پول اضافه‌ای دارد، علاوه بر سرمایه گذاری در جاهایی مانند بورس، می‌تواند به خرید و مبادله بیت کوین نیز بپردازد.

از بیت کوین می‌توان برای خرید نیز استفاده کرد اما تعداد کسب‌وکارهایی که بیت کوین را به عنوان یک ارز رسمی برای خرید و فروش پذیرفته‌اند، هنوز محدود است. بیت کوین را می‌توانید از طریق صرافی‌های رمزارز خریداری کنید. صرافی‌ها به شما اجازه می‌دهند تا بیت کوین را خریده، آن را بفروشید یا این که نزد حساب خود نگه دارید. برای فعالیت در صرافی‌های رمزارز باید هویت خود را تأیید کرده و از کارت‌های بانکی رایج و معتبر استفاده کنید. فارغ از این که بیت کوین را از کدام صرافی خریداری می‌کنید، به یک کیف پول دیجیتال برای نگهداری بیت کوین نیاز دارید. مانند سهام، شما می‌توانید بیت کوین را بخرید و به عنوان یک سرمایه‌گذاری آن را ذخیره کنید. افراد با توجه به پیش‌بینی بالا و پایین شدن قیمت بیت کوین اقدام به خرید و فروش آن می‌کنند تا سرمایه خود را افزایش دهند.

مزرعه بیت کوین

یکی دیگر از راه‌های به دست آوردن بیت کوین، استخراج آن است. اما استخراج بیت کوین به چه معناست؟ چرا برخی اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند؟ استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟ آیا می‌دانید استخراج بیت کوین در مزرعه بیت کوین انجام می‌شود؟ در ادامه این مطلب، به تمامی این سؤالات پاسخ خواهیم داد و نحوه راه اندازی مزرعه بیت کوین را برایتان توضیح خواهیم داد.

مزرعه بیت کوین یا فارم بیت کوین چیست؟

مزرعه بیت کوین عبارت است از مجموعه‌ای از کامپیوترهای خاص که در یک مکان قرار گرفته‌اند تا به صورت مشترک و بهینه، محاسبات مربوط به استخراج بیت کوین را انجام دهند. به مکانی که کامپیوترها برای استخراج بیت کوین گرد هم آمده‌اند، مزرعه بیت کوین یا فارم بیت کوین می‌گویند. شما می‌توانید با استفاده از یک مزرعه بیت کوین، حجم مناسبی از بیت کوین را استخراج کنید. پس از تهیه بیت کوین حاصل از استخراج، می‌توانید آن را بفروشید و به کسب درآمد بپردازید. در مزرعه بیت کوین، به جای استفاده از یک یا چند کامپیوتر بسیار قدرتمند، از قدرت مجموعه‌ای از کامپیوترها بهره برده می‌شود.

برای تهیه مزرعه بیت کوین به یک مکان نسبتاً بزرگ (مثلاً یک سوله) احتیاج پیدا خواهید کرد. مزرعه مورد نظر شما باید سیستم تهویه و خنک کنندگی مناسبی داشته باشد تا کامپیوترها پس از انجام محاسبات فراوان، بیش از اندازه گرم نشده و آسیب نبینند. دستگاه‌هایی که عملیات استخراج بیت کوین را انجام می‌دهند، ماینر نام دارند. تولید بیت کوین با حل مسئه توسط ماینر یا نزدیک شدن به پاسخ آن انجام می‌شود. راه اندازی مزرعه بیت کوین، برای استخراج به صرفه بیت کوین بسیار مهم است. در ادامه بیشتر درباره استخراج بیت کوین صحبت خواهیم کرد.

آیا استخراج بیت کوین به صرفه است؟

استخراج بیت کوین، فرآیندی است که در آن بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند. همچنین استخراج بیت کوین عملی است که در آن شبکه بلاک چین، تراکنش‌های جدید را تأیید کرده و بخشی حیاتی از توسعه این شبکه محسوب می‌شود. استخراج بیت کوین با استفاده از سخت افزار مخصوص و انجام محاسبات بسیار پیچیده انجام می‌شود. اولین کامپیوتری که بتواند راه حل مربوط به مسئله استخراج بیت کوین را پیدا کند، بلوک بعدی بیت کوین‌ها به بلاک چین اضافه خواهد شد و چرخه استخراج از سر گرفته خواهد شد. استخراج رمزارز عملی پرهزینه است، بنابراین باید مزرعه بیت کوین را به صورت هوشمندانه راه اندازی کنید تا ماینرها به صورت بهینه کار کرده و به سودآوری برسید.

راه اندازی مزرعه بیت کوین

بیت کوینِ هدیه‌ای که افراد در ازای استخراج بیت کوین دریافت می‌کنند، انگیزه اصلی انجام این کار است. کاربران زیادی در سرتاسر دنیا اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند. این موضوع، مدیریت غیرمتمرکز بیت کوین و عدم وابستگی آن به یک ارگان خاص را اثبات می‌کند. در واقع با استخراج بیت کوین می‌توانید بدون این که پولی خرج کنید، بیت کوین به دست آورید. به غیر از اولین بلوک از بیت کوین که ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین آن را ساخت، بقیه بلوک‌ها توسط استخراج کنندگان بیت کوین ایجاد شده است. بدون وجود استخراج کنندگان بیت کوین، شبکه بیت کوین همچنان یک شبکه قابل استفاده خواهد بود اما بیت کوین دیگری به این شبکه اضافه نخواهد شد.

در ابتدا، استخراج کنندگان می‌توانستند با استفاده از یک کامپیوتر ساده که در هر خانه‌ای پیدا می‌شد اقدام به استخراج بیت کوین کنند. اما امروزه انجام چنین کاری ممکن نیست چرا که پیچیدگی استخراج بیت کوین افزایش یافته است. بنابراین افراد باید برای ماندن در رقابت استخراج بیت کوین، تجهیزات قدرتمند کامپیوتری مانند واحدهای پردازش گرافیکی قدرتمند را تهیه کنند. امروزه از مدارهای مجتمعی که برای استخراج بیت کوین طراحی شده است استفاده می‌شود. این مدارهای مجتمع (IC) می‌توانند به صورت بهینه کار کرده و قدرت لازم برای انجام محاسبات را فراهم کنند. راه اندازی مزرعه بیت کوین که قبلاً از آن صحبت کردیم، راه حل مناسبی برای تهیه قدرت محاسباتی لازم به منظور استخراج بیت کوین است.

راه اندازی مزرعه بیت کوین هزینه زیادی نیاز دارد. اگر این هزینه را برای شروع ندارید. خرید و فروش ارزهای دیجیتال گزینه بهتری برای شما خواهد بود. برای ورود به بازار کریپتو بهتر است با آموزش تحلیل تکنیکال شروع کنید. ما به شما مجموعه آموزش تحلیل تکنیکال – از مقدماتی تا پیشرفته فرادرس را پیشنهاد می‌کنیم.

آموزش ساخت مزرعه بیت کوین مرحله به مرحله

در این قسمت، آموزش ساخت مزرعه بیت کوین را برایتان مرحله به مرحله شرح خواهیم داد. اگر می‌خواهید بدانید پیش‌نیازهای ایجاد یک مزرعه بیت کوین چیست و باید چه مراحلی را برای استخراج بیت کوین به صورت بهینه طی کنید، خواندن این بخش از مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید.

۱. برنامه ریزی کنید

ابتدا باید یک برنامه واضح و مشخص را برای ساخت مزرعه بیت کوین خود در نظر بگیرید. با برنامه ریزی است که می‌توان احتیاجات ساخت مزرعه را برآورد کرد. باید هزینه‌های راه اندازی و مدیریت بیت کوین را تخمین بزنید.

۲. هزینه ها را برآورد کنید

برای راه اندازی و مدیریت یک مزرعه بیت کوین، باید از قبل هزینه‌ها را تخمین زده و آمادگی لازم برای پرداخت آن‌ها را داشته باشید. هزینه‌های فارم بیت کوین شامل دو بخش است:

هزینه‌های اولیه:

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، نمی‌توانید با استفاده از کامپیوترهای معمولی به استخراج بیت کوین بپردازید. باید ماینرهای قدرتمندی را برای مزرعه خود تدارک ببینید که قدرت پردازشی لازم را برای شما فراهم کنند. باید سرمایه‌ای را برای خرید این ماینرها اختصاص دهید. در انتخاب ماینرها به بودجه و بازدهی ماینرها توجه کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد تا مکانی با ابعاد مناسب را خریداری یا اجاره کنید. بنابراین باید به فکر پرداخت اجاره یا خرید یک ملک نیز باشید. همچنین باید سیستم خنک کننده و تهویه مناسبی را نیز برای فارم خود در نظر بگیرید. پیاده سازی این سیستم نیز نیاز به پرداخت هزینه دارد.

هزینه‌های جاری:

ماینرها برای کار کردن به نیروی برق نیاز دارند. بنابراین باید به فکر تأمین برق باشید و آمادگی لازم برای پرداخت قبض برق با مبالغ بالا را داشته باشید. هزینه‌های مربوط به اینترنت و سایر موارد را نیز باید محاسبه کنید.

راه اندازی مزرعه بیت کوین

۳. یک مکان مناسب فراهم کنید

باید محل مناسبی را برای قرار دادن ماینرها تهیه کنید.  موقعیت مکانی مورد نظر شما باید مورد تأیید وزارت صنعت باشد تا بتوانید جواز لازم را برای ماینینگ کسب کنید (در مورد کسب جواز برای استخراج رمزارز در ادامه بحث خواهیم کرد). مکان شما باید در خارج از مرکز استان‌ها یا در شهرک‌های صنعتی باشد. همچنین حتماً باید به برق دسترسی داشته باشید تا بتوانید انرژی لازم را برای ماینرها فراهم کنید. اگر در مکان انتخابی شما دسترسی به انرژی سبز و پاک و امکان بهره بردن از این انرژی وجود داشته باشد، از نظر اقتصادی بسیار سود خواهید کرد. مکان شما باید حداقل‌های لازم برای راه اندازی مزرعه بیت کوین را داشته باشد. ابعاد مکان استخراج باید در حدی باشد که بتوانید تعداد مناسبی از ماینرها را نصب کنید. همچنین محل استخراج باید سقف مناسبی داشته باشد تا از نفوذ آب باران جلوگیری شود. سیستم‌های اتصال به زمین و رعدگیر نیز باید وجود داشته باشد.

۴. تهویه مناسب در محیط ایجاد کنید

تهویه عامل دیگری است که حتماً باید آن را برای مزرعه بیت کوین خود در نظر بگیرید. ماینرها، برق زیادی را بابت انجام عملیات استخراج انجام می‌دهند و دائماً در حال کار هستند. انجام پردازش‌های سنگین، باعث داغ شدن دستگاه‌ها خواهد شد. بنابراین باید مکان استخراج بیت کوین‌های شما از تهویه مناسبی برخوردار باشد تا از وارد شدن خسارت به دستگاه‌ها جلوگیری شود. می‌توانید از دستگاه‌های سرماساز برای تهویه مزرعه بیت کوین خود استفاده کنید. البته تهیه و نصب این دستگاه‌ها کاری هزینه‌بر است. در عوض می‌توانید با نصب فن در مکان‌هایی مناسب از مزرعه بیت کوین، گردش هوای مناسبی را ایجاد کنید.

۵. تجهیزات لازم را بخرید.

پس از تهیه مکان مناسب، باید تجهیزات مناسب را خریداری کنید. تجهیزات لازم برای راه اندازی مزرعه بیت کوین عبار‌ت‌اند از:

  • ماینر:

ماینر، مهم‌ترین وسیله‌ای است که باید تهیه کنید. تهیه مدارهای مجتمع مخصوص استخراج که از آن‌ها با نام آسیک یاد می‌شود، برای استخراج بیت کوین ضروریست. به یاد داشته باشید که استفاده از کامپیوترهای معمولی به هیچ وجه به صرفه نیست.

  • اینترنت:

بدون اینترنت، ماینرها قادر به استخراج بیت کوین نخواهند بود. تهیه اینترنت پایدار برای محل استخراج را فراموش نکنید. سرعت اینترنت تأثیر زیادی در عملکرد ماینرها ندارد، اما پایداری اینترنت عامل بسیار مهمی است.

  • کیف پول بیت کوین:

تهیه کیف پول دیجیتال برای ذخیره بیت کوین‌ها امری ضروریست. درآمد حاصل از استخراج بیت کوین‌ها در این کیف پول ذخیره خواهد شد.

  • تأمین برق و کابل کشی:

باید دسترسی به برق به صورت ایمن و پایدار برای محل استخراج بیت کوین فراهم شود تا انرژی ماینرها به صورت پیوسته تأمین شود. کابل کشی را به طور مناسب انجام دهید تا برق به تمامی ماینرهای شما برسد.

  • خنک کننده و فن:

تهیه کولر و فن را برای تهویه مزرعه بیت کوین خود فراموش نکنید.

راه اندازی مزرعه بیت کوین

۶. برق مورد نیاز را تامین کنید

استفاده از برق خانگی برای تأمین انرژی ماینرها در کشور ما ممنوع است. بنابراین باید به فکر تأمین برق صنعتی برای راه اندازی فارم بیت کوین خود باشید.

۷. ماینرها را نصب کنید

راه اندازی و نصب صحیح ماینرها اهمیت زیادی دارد. درصورتی که نتوانید ماینرها را به درستی نصب کنید، مزرعه بیت کوین شما بازدهی لازم را نخواهد داشت. راه اندازی ماینرهای تولید شده توسط شرکت‌های مختلف، شباهت کلی زیادی به هم دارد. اما با توجه به این که ماینرهای مختلف از الگوریتم‌های متفاوتی برای استخراج استفاده می‌کنند، ممکن است راه اندازی ماینرها در جزئیات با یکدیگر متفاوت باشد. باید ماینرها را از طریق شبکه به یکدیگر متصل کنید.

۸. شروع به استخراج و فروش بیت کوین ها کنید

پس از نصب ماینرها، همه چیز برای شروع استخراج آماده است. اگر همه چیز خوب پیش برود، سرمایه اولیه شما باز خواهد گشت و پس از آن به سوددهی خواهید رسید. بسیاری از افراد پول خوبی از بازارهای مالی مثل کریپتو و بورس به دست می‌آورند. استخراج از یک مزرعه بیت کوین یا ترید ارزهای دیجیتال کار سختی است. به همین دلیل افراد تازه کار می‌توانند یک شبه تمام درآمد خود را بر باد دهند. کنترل استرس و آشنایی با روانشناسی بازارهای مالی برای افراد این حوزه واجب است. آموزش روانشناسی بازار معاملات و عوامل موثر بر رفتار سرمایه گذاران فرادرس یکی از بهترین آموزش‌ها در این زمینه است.

برای ساخت مزرعه بیت کوین چند دستگاه نیاز است؟

دقت داشته باشید که برای استخراج یک بیت کوین در ماه، به حداقل ۱۰۰ دستگاه نیاز دارید. برای کسب جواز استخراج رمزارز، مزرعه شما باید حداقل ۲۵۰ کیلووات ظرفیت داشته باشد. بنابراین باید تعداد ماینرها را با توجه به این ظرفیت مشخص کنید.

تهویه مزرعه بیت کوین

آیا ساخت فارم بیت کوین نیاز به مجوز دارد؟

هنوز قانون خاصی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نشده است. بنابراین استفاده از بیت کوین تا جایی که به عنوان یک پوشش و به عنوان راهی برای پولشویی و موارد نظیر آن استفاده نشده است، عملی غیرقانونی نیست. از طرفی می‌توان دستگاه‌های استخراج بیت کوین یعنی همان مدارهای مجتمع خاص را می‌توان به طور قانونی به کشور وارد کرد و برای این دستگاها ردیف کالا در نظر گرفته شده است. برای ماینینگ یا استخراج بیت کوین، احتیاج به کسب مجوز از وزارت صنعت دارید. برای کسب این مجوز، باید ضوابط تعیین شده برای استخراج رمزارز را رعایت کنید. یکی از ضوابط استخراج بیت کوین، مربوط به مکان استخراج است. متقاضی کسب جواز ماینینگ نمی‌تواند در هر مکانی اقدام به استخراج کند و باید مکان مورد نظر توسط مراجع ذی ربط مورد تأیید قرار بگیرد.

همچنین تأمین زیرساخت لازم برای استخراج بیت کوین شامل تأمین آب، برق، گاز و اینترنت بر عهده دارنده جواز استخراج رمزارز است. اعتبار جوازها محدود بوده و باید پس از مدتی اقدام به تمدید آن جواز نمایید. همچنین باید واحد ماینینگ شما با قوانین زیست محیطی نیز مطابقت داشته باشد. توجه داشته باشید که باید واحد استخراج بیت کوین شما فعال باشد و در صورتی که مکان یا دستگاه‌های موردنظر را از دست بدهید، جواز شما باطل خواهد شد. توجه داشته باشید که راه اندازی فارم بیت کوین بدون کسب مجوزهای لازم، پیگرد قانونی دارد.

راه اندازی مزرعه بیت کوین

کلام آخر درباره راه اندازی مزرعه بیت کوین

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین نکات را درباره راه اندازی فارم بیت کوین توضیح دهیم. اگر سرمایه و انگیزه کافی را برای راه اندازی و مدیریت یک مزرعه بیت کوین در اختیار دارید، می‌توانید با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این مطلب، مزرعه بیت کوین خود را راه اندازی کرده و به کسب درآمد بپردازید.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.5 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 2

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا