چند میلیون پول گوشی هوشمند بدهیم و بعد ففط اجازه تماس اضطراری داشته باشیم؟ حرفش را هم نزنید. به هیچ وجه قابل قبول نیست. حالا فرض کنید صبح از خواب ببدار شدید و با چشمانِ نیمه‌باز می‌خواهید نوتیفکیشن‌های خود را بررسی کنید. اندروید جان به شما پیغامِ No SIM Card Emergency Calls Only را نشان می‌دهد. نه به اینترنت وصل می‌شوید نه می‌توانید با کسی تماس بگیرید 🙁 بیایید با 5 روش کاربردی به این کابوس ( مشکل فقط تماس اضطراری در اندروید ) پایان بدهیم.

اینم بخونید بد نیست: 8 روش حل مشکل خطای تجزیه (parse error) در Android

مشکل فقط تماس اضطراری در اندروید یعنی چه؟

اعلانِ No Sim Card زمانی به شما نمایش داده می‌شود که سیم کارتی داخل گوشی اندرویدی وجود نداشته باشد. یا سیم کارت توسط گوشی شناسایی نشود.

چرا مشکل فقط تماس اضطراری در گوشی به وجود می‌آید؟

اگر جایی باشید که گوشی شما آنتن نداشته باشد، این اعلان را دریافت می‌کنید. به جز آن مشکل فقط تماس اضطراری می‌تواند ریشه در نرم افزار (Software) سخت افزار (Hardware) یا شبکه (Network) موبایل شما داشته باشد.

اینم بخونید بد نیست: آموزش حذف آهنگ پیشواز در ایرانسل، همراه اول و رایتل

۵ روش حل مشکل فقط تماس اضطراری در اندروید

خوب یادم است چند سال پیش دقیقا همین مشکل برای خودم پیش آمد. هندزفری به گوش و قدم‌زنان به سمت ایستگاه راه‌آهن می‌رفتم که یک‌دفعه و بدون هماهنگی قبلی 🙂 پیغام No SIM Card را دریافت کردم. تمامِ روش‌هایی که در ادامه می‌بینید را امتحان کردم و بالاخره مشکلم حل شد. البته یک بار دیگر هم این مشکل برایم به وجود آمد. آن هم زمانی که گوشیم بدجور کفِ آسفالت افتاد 🙂

1 – موبایل خودتان را ریستارت (Restart) کنید

یکی از راه های حل مشکل فقط تماس اضطراری گرفته شود در سامسونگ، ال جی ، هواوی و غیره ریست کردن یا Reboot کردن موبایل است

بهترین و ساده‌ترین و شاید موثرترین کار همین ریستارت کردن دستگاه است. گاهی راه حلِ مسئله جلوی چشمِ ماست اما آن را نمی‌بینیم. روشِ سنتی برای حل مشکل دستگاه‌های دیجیتال 🙂 خاموش و روشن کردن.

وقتی یک سیم کارت جدید روی موبایل خودتان می‌اندازید، ممکن است سیستم عامل دستگاه آن را نشناسد. یک بار reboot کردن دستگاه به احتمال زیاد مشکل را حل می‌کند.

2 – باتری دستگاه خود را خارج کنید

در روش قبلی گوشی خود را Soft reset کردیم. این‌بار یک حرکت دیگر اضافه بر سازمان باید انجام دهیم.

گوشی خود را خاموش کنید، باتری دستگاه را خارج کرده و 30 ثانیه صبر کنید. اگر شد سی و چند ثانیه مشکلی پیش نمی‌آید!! بعد باتری را دوباره داخل گوشی بزارید و موبایل را روشن کنید. ببینید مشکل فقط تماس اضطراری حل می‌شود یا خیر.

3 – حالت شبکه را تغییر دهید

تغییر دادن حالت شبکه می تواند مشکل تماس اضطراری در ایرانسل و همراه اول را حل کند

گاهی با عوض کردن حالت شبکه (Network Mode) در تنظیمات اندروید مشکل فقط تماس اضطراری حل می‌شود. طی این سال‌ها تکنولوژی اتصال به اینترنت تغییر کرده و نسل‌های جدید آن معرفی شدند. تکنولوژی 2G با اینکه قدیمی است اما پایدار به حساب می‌آید. اگر حالت شبکه خود را به GSM Only یا 2G only (فقط 2G) تغییر بدهید، به احتمال زیاد مشکل فقط تماس اضطراری شما حل خواهد شد.

اینم بخونید بد نیست: 7 دلیل دیر شارژ شدن گوشی اندرویدی را بدانید

4 – اپراتور شبکه را به صورت دستی انتحاب کنید

گاهی تغییر تنظیمات ممکن است ارتباط شما را با شبکه اینترنت قطع کند. یکی از راه‌هایی که این مشکل را حل می‌کند، انتخاب دستی اپراتور ارائه دهنده خدمات اینترنت است. با انتخاب دستی شبکه شاید مشکل فقط تماس اضطراری در اندروید حل شود. در نسخه‌های مختلف اندروید نحوه تغییر اپراتور شبکه فرق می‌کند. مسیر زیر در اندروید 9 امتحان شده است:

Settings > Connections > Mobile Networks > Network operators > Select Manually

حل مشکل No SIM Card Emergency Calls Only در گوشی های اندرویدی

در لیست ظاهر شده اپراتور خود را انتخاب کنید.

5 – سیم کارت را یک بار دیگر جا بزنید

تا حالا چند بار موبایل خود را زمین انداختید؟ برای من که زیاد پیش می‌آید. یک بار 2 سال پیش بود که گوشی از دستم افتاد و پیغامِ نفرت انگیزِ No SIM Card Emergency Calls روی آن ظاهر شد. خب من چه کار کردم؟ یک سوزن گیر آوردم و بخش اسلاتِ سیم کارت را باز کردم. سیم کارت را خارج کرده و با ظرافت دوباره جا زدم. مشکل حل شد. شما هم این کار را بکنید بد نیست.

6 – سیم کارت خود را تمیز کنید

نخندید! سیم کارت هم کثیف می‌شود یا چیزی لا به لای آن گیر می‌کند. برای این که مطمئن شوید سیم کارت شما این مشکل را ندارد یک بار آن را از دستگاه جدا کنید، گرد و خاک و کثیفی روی آن را تمیز کنید. می‌توانید با یک پاک کن نرم و یا یک تکه پارچه خشک و تمیز این کار را بکنید. این روش بیشتر به درد گوشی‌های قدیمی‌تر می‌خورد که سیم کارت آنها راحت جدا می‌شود.

7 – در جایی باشید که سیگنال داشته باشد

همیشه هم که مشکل از ما نیست. می‌دانید که در بعضی از نقاط روی این کره خاکی اپراتورهای تلفن همراه هنوز حضور ندارند. اگر وارد این مکان‌ها شوید سر و کله پیغامِ Emergency Calls Only هم پیدا می‌شود. مطمئن شوید که اپراتور شما چه همراه اول چه ایرانسل چه رایتل و غیره در مکانی که حضور دارید سرویس‌دهی دارد.

8 – ممکن است موبایل شما بدافزار داشته باشد

بدافزار نیازی به توضیحِ بیشتر ندارد. می‌شود نرم افزاری که بد است 🙂 بعضی از برنامه‌های مخرب ممکن است مشکلاتی برای سیستم عامل اندروید به وجود بیاورند که یکی از آنها به وجود آمدن پیام فقط تماس اضطراری است. بهترین کار این است که گوشی خود را با یک آنتی ویروس قوی اسکن کنید.

اینم بخونید بد نیست: معرفی 8 آنتی ویروس قوی و رایگان برای اندروید

به این مطلب چند می‌دید؟
[تعداد رای: 9]