یکی از راه‌های تماشای فیلم، استفاده از تبلت و یا گوشی موبایل است. برای تماشای فیلم در این دستگاه‌ها نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای تماشای فیلم در این دستگاه‌ها، MXPlayer است. این برنامه امکانات قابل توجهی در اختیار کاربر می‌گذارد، که یکی از آنها نمایش زیرنویس به همراه فیلم است. همانطور که در استفاده از هر برنامه و فایلی امکان ایجاد مشکل وجود دارد، ممکن است در نمایش فیلم به همراه زیرنویس نیز با مشکلاتی مواجه شویم. پس بهتر است این مشکلات را بشناسیم و آنها را رفع کنیم. در ادامه به بررسی و آموزش حل مشکل زیرنویس در MXPlayer می‌پردازیم. با تیک تاک تک همراه باشید. 🙂

اینم بخونید بد نیست: آموزش اضافه کردن زیرنویس به فیلم در اندروید با 3 اپلیکیشن VLC، Mxplayer و Kmplayer

حل مشکل زیرنویس در MXPlayer

یکی از بهترین برنامه‌های پخش کننده‌ی فیلم درسیستم‌ عامل‌های Android و IOS نرم‌افزار MXPlayer است. در این نرم‌افزار علاوه بر امکان تنظیم نور و تغییر زبان فیلم، می‌توانید فیلم را به همراه زیرنویس تماشا کنید. شما همچنین می‌توانید علاوه بر فعالسازی زیرنویس، تغییرات موردنظر خود را در رابطه با آن، اعمال کنید. پس در صورت مواجه شدن با مشکلات در زمینه‌ی زیرنویس می‌توانید از امکاناتی که نرم‌افزار در اختیار شما گذاشته، استفاده کرده و مشکل موردنظر را رفع کنید. اما پیش از هر چیز، نرم افزار MXPlayer را در دستگاه خود نصب کنید.

برای دانلود MXplayer کلیک کنید

در ادامه به آموزش روش حل دو مشکل رایج مربوط به زیرنویس در برنامه‌ی MXPlayer، یعنی عقب یا جلو بودن زیرنویس و ناخوانایی و وجود کاراکترهای عجیب و غریب در زیرنویس خواهیم پرداخت:

اینم بخونید بد نیست: آموزش نمایش زیرنویس در تلویزیون (با روش‌های آماده سازی در کامپیوتر، چسباندن زیرنویس و تنظیمات تلویزیون)

اشکال اول: عقب یا جلو بودن زیرنویس

یکی از شایع‌ترین مشکلات زیرنویس، عقب یا جلو بودن زیرنویس نسبت به فیلم و صدای آن است. شاید در نگاه اول مشکل چندان مهمی نباشد و چند ثانیه تفاوت میان زیرنویس و فیلم، به نظر خللی در تماشای آن فیلم ایجاد نکند. اما این طور نیست. احتمالا بعد از گذشت چند دقیقه، کلافه می‌شوید. پس بهتر است بتوانید این مشکل را حل کنید تا از تماشای فیلم به همراه زیرنویس لذت ببرید. برای رفع این مشکل، برنامه‌ی MXPlayer این امکان را در اختیار کاربران خود گذاشته است که سرعت زیرنویس را کم یا زیاد کنند. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. پیش از هر چیز فیلم موردنظر خود را در برنامه‌ی MXPlayer باز کنید.
 2. زیرنویسی که قصد همزمان کردن آن با فیلم را دارید، بارگذاری کنید.
 3. روی صفحه‌ی نمایش فیلم بزنید تا گزینه‌ها نمایش داده شوند.
 4. کلید منو را از گوشه‌ی بالا سمت راست بزنید.
  حل مشکل زیرنویس در MXPlayer - عقب و جلو بودن زیرنویس
 5. در منوی باز شده، روی Subtitle کلیک کنید.
  عقب یا جلو بودن زیرنویس - subtitle
 6. منوی دیگری باز می‌شود. در این منو روی عبارت Synchronization کلیک کنید.
  حل مشکل زیرنویس در MXPlayer با ابزار synchronization
 7. ابزار Subtitle synchronization در گوشه‌ی پایین سمت راست نمایان می‌شود. می‌توانید از طریق دکمه‌های (-) و (+) و یا وارد کردن مقدار عددی، سرعت زیرنویس را تغییر دهید.
 • در صورتی که سرعت نمایش زیرنویس بیشتر از سرعت فیلم است، از کلید (-) استفاده کنید.
 • در صورتی که سرعت نمایش زیرنویس کمتراز سرعت فیلم است، از کلید (+) استفاده کنید.
  synchronization

  تنظیم سرعت زیرنویس توسط ابزار synchronization

اینم بخونید بد نیست: آموزش حل مشکل عقب یا جلو بودن زیرنویس در PotPlayer


اشکال دوم: ناخوانایی زیرنویس

از دیگر مشکلاتی که در استفاده از زیرنویس به آن برمی‌خوریم، وجود کاراکترهای عجیب و غریب و ناخوانا در زیرنویس است. این اشکال در نمایش زیرنویس‌های زبان فارسی بسیار رایج است. حتما برای شما هم پیش آمده که با بارگذاری زیرنویس روی فیلم با این کاراکترهای خرچنگ قورباغه روبرو شده و مجبور به دانلود یک زیرنویس دیگر شده‌اید. و یا گاهی از خیر تماشای آن فیلم گذشته‌اید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش حل مشکل زیرنویس در vlc (زیرنویس مربعی با کاراکترهای عجیب و غریب)

از آنجا که هدف ما در این مطلب حل مشکل زیرنویس در MXPlayer است، نگران نباشید. با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید این مشکل را حل کنید:

 1. فیلم موردنظر خود را در MXPlayer باز کنید.
 2. زیرنویسی که این مشکل را دارد، باز کنید.
 3. کلید منو را از گوشه‌ی بالا سمت راست بزنید.
  حل مشکل زیرنویس در MXPlayer - ناخوانایی زیرنویس
 4. در منوی باز شده، روی گزینه‌ی Tools کلیک کنید.
  حل مشکل زیرنویس در MXPlayer / مشکل کاراکترهای ناخوانا
 5. در منوی بعدی، روی گزینه‌ی Settings بزنید.
  انتخاب settings از منوی tools
 6. در صفحه‌ی باز شده روی Subtitles کلیک کنید.
  منوی settings در برنامه ام ایکس پلیر
 7. در منوی نمایش داده شده، روی Character encoding کلیک کنید.
  Character encoding
 8. با این کار لیستی از زبان‌های رمزگشایی زیرنویس‌ها برای شما نمایش داده می‌شود.
 9. برای حل مشکل ناخوانایی زیرنویس فارسی، به دلیل مشابهت با زبان عربی می‌توانید یکی از دو زبان Arabic (Iso-8859-6) و یا Arabic(cp1256) را انتخاب کنید.
  رمزگشایی زبان فارسی و عربی برای زیرنویس

  انتخاب زبان مناسب برای رمزگشایی زیرنویس

 10. انتظار می‌رود با این کار مشکل زیرنویس فارسی ناخوانا حل شود. اما در صورتی که این اتفاق نیفتاد، می‌توانید مسیر گفته شده را مجددا طی کنید تا به این لیست برسید. سپس از لیست موجود، گزینه‌ی Unicode (UTF-8) را انتخاب کنید.
  حل مشکل زیرنویس در MXPlayer با Unicode

  انتخاب گزینه‌ی Unicode (UTF-8) برای رمزگشایی

با انجام این کار، دیگر با مواجه شدن با کاراکترهای عجیب و غریب در زیرنویس، سردرگم نخواهید شد و به راحتی به رفع مشکل خواهید پرداخت.

اینم بخونید بد نیست: آموزش نمایش و چسباندن زیرنویس به فیلم با 3 روش کاربردی


کلام آخر

امیدوارم مطالب گفته شده در رابطه با حل مشکل زیرنویس در MXPlayer برای شما مفید بوده باشد و بتوانید فیلم‌های خود را به راحتی با زیرنویس مناسب تماشا کرده و لذت ببرید. در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل درباره‌ی زیرنویس، آن را با ما در میان بگذارید.

به این مطلب چند می‌دید؟
[تعداد رای: 1]