شاید یک روزی برسد که دیگر نیازی به تایپ کردن و فشار دادن کلیدهای نرم و گاه سفتِ کیبرد کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود نداشته باشیم. دربارۀ آن روزی صحبت می‌کنم که تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده که شما تفکرات خود را بدون واسطه تبدیل به متن، صوت یا هر نوع رسانۀ دیگر می‌کنید. اما تا رسیدن به آن روز، هنوز فاصلۀ نسبتا زیادی داریم 🙂 در حال حاضر کیبوردها تقریبا همه‌جا حضور دارند. هر کجا را نگاه کنید آن‌ها را می‌بینید. دکمه‌های آن‌ها را هم می‌بینید. تا به حال این سوال را از خودتان پرسیدید که کیبرود کامپیوتر و لپ‌تاپی که روزانه هزاران بار دستتان را روی آن می‌کشید چند کلید دارد؟ خب جوابش را کمی جلوتر پیدا خواهید کرد 🙂 در ادامه با هم به بررسی تعداد کلیدهای کیبورد کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌پردازیم. همراه تیک تاک تِک باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: 8 روش تمیز کردن مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر LED یا LCD

تعداد کلیدهای کیبورد چقدر است؟

تعداد کلیدهای کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر از نظر گوگل
اگر در گوگل تعداد کلیدهای کیبوردها را جستجو کنید، به شما عدد 101 را نشان می‌دهد!

هیچ عددی مشخصی وجود ندارد. شرکت‌های مختلفی در حال تولید انواع کیبورد هستند و هر کدام مدل‌های متعددی را روانۀ بازار می‌کنند. طبق استاندارد De facto بیشتر طراحان کیبورد 104 کلید اصلی را در کیبورد خود لحاظ می‌کنند. البته باز هم باید بگویم که تعداد کلیدهای کیبورد رابطۀ مستقیمی با کاربری آن کیبورد دارد. مثلا یک کیبورد Gaming کلیدهای بیشتری نسبت به یک کیبورد با کاربری اداری دارد. بیایید نگاهی کوتاه به تاریخچۀ دو برند مطرح که سال‌های سال است به تولید کیبورد مشغول هستند داشته باشیم. Apple و IBM!

  • کیبرد کامپیوتر اصلی IBM در سال 1981 = 83 کلید
  • کیبرد کامپیوتر به‌روزرسانی‌شده IBM در سال 1984 = 84 کلید
  • کیبرد AT = 84 کلید
  • کیبرد ویندوز = 104 کلید
  • کیبرد اپل با بخش اعداد روی کیبرد = 109 کلید
  • کیبرد بی‌سیم اپل = 78 کلید
  • کیبرد لپ‌تاپ‌های MacBook Air شرکت اپل = 78 کلید

سایر کیبوردها چه تعداد کلید دارند؟

کیبوردهای Gaming، چندرسانه‌ای و قابل‌برنامه‌ریزی معمولا بین 110 تا 115 کلید دارند. تعداد دقیق این کلیدها بستگی به نیازهای مخاطبان دارد. بعضی از کیبوردها که توانایی کنترل دیسک نوری یا بخش‌های دیگر کامپیوتر را به عهده دارند، معمولا کلیدهای بیشتری دارند.

کیبوردهای امروزی چه تعداد کلید تابعی (function keys) دارند؟

امروزه بیشتر کیبوردها 12 کلید اختصاصی برای این کار دارند که این کلیدها از F1 تا F12 نام‌گذاری می‌شوند. بعضی از کامپیوترهای خاص 24 کلید تابعی دارند که از F1 تا F24 ادامه پیدا می‌کنند.

اینم بخونید بد نیست: کاربرد کلیدهای f1 تا f12 در کیبوردها چیست؟

بخش عددی کیبوردهای امروزی شامل چند کلید می‌شود؟

بیشتر کیبوردهای دسکتاپ امروزی برای بخش عدد کیبورد (numeric keypad) 17 کلید در نظر گرفته‌اند. تعداد این کلیدها در کیبوردهای اپل 18 عدد است.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید