امروزه اینترنت به طرز عجیبی با زندگی ما عجین شده است. اگر تا چند سال قبل با قطع برق، زندگی مردم دچار مشکل می‌شد، امروزه با قطع اینترنت زندگی‌ها به کلی مختل می‌شود. در این پست مفصل راجع به تست سرعت اینترنت حرف می‌زنیم.

ما فعالیت‌های زیادی در بستر اینترنت انجام می‌دهیم. بسیاری از کارهای بانکی مثل انتقال وجه، خرید اینترنتی و غیره. یا خدماتی مثل درخواست تاکسی آنلاین. یا مسیریابی به کمک برنامه‌های مربوطه و هزاران کار دیگر که در این شبکه جهانی انجام می‌شود. وابستگی ما به این سرویس بسیار زیاد شده است. به طوری که زندگی بدون اتصال به شبکه اینترنت تقریبا غیرممکن می‌باشد.

همینطور که اینترنت مهم است، سرعت اینترنت هم مهم است. شما هم مثل من Dial Up را یادتان هست؟ با چه مصیبتی به اینترنت وصل می‌شدیم و عملا هیچ کاری نمی‌توانستیم انجام دهیم. کارهایی مثل مشاهده ویدئو آنلاین، دانلود با سرعت بالا و غیره در حد یک رویا بود.

تبلیغات

اینم بخونید بد نیست: معرفی 5 سرویس آمارگیر رایگان برای آنالیز سایت 

بالا رفتن سرعت اینترنت و پایین آوردن آن توسط بعضی از ISPها

اما امروز شرایط بسیار فرق کرده است. بعد از معرفی ADSL بسیاری از مردم با اینترنت آشنا شدند و سرعت اینترنت داخل کشور کمی بالا رفت. هر چند محدودیت‌هایی وجود داشت و دارد. حالا که این مقاله را می‌نویسم تکنولوژی 5G و TD-LTE معرفی شده‌اند و سرعت اینترنت بسیار پیشرفت کرده است.

هر چند هنوز هم در ایران این سرعت از استانداردهای جهانی فاصله دارد. حقیقتی که وزیر ارتباطات هم به آن اعتراف کرده است. امیدوارم کشور ما هم یک روز به زیرساخت و تکنولوژی اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشد و خوبی آن را در اختیار مردم قرار دهد.

یکی از نگرانی‌هایی که اکثر کاربران ADSL یا سایر سرویس‌های اینترنت دارند، کاهش سرعت اینترنت توسط ISPها یا شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت است. این نگرانی بی‌مورد نیست و در بسیاری از موارد مشاهده شده که شرکت‌های مطرح ارائه‌دهنده اینترنت در ساعات خاص سرعت کاربران را پایین آورده و سرعت به مراتب کمتری از سرویس اصلی در اختیار کاربر قرار می‌گبرد.

برای این که مطمئن شوید سرویس اسمی خریداری شده شما با سرعت واقعی آن یکی است، بهترین کار تست سرعت اینترنت با ابزارهای آنلاین است. در این پست 5 ابزار مطرح تست سرعت اینترنت را معرفی می‌کنیم.

1 – تست سرعت اینترنت با Speedtest.net

اولین پیشنهاد من Speedtest.net است. با ورود به این سایت و زدن گزینه Go اسکن شبکه شما انجام شده و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می‌گیرد. اول IP و ISP شما شناسایی شده و بعد یک سرور برای تست سرعت اینترنت مشخص می‌شود. Ping سرویس شما مشخض شده و کنار آن اطلاعات دانلود و آپلود به مگابیت در ثانیه نشان داده می‌شود.

2 – تست سرعت اینترنت با speedof.me

با زدن گزینه Start Test، پردازش اینترنت شما شروع می‌شود. این سایت اطلاعات Download و Upload سرویس شما را نشان می‌دهد. همینطور IP و سروری که سایت تست را روی آن انجام می‌دهد. نمودار رنگی که Speedof به کار گرفته به خوبی وضعیت اینترنت شما را نشان می‌دهد. با انتخاب گزینه Repeat می‌توانید تست را تکرار کنید و با زدن گزینه Share نتیجه را به اشتراک بگذارید.

اینم بخونید بد نیست: معرفی و حل مشکلات رایج تلگرام (در حال بروزرسانی)

3 – تست سرعت اینترنت با speedcheck.ir

یک سایت ایرانی که کاملا فاسی است. این سایت دو حالت تست فوری و تست دقیق را پیشنهاد می‌دهد. فرق این 2 تست در عمق اسکن آنهاست و برای سرویس‌های پرسرعت تست دقیق پیشنهاد می‌شود. بعد از اسکن سرعت دانلود، سرعت آپلود، زمان پاسخ در اختیارتان قرار می‌گیرد. برای تست می‌توانید سرور فرانسه یا تهران را انتخاب کنید.

همچنین speedcheck.ir توضیحات و آموزش‌های بسیار مفیدی در صفحه اصلی سایت خودش قرار داده است

4 – تست سرعت اینترنت با pishgaman.net

رابط کاربری ساده و راحتی کار، پیشگامان را به یکی از بهترین ابزارهای تست سرعت اینترنت تبدیل کرده است. بعد از باز کردن سایت 4 بخش دایره‌ای شکل می‌بینید که اطلاعات دانلود، آپلود، پینگ و جیتر را به شما نشان می‌دهند. پایین این بخش‌ها IP شما به اضافه کد رهگیری اسکن قرار گرفته است. این سایت دقت مناسبی دارد و اگر دنبال یک ابزار سریع برای تست سرعت اینترنت خود هستید، پیشنهاد خوبی به حساب می‌آید.

5 – speedtest.tci.ir

این سایت زیر نظر مخابرات کشور اداره می‌شود. تمام امکانات پایه سرویس های بالا در این سرویس هم وجود دارد. چیزهای مثل Upload و Download و Ping و IP Address. یکی از قابلیت‌های خوب این سایت، امکان تعیین موقعیت سرور از بخش‌های مختلف کشور است. کمی سرعت اسکن طولانی است که با توجه به نتایج نسبتا دقیق، ارزش کمی صبر کردن را دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید