مدت‌هاست که اهمیت آموزش مهارت های کامپیوتر و تسلط به آن‌ها بر همگان ثابت شده است. نگاهی به استخدام‌های دولتی بیندازید تا متوجه شوید که بیشتر آن‌ها گذراندن دوره‌های ICDL را اجباری کرده‌اند. در بخش خصوصی هم بیشتر آگهی‌های استخدامی تاکید دارند که کارجو به نرم‌افزارهایی مثل Word و Excel مسلط باشد. اکسل به عنوان یکی از جادوگران نرم‌افزارهای صفحه گسترده (spreadsheet) در جهان به حساب می‌آید. افرادی زیادی در مشاغل گوناگون می‌خواهند کار با این ابزار قدرتمند را یاد بگیرند. به همین خاطر در این مقاله سراغِ معرفی 5 تا از بهترین کتاب آموزش اکسل رفتیم. برای آشنایی بیشتر با این منابع آموزشی مفید همراه تیک تاک تِک باشید 🙂


معرفی کوتاه اکسل

Microsoft Excel (اِکسِل) یک نرم‌افزار صفحه گسترده (spreadsheet) است که سال 1987 توسط شرکت مایکروسافت معرفی و منتشر شد. اِکسِل برای پلتفرم‌های ویندوز، macOS، اندروید و iOS در دسترس است. اکسل در بسته نرم‌افزاری آفیس (Ofiice) قرار دارد.

Excel چه کاربردهایی دارد؟

Excel ویژگی‌های اصلی یک نرم‌افزار spreadsheet را دارد. تعدادی سلول که به شکل سطر و ستون‌هایی کنار هم قرار گرفته‌اند و برای مرتب کردن داده‌ها و انجام عملیات‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود. خروجی نرم‌افزار اکسل پسوند XLSX است.

اطلاعات در اکسل به شکل جدول ذخیره می‌شوند. به کمک توابع مختلف می‌توان این داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرد. کاربردهای اکسل بسیار گسترده است و هر کسی با توجه به نیاز خود می‌تواند از این نرم‌افزار استفاده کند. برای مثال یک صاحب کسب‌وکار اطلاعات مالی بیزینس خود را در اکسل ثبت می‌کند. یا یک معلم لیست دانش‌آموزان و اطلاعاتی مثل تکالیف انجام‌شده توسط آن‌ها را در یک فایل Excel نگه می‌دارد.

به این ترتیب، آموزش اکسل برای بیشتر کارمندان و صاحبان کسب‌وکار اهمیت بسیار زیادی دارد.


بهترین کتاب آموزش اکسل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک کتاب آموزش Excel باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در ادامه به معرفی 5 تا از بهترین کتاب آموزش اکسل پرداخته‌ایم. یک کتاب آموزشی مناسبی باید نکات مختلفی را رعایت کند. در قدم اول باید مطالب را به خوبی تفکیک کند تا کاربران در هر سطحی که هستند بتوانند با کتاب ارتباط برقرار کنند.

یکی دیگر از موارد مهم استفاده از مثال‌های متعدد است. یادگیری کاربران با مثال‌های گوناگون تکمیل می‌شود و یک کتاب خوب باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشد. استفاده از شکل، تصاویر و تایپوگرافی مناسب هضم مطالب آموزشی را برای کاربر بسیار ساده می‌کند.

کتاب‌های معرفی‌شده در این لیست اگر پیش‌نیاز بخواهند در همان بخش به آن اشاره شده است. بعضی از کتاب‌ها مناسب کاربران حرفه‌ای و بعضی دیگر برای کاربران حرفه‌ای قابل استفاده هستند.

1 – Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies

Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies | بهترین کتاب آموزش اکسل در دنیا

احتمالا کتاب‌های دامیز (Dummies) را به خوبی می‌شناسید. حتما شما هم با شنیدن نام این انتشارات، رنگ زرد با تایپوگرافی بامزه که عبارت Dummies را نشان می‌دهد جلوی چشمتان آمده است. دامیز کتاب‌های آموزشی متنوعی برای یادگیری مهارت‌های مختلف منتشر کرده است و یادگیری علوم مختلف را برای مبتدیان بسیار ساده می‌کند.

می‌توانیم Dummies را در فارسی برای خنگ‌ها ترجمه کنیم. البته اجازه ندهید این اسم گولتان بزند یا اینطور فکر نکنید که انتشارات به شما توهین می‌کند. این انتشارات از سال 1991 کار خودش را با کتاب DOS For Dummies شروع کرد (یک کتاب آموزشی برای کار با سیستم‌عامل داس) در این 30 سال موفقیت‌های زیادی کسب کرد و حتی در کشور خودمان هم کتاب‌های زرد رنگ دامیز را در بیشتر کتاب‌فروشی‌ها می‌بینید.

چرا Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies یکی از بهترین کتاب‌های یادگیری اکسل است؟

Dummies یک کتاب بسیار عالی برای یادگیری اکسل منتشر کرده است. این کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies نام دارد. همانطور که از اسمش متوجه شدید، قرار است تقریبا هر چیزی که در اکسل 2016 نیاز دارید را به شما یاد بدهد. نویسنده این کتاب آقای Greg Harvey است که از سال 1980 به آموزش کامپیوتر پرداخته و کتاب‌های آموزشی مختلفی برای یادگیری اکسل نوشته است.

Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies ادعا می‌کند 8 کتاب را در 1 کتاب جای داده است. 8 بخش اصلی این کتاب آموزشی جذاب عبارتند از:

 1. Excel Basics (مبانی مقدماتی اکسل)
 2. Worksheet Design (طراحی Worksheet)
 3. Formulas and Function (نوشتن فرمول‌ها و توابع مختلف)
 4. Worksheet Collaboration and review (ارتباط بین Worksheetها)
 5. Charts and Graphics (کار با نمودارها و عناصر گرافیکی)
 6. Data Management (مدیریت داده‌ها)
 7. Data Analysis (تحلیل داده‌ها)
 8. Macros and VBA (کار با ماکروها)

بهترین کتاب آموزش اکسل pdf

البته لازم است همین اول کار یک نکته مهم را یادآوری کنم. اگر فکر می‌کنید با یک کتاب جمع‌وجور و کوچک طرف هستید، سخت در اشتباهید. Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies حدودا 819 صفحه است. اگر زمان کافی برای مطالعه کتاب و انجام تمرین‌های آن ندارید، این منبع آموزشی مناسب شما نخواهد بود.

به جرئت می‌گویم Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies بهترین کتاب آموزش اکسل برای مبتدیان است.

Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies چه ویژگی‌هایی دارد؟

زبان ساده کتاب خواندن آن را برایتان بسیار ساده می‌کند. هر جا که نیاز به تصویر باشد، نویسنده محتوای بصری موردنیاز را فراهم کرده است. در کنار این موارد، قالب‌بندی صفحه هم بسیار جذاب است. بخش‌های مهم و عنوان‌ها Bold (پررنگ) شده‌اند و تقسیم بخش‌های مختلف کتاب به شکلی زیبا انجام شده است.

با مطالعه کامل این کتاب می‌توانید بیشتر از 90% اکسل را یاد بگیرید (تقریبا). بعد از آن می‌توانید سراغ منابع آموزشی پیشرفته‌تر Excel بروید و دانش خود را باز هم به‌روز کنید.

زمان نگارش این مقاله (مهر ماه سال 1400)، نسخه فارسی و ترجمه‌شده کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies در ایران وجود ندارد. من لینک دانلود نسخه انگلیسی کتاب را در ادامه قرار دادم. برای مطالعه کتاب آشنایی متوسط با زبان انگلیسی نیاز است.

لینک دانلود کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies


2 – Microsoft Excel 2016 Bible

Microsoft Excel 2016 Bible | کتاب مقدس یادگیری اکسل

اگر بگویم این کتاب یک شاهکار تمام و عیار است، اغراق نکرده‌ام. نویسنده این کتاب آقای John Walkenbach یکی از شخصیت‌های مطرح در حوزه آموزش اکسل است. Bible به معنای مقدس است و شاید بتوانیم Microsoft Excel 2016 Bible را یک کتاب مقدس برای یادگیری اکسل در نظر بگیریم. این کتاب از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است:

 1. Getting Started with Excel (شروع کار با اکسل)
 2. Working with Formulas and Functions (کار با فرمول‌ها و تابع‌های مختلف)
 3. Creating Charts and Graphics (ساخت چارت‌ها و نمودارهای گرافیکی متنوع)
 4. Using Advanced Excel Features (استفاده از قابلیت‌های پیشرفته Excel)
 5. Analyzing Data with Excel (تحلیل داده‌ها در اکسل)
 6. Programming Excel with VBA (برنامه‌نویسی در اکسل با VBA)
 7. Appendixes (ضمیمه‌ها)

نکته: VBA مخفف Visual Basic for Applications است.

Microsoft Excel 2016 Bible چه ویژگی‌هایی دارد؟

این کتاب با پوشش مباحث مختلف، می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای کاربران مبتدی باشد. اگر یک کاربر متوسط یا حرفه‌ای مایکروسافت آفیس هستید، این کتاب برای شما هم مناسب خواهد بود. می‌توانید آن را مثل یک کتاب مرجع (Refrence) کنار خودتان داشته باشید.

Microsoft Excel 2016 Bible قابلیت‌های مختلف نرم‌افزار اکسل را به رخ می‌کشد. از مباحث ساده شروع کرده و به مفاهیم پیشرفته می‌رسد. اگر این کتاب را به طور کامل مطالعه کنید (که صد البته نیاز به زمان زیادی دارد.)، می‌توانید ادعا کنید که یک اکسل‌کارِ حرفه‌ای هستید. با این کتاب چیزهای مختلفی یاد می‌گیرید. مثلا می‌توانید آموزش مدیریت پروژه در اکسل را یاد بگیرید.

البته این کتاب نقطه‌ضعف‌ها و معایب خودش را هم دارد. برای مثال خیلی روی برنامه‌نویسی VBA تمرکز نداشته یا ویژگی‌های جدیدی مثل Power Pivot یا Power Query را پوشش نداده است.

یا یکی دیگر از معایب آن زبان نسبتا خشک کتاب است. برخلاف دامیز که از ادبیات ساده و روانی استفاده می‌کند؛ لحن و ادبیات Microsoft Excel 2016 Bible کمی دشوار است.

به هر حال با وجود این مشکلات جزئی و کوچیک، بازهم Microsoft Excel 2016 Bible را می‌توان یکی از بهترین کتاب آموزش اکسل در جهان دانست.


3 – کتاب توابع و فرمول نویسی در اکسل

کتاب توابع و فرمول نویسی در اکسل | یکی از بهترین کتاب آموزشی اکسل به زبان فارسی

توابع و فرمول نویسی در اکسل یکی از منابع آموزشی اکسل در زبان فارسی است. نسخه اصلی این کتاب به زبان انگلیسی بوده و در ایران با ترجمه مناسب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. نویسنده کتاب آقای Paul Mcfedries کارشناس و نویسنده اختصاصی Excel است و در زمان نگارش این مقاله بیشتر از 85 عنوان کتاب آموزشی تالیف کرده است.

در مقدمه کتاب به نکته بسیار جالبی اشاره شده است. نویسنده درباره یک قانون 80/20 صحبت می‌کند. قانونی که می‌گوید 80 درصد کاربران تنها از 20 درصد قدرت نرم‌افزار استفاده می‌کنند. در ادامه نویسنده می‌گوید که در اکسل اوضاع کمی متفاوت است و قانون 95/5 وجود دارد. یعنی 95 درصد کاربران Excel تنها از 5 درصد امکانان این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

این کتاب هم برای کاربران مبتدی و هم برای کاربران متوسط و نیمه‌حرفه‌ای می‌تواند مفید باشد. توابع و فرمول نویسی در اکسل از 20 فصل تشکیل شده که در ادامه آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

سرفصل‌های کتاب توابع و فرمول نویسی در اکسل

 1. کار با محدوده ها در اکسل
 2. نامگذاری محدوده ها
 3. ایجاد فرمول های اولیه
 4. ایجاد فرمول های پیشرفته
 5. عیب‌یابی فرمول‌ها
 6. شناخت توابع
 7. کار با توابع متنی
 8. کار با توابع منطقی و اطلاعاتی
 9. نحوه کار با توابع جستجو
 10. شروع کار با توابع تاریخ و زمان
 11. توابع ریاضی
 12. توابع آماری
 13. آنالیز داده ها با جدول
 14. آنالیز داده ها با Pivot Table
 15. استفاده از مدل های کسب و کار
 16. استفاده از رگرسیون برای تعیین روند داده ها و پیش بینی
 17. حل مسائل پیچیده توسط Solver
 18. ساخت فرمول های مربوط با وام
 19. ایجاد فرمول های سرمایه گذاری
 20. ایجاد فرمول های تنزیل

formulas and functions microsoft excel 2010 در محیط اکسل 2010 کار شده است، اما در تمام نسخه‌های رایج Excel می‌توانید از آن استفاده کنید و قدیمی بودن نرم‌افزار مشکلی در فرآیند یادگیری ایجاد نخواهد کرد.

دانلود سرفصل‌ها و مقدمه کتاب توابع و فرمول نویسی در اکسل

اگر به کتاب علاقه‌مند شدید، می‌توانید با ورود به سایت فرساران، نسخه کامل آن را خریداری کنید.


4 – Excel 2016 Formulas and Functions

Excel 2016 Formulas and Functions

این کتاب را همان آقای Paul Mcfedries نویسنده کتاب قبلی نوشته است. در این جلد، کار روی اکسل 2016 انجام می‌شود؛ اما سرفصل‌ها تقریبا همان سرفصل‌های کتاب توابع و فرمول نویسی در اکسل که کمی قبل‌تر دیدیم. اگر می‌خواهید نسخه به‌روزتر کتاب قبلی را داشته باشید، این عنوان مناسب شماست.

Excel 2016 Formulas and Functions با 605 صفحه راهنمای بسیار خوبی برای یادگیری اکسل و فرمول‌نویسی در آن است. این کتاب با استفاده از تصاویر مناسب و توضیحات کافی فرآیند آموزش اکسل را لذت‌بخش می‌کند. البته مثل تمام کتاب‌های معرفی شده در این لیست، باید زمان مناسبی برای آن صرف کنید تا اثربخشی لازم را داشته باشد.

کتاب Excel 2016 Formulas and Functions نسخه فارسی ندارد و ترجمه‌ای از آن در دسترس نیست. اگر کمی با زبان انگلیسی آشنا هستید، نسخه اصلی آن را بخوانید که به نظر من می‌توان آن را یکی از بهترین کتاب آموزش اکسل در نظر گرفت.


5 – Excel 2016 Power Programming with VBA

Excel 2016 Power Programming with VBA مناسب برای یادگیری برنامه‌نویسی در Excel است

آقایان Michael Alexander و Dick Kusleika که هر دوی آن‌ها مختصصان VBA و برنامه‌نویسی هستند این کتاب را نوشته‌اند. این منبع آموزشی را می‌توانیم کتاب مقدس VBA برای اکسل در نظر بگیریم!

Excel 2016 Power Programming with VBA هم برای مبتدیان انتخاب مناسبی است، هم برای حرفه‌ای‌های اکسل. موضوعات مطرح‌شده در کتاب بسیار گسترده هستند و 977 صفحه انتظار شما را می‌کشد.

قبل از مطالعه کتاب بهتر است کمی با VBA و مقدمات برنامه‌نویسی آشنا باشید. توصیه می‌کنم برای آشنایی بهتر، وارد صفحه مجموعه آموزش Visual Basic شوید و با ذهن آماده مطالعه این کتاب را آغاز کنید.

این کتاب از 4 بخش تشکیل شده است:

 1. Introduction to Excel VBA (بخش اول: مقدمه‌ای بر برنامه‌نویسی VBA در اکسل)
 2. Advanced VBA Techniques (بخش دوم: تکنیک‌های پیشرفته VBA)
 3. Working with Userforms (بخش سوم: کار با فرم‌های کاربر)
 4. Developing Excel Applications (ساخت و توسعه برنامه در اکسل)

با این‌که در اسم کتاب سال 2016 به چشم می‌خورد؛ اما می‌توانید در نسخه‌های قدیمی‌تر اکسل (2013، 2010، 2007 و حتی 2003) از آن استفاده کنید.

اینم بخونید بد نیست: لیست کامل کلیدهای ترکیبی و میانبر در ورد، اکسل و پاورپوینت


جمع‌بندی نهایی بهترین کتاب آموزش اکسل

مجموعه Office تقریبا 30 سالی است که مهمان کامپیوتر میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان است. افراد با اهداف مختلفی از ابزارهای مختلف آفیس استفاده می‌کنند. مثلا نویسندگان در Word مطالب خودشان را می‌نویسند، دانشجویان با پاورپوینت به ارائه مطالب آموزشی می‌پردازند. کارمندان با اکسل اطلاعات مختلف را سازماندهی می‌کنند. کاربردهای مجموعه آفیس بسیار گسترده هستند و صحبت درباره آن‌ها یک مقاله جداگانه می‌طلبد. به همین خاطر است که افراد زیادی به دنبال آموزش آفیس و منابع معتبر آنلاین برای یادگیری Office هستند.

Excel به عنوان یکی از اعضای مهم این مجموعه، نقش پررنگی در کارهای مختلف دارد. برای کسانی که به دنبال یادگیری اکسل هستند، یکی از مهم‌ترین سوالاتی که مطرح می‌شود این است: بهترین کتاب آموزش اکسل کدام است؟ در این مقاله 5 عنوان مهم را معرفی و بررسی کردم.

در انتها از شما دعوت می‌کنم به بحث محلق شوید. جای کدام کتاب در این لیست خالی است و کدام کتاب را باید معرفی می‌کردم؟ نظرتان را با من و سایر کاربران تیک تاک تِک به اشتراک بگذارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید