شما هم در جریان جنگ قدیمی بهترین نوع دامنه برای سئو هستید؟ این جنگ هنوز هم ادامه دارد. حتما شنیده‌اید که یک عده می‌گویند پسوند com. به خاطر فلان دلایل بهتر است. یا ir. به خاطر فلان دلایل پسوند ضعیفی است.

اول این که اصلا اینطور نیست. من از چند سال قبل دوست داشتم بستری فراهم میشد تا درباره این موضوع که کدام پسوند دامنه برای سئو بهتر است صحبت کنم. این بستر امروز تیک تاک تک است. امروز با هم قال قضیه را می‌کنیم و یک بار برای همیشه تکلیف پسوندهای دامنه را مشخص می‌کنیم.

اینم بخونید بد نیست: 9 فاکتور مهم که قبل از ثبت دامنه باید بدانید

پسوند دامنه دقیقا چیست؟

می‌دانیم که دامنه یک نام خاص و انحصاری در اینترنت است. حالا هر دامنه بعد از نام خود با یک دات (.) جدا شده و یک پسوند می‌گیرد. این پسوندها ماهیت سایت را مشخص کرده و اطلاعات مفیدی مثل موقعیت مکانی، نوع کسب و کار و غیره در اختیار کاربران می‌گذارند.

اینم بخونید بد نیست: آموزش بدست آوردن آمار بازدید سایت به کمک Alexa و Rankank

پسوندهای معروف و مفهوم آن‌ها

 • COM = مخفف Commercial: به معنای تجاری بوده و یک پسوند همه منظوره است
 • ORG = مخفف Organization: به معنای سازمانی بوده و معمولا اشاره به سازمان‌های Non-Profit یا غیرانتفاعی دارد
 • NET = مخفف Network: به معنای شبکه بوده و برای شرکت‌های مربوط به اینترنت مثلا ISPها است. زمانی که دامنه هدف در پسوندهای مختلف مثل com رزرو شده باشد net بهترین انتخاب است
 • INFO = مخفف Information: معنای اطلاعات بوده و سایتهایی با مضمون خبررسانی از این پسوند استفاده می‌کنند
 • BIZ = مخفف Business: به معنای تجارت بوده و برای بیزینس‌های حوزه IT و تجارت الکترونیک به کار می‌رود
 • EDU = مخفف Education: به معنای تحصیلات بوده و بیشتر برای سایتهای آموزشی استفاده می‌شود
 • GOV = مخفف Government: به معنای دولتی بوده و برای سازمان‌های دولتی و وابسته به آن به کار گرفته می‌شود
 • پسوندهای کشوری: مثل IR برای ایران. US برای آمریکا. DE برای آلمان و …

بهترین پسوند دامنه کدام است؟

هیچکدام و همزمان همه آن‌ها. چیزی به اسم بهترین پسوند دامنه وجود ندارد. همانطور که تا الان متوجه شدید، این پسوندها تا حد زیادی فعالیت سایت را نشان می‌دهند.

اگر پست را به 2 بخش خلاصه و مفصل تقسیم کنیم. در بخش خلاصه خیلی راحت بگویم که پسوندهای دامنه هیچ تاثیری در سئو سایت نداشته و لازم نیست وقتتان را برای آن هدر دهید.

اگر کسی گفت ir به درد نمی‌خورد شما باور نکنید. اگر کسی ادعا کرد برای گرفتن جایگاه بهتر در نتایج گوگل باید از پسوند com استفاده کنید، به دانش سئو او شک کنید.

چرا خیلی‌ها ترجیح می‌دهند از com استفاده کنند؟

به خاطر قدیمی بودن و اعتباری که پسوند دامنه com دارد خیلی‌ها سراغ آن می‌روند. بسیاری از سایت‌های مطرح و پرترافیک دنیا با پسوند com در دسترس هستند. آمار زیر مربوط به سال 2019 بوده و خودتان می‌بینید که هنوز COM با اختلاف بسیار زیاد، بیشترین تعداد ثبت دامنه را دارد (منبع)

تحلیل و بررسی دامنه های ثبت شده و پسوند آن‌ها

در این اسکرین شاتی که گرفتم می‌بینید فاصله پسوند COM با رقبایش چقدر زیاد است

احتمالا تعداد بالای ثبت دامنه com، باعث شده بعضی از سئوکاران فکر کنند که این پسوند مهره مار داشته و پیش گوگل عزیز است. اینطور نیست. com به خاطر وجه تجاری و خیلی از مسائل دیگر از قدیم بین مردم محبوب بوده است.

نظر گوگل درباره بهترین پسوند دامنه چیست؟

خوشبختانه نظر گوگل، به نظر ما نزدیک است. آن‌ها در بلاگ خودشان یک پرسش و پاسخ ترتیب دادند که به نظر من اتمام حجتی برای جنگ پسوند دامنه‌ها بود. ما سئو را یاد می‌گیریم که سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنیم. بزرگترین موتورجستجوی وب در حال حاضر گوگل است. پس این قسمت را با دقت بخوانید:

گوگل اهمیتی به پسوند دامنه نمی‌دهد. بعضی‌ها فکر می‌کنند پسوند دامنه مرتبط با موضوع سایت، ممکن است باعث بهبود رتبه بندی سایت شود. اما اینطور نیست. با یک مثال چطورید؟ مثلا سایت mysite.seo با mysite.ir یکی بوده و در حالت کلی هیچکدام در کلمه کلیدی seo مزیتی بر دیگری ندارد.

پرسش و پاسخ زیر را از بلاگ گوگل برداشتم:

سوال: پسوندهای جدید دامنه چطور بر روی نتایج تاثیر می‌گذارند؟ آیا گوگل الگوریتم خود را با توجه این پسوندها بروز می‌کند؟ این دامنه‌ها چقدر در جستجو اهمیت دارند؟

پاسخ گوگل: به طور کلی سیستم ما با پسوندهای جدید، مثل پسوندهای قدیمی (com یا net) برخورد می‌کند. بودن کلمه کلیدی در پسوند دامنه هیچ مزیت یا ایرادی برای آن سایت ندارد.

خب تا اینجا فهمیدیم که کلمه کلیدی در پسوند دامنه، برای گوگل مهم نیست.

اما درباره این موضوع که بهترین پسوند دامنه کدام است یا پسوند com بهتر است یا net یا غیره، گوگل جواب داده هیچکدام. تا زمانی که سایت شما محتوای قوی (high-quality content) داشته باشد گوگل به پسوند دامنه شما اهمیتی نمی‌دهد.

نظر بزرگان وب و فعالان سئو چیست؟

من تحقیقات زیادی کردم که تا از این قضیه سر دربیاورم. این که آیا پسوند دامنه واقعا تاثیری در سئو دارد یا خیر. سایت‌های Search Engine Land و Search Engine Journal یک سری آزمایش انجام دادند. همینطور یکی از سایتهای ایرانی کار جالبی کرد و یک آزمایش را برای مقایسه دامنه ir و com طراحی کرد. اما نتایج چه بودند؟

نظرات مختلفی مطرح شد. بعضی‌ها ادعا کردند که سایتهای com سرعت ایندکس بهتری دارند و در نتایج جایگاه بهتری کسب می‌کنند. بعضی‌ها مثل Search Engine Journal ادعا کردند جواب مشخصی برای این سوال ندارند و اطلاعات خود را کامل نمی‌بینند که به این سوال پاسخ دهند.

در واقع آنقدر حرف ضد و نقیض زیاد بود که نمی‌دانستم کدام را بنویسم. نظرات خیلی متفاوت بودند و هر کسی یک چیز می‌گفت. به خاطر همین تصمیم گرفتم این بخش را کوتاه‌تر کرده و زیاد درباره این نظرات صحبت نکنم.

چرا بعضی از پسوندهای دامنه منفور هستند و سئوکاران از آنها می‌ترسند؟

می‌دانیم که هدف گوگل ارائه بهترین و مرتبط‌ترین نتایج به انسان‌هاست. اما مگر تمام کاربران اینترنت انسان هستند؟ همین الان که این مقاله را می‌خوانید ربات‌های زیادی در وب مشغول گردش هستند. اکثر این ربات‌ها خرابکار بوده و فضای اینترنت را محتوای اسپم و بی‌کیفیت آلوده می‌کنند.

تعدادی از این پسوندهای بدنام (سابقه دار) را بشناسید:

 • gq
 • cf
 • tk
 • ml
 • ga
 • men
 • top
 • link
 • work
 • date

البته اینطور برداشت نشود که هر پسوندی از این لیست اسپم است. اصلا اینطور نیست

پسوند ir چیست و چه شرایطی دارد؟

ir یک انتخاب بسیار اقتصادی و ارزان برای مدیران سایت است. قیمت آن در مقایسه با پسوندهای دیگر مثل com به شدت پایین‌تر بوده و در ایران به خوبی جا افتاده و مردم به این پسوند اعتماد دارند. اما زمانی که بخواهید با شرکت‌های بین‌المللی کار کنید، به خاطر تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده کار کمی مشکل می‌شود.

شاید به خاطر ارزان بودن و مشکلات تحریم، برخی از سئوکارها سرخود نسخه پیچیدند که دامنه ir برای سئو خوب نیست. اما مطمئن باشید که استفاده از این پسوند دامنه نه تنها مشکلی ندارد، بلکه اگر بیشتر مخاطبان شما در ایران هستند به شدت توصیه هم می‌شود.

یک نکته دیگر …

آن معایبی که الان راجع بهشان صحبت کردم هیچ ربطی به سئو ندارند و فقط در بعضی از تعاملات جهانی مثل SSL یا غیره مشکل ساز می‌شوند. سئو دامنه ir هیچ فرفی با com یا net ندارد.

جمع بندی نهایی | چه کنیم؟ واقعا کدام دامنه برای سئو بهتر است؟

به نظر شخصی من بیشتر روی انتخاب نام دامنه وقت بگذارید تا پسوند. چون بسیار مهم بوده و به ندرت تغییر می‌کند. اگر بین com و ir دودل هستید و مشکلی بابت هزینه کردن ندارید من com را توصیه می‌کنم. اگر بیشتر مخاطبان شما فارسی هستند و نمی‌توانید یا نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید، ir انتخابی منطقی و معقول است.

به این مطلب چند می‌دید؟
[تعداد رای: 2]