از قدیم گفتند مرد باید صبح زود قبل از طلوع آفتاب از خانه بیرون بزند و شب خسته و کوفته به خانه برگردد. فرهنگ ما بعد از این همه تغییر و تحول در دنیا هنوز هم در سال ۱۳۹۸ شمسی قبول نمی‌کند کسی در خانه بنشیند و به شکل حرفه‌ای درآمدزایی کند. طرز فکر سنتی به ما می‌گوید: مرد باید عرق بریزد! آن هم بیرون از خانه. طرز فکر جدید می‌گوید هم مرد هم زن می‌توانند در خانه خودشان عرق بریزند و پول خیلی خوبی هم در بیاورند ( عرقِ ریختنِ هنوز هم به قوتِ خودش باقیست 🙂 ) با من و تیک تاک تِک و این پستِ جذاب (تعریف از خود نباشد) همراه باشید تا 7 تا از بهترین ابزارهای دورکاری را معرفی و بررسی کنیم 🙂

اینم بخونید بد نیست: 10 روش کسب درآمد از سایت‌های محتوا محور

رابطه کرونا ویروس (کووید ۱۹) با ابزارهای دورکاری

نمی‌دانم کرونا چه بلایی بود که به جانِ مردمِ دنیا افتاد. این ویروسِ چند نانومتری زندگی روزمره همه ما را تحت تاثیر قرار داده و حسابی زهرترکمان کرده است. دیگر به چشمانِ خودمان هم اعتماد نداریم. کافی است یک نفر کنارمان سرفه کند تا دلِمان هُری بریزد و یک صدای شیطانی در گوشه‌ای از مغزمان اخطار بدهد: کرونا داره نرو سمتش!

نمی‌دانم چرا اما کرونا مرا یادِ طاعون می‌اندازد ( نه این که تجربه کرده باشم ) ولی یک اپیدمی در این ابعاد مرا یادِ طاعون و مرگ و میرهای آن می‌اندازد.

وقتی آمار مبتلایان به کرونا ویروس و تعداد کشورهای آلوده بیشتر شد، زنگ خطری برای کسب و کارهای سنتی و حتی آنلاین به صدا در آمد. سازمان بهداشت جهانی از مردم می‌خواست در خانه‌هایشان بمانند و خیلی از کسب و کارها برای حفظ سلامتی کارکنان خودشان و قطع زنجیره انتقال کرونا یک تصمیم مهم گرفتند. تصمیمی سخت اما لازم وضروری. کسب و کارها می‌خواستند دورکاری را تجربه کنند.

دورکاری و چالش‌هایی که برای کسب و کارها به وجود آورد

چالش هایی که هنگام دور کاری برای کسب و کارها به وجود می آید

ایده کار کردن در خانه برای خیلی از افراد جذاب است. فرض کنید با رِکابی و شلوار راحتی روی تخت خودتان پای لپ‌تاپ لم داده‌اید و در حالی که مشغول کار هستید زیر پتو یک لیوان چای داغ می‌نوشید. بد نیست نه؟

اما این دورکاری با تمام مزایایی که گفتم، معایب خودش را هم دارد. در شرکت شما می‌توانید با همکاران خودتان تعامل مستقیم داشته باشید. هر جا به مشکل بخورید سراغ همکار یا مدیر خودتان می‌روید و مشکل را با او در میان می‌گذارید. مرتب با هم تبادل نظر می‌کنید و گاهی پشتِ سرِ یکی از نچسب‌ترین و رو مخ‌ترین کارمندهای مجموعه با خوشحالی حرف می‌زنید 🙂 ( باور کنید اینجور آدم‌ها همه جا هستند. از این آدم‌ها زیاد به تور من خوردند و چند جا هم خودم این آدم بودم 🙂 )

زمانی که خانه هستید تعامل و برقراری ارتباط با اعضای تیم سخت می‌شود …

اینم بخونید بد نیست: 10 تا از بهترین لوگوهای تاریخ را بشناسید

معرفی 7 ابزار دورکاری برای بالا بردن بازدهی کار

دورکاری ایده خوبی برای تمامِ مشاغل دنیا به حساب نمی‌آید. در بسیاری از شغل‌ها امکان دورکاری وجود نداشته و باید نیروی انسانی در مکانِ فیزیکی کسب و کار حضور داشته باشد. اما مشاغلِ جدیدی مثل طراحی وب، تولید محتوا، سئو، گرافیک، ترجمه و غیره به شکل دورکاری قابل انجام هستند و اگر دورکاری درست انجام شود می‌تواند معامله‌ای برد-برد باشد.

با رشد تکنولوژی، مرتب شاهد حضور ابزارهایی هستیم که دورکاری را برای کسب و کارها آسان‌تر می‌کنند. به نظر من تا چند سالِ بعد ایده دورکاری و ابزارهای دورکاری متحول شده و شاهدِ سبک مدرنی از این مدلِ کاری خواهیم بود.

ابزار دورکاری شماره 1 – نرم افزار ریموت دسکتاپ Any Desk

Any Desk یک نرم افزار ریموت کنترل است و یکی از کلیدی ترین ابزارهای Telecommuting به حساب می‌آید

AnyDesk یکی از بهترین نرم افزارهای اتصال از راه دور یا ریموت دسکتاپ در دنیا است. تا سال 1395 رقیب این پلتفرم یعنی TeamViewer یکه تازِ میدان بود و به سایر برنامه‌ها اجازه نفس کشیدن هم نمی‌داد. بعد از اینکه این نرم افزار قدرتمند کشور ما را تحریم کرد و دسترسی کاربران ایرانی به آن قطع شد، برنامه‌هایی مثل اِنی دسک، امی ادمین و غیره بیشتر از قبل محبوب شدند.

حالا چرا باید در دورکاری سراغ یک برنامه ریموت برویم؟ همانطور که در محیط کار از همکار خودتان می‌خواستید پیش شما بیاید و در سیستم خودتان یک موضوع را توضیح بدهد، به کمک نرم افزارهای کنترل از راه دور همین کار را می‌توانید انجام دهید.

روال کار AnyDesk و برنامه‌های ریموت به این شکل است که کامپیوتر مبدا یک شماره شناسایی یا آیدی از کامپیوتر مقصد گرفته و با اجازه کامپیوتر مقصد به آن وصل می‌شود. بعد از اتصالِ موفق می‌توانید فایل‌های سیستم خود را با همکارتان به اشتراک بگذارید، با هم چت کنید و از سایر قابلیت‌هایی که این پلتفرمِ ریموت تهیه کرده لذت ببرید.

من نزدیک به 3 سال از AnyDesk استفاده کردم و با اطمینان به شما می‌گویم که بعد از Teamviewer بهترین ابزاری است که می‌توانید پیدا کنید. اِنی دسک روی ویندوز، لینوکس، مک‌اواس، اندروید، اپل و حتی رزبری‌پای اجرا می‌شود و یکی از بهترین ابزارهای دورکاری به حساب می‌آید.

اینم بخونید بد نیست: 3 روش استفاده از فتوشاپ آنلاین (بدون نیاز به نصب)

ابزار دورکاری شماره 2 – سرویس ارتباطی Skype

Skype برای برقراری تماس صوتی و تصویری در دوران دورکاری استفاده می‌شود

اسکایپ یکی از بهترین برنامه‌های ارتباط جمعی در دنیا است. این سرویس از تکنولوژی VOIP برای انتقال داده استفاده می‌کند و تماس صوتی و تصویری آن هیچ هزینه‌ای برای کاربران ندارد. اسکایپ روی پلتفرم‌های محبوبی مثل اندروید، آی‌اواس و ویندوز اجرا می‌شود.

چرا باید در دورکاری سراغِ Skype بروید؟ یادتان است در محیط کار چقدر جلسه می‌گذاشتید؟ حالا می‌توانید این جلسات 2 یا چند نفره را در بستر اسکایپ پیاده سازی کنید. قابلیت ویدئو کنفرانس اسکایپ به شما کمک می‌کند فاصله‌ها را بشکنید و کنار تیم خود قرار بگیرید.

من بعد از شیوعِ کرونا ویروس (کووید 19) جلسات کاری خودم را با Skype برگزار می‌کنم …

اینم بخونید بد نیست: معرفی 8 سایت خارجی برای دانلود تصاویر با کیفیت

ابزار دورکاری شماره 3 – پلتفرم مدیریت کار Trello

Trello یک پلتفرم مدیریت کار و یکی از بهترین ابزارهای دورکاری است

برخلاف تصور خیلی از مردم، تِرُلو یک سرویسِ مدیریت پروژه (Project Management) نیست، بلکه بیشتر یک پلتفرم مدیریت کار یا وظیفه (Task) به حساب می‌آید. به این شکل که شما در این سرویس یک تخته یا Board برای خودتان را می‌سازید و داخل آن ستون‌هایی به اسم لیست (List) قرار می‌دهید. داخل هر لیست یک یا چند کار تعریف می‌شود که به هر کدام کارت یا Card گفته می‌شود. این کارت‌ها را می‌توانید در لیست‌های مختلف جا به جا کنید. این سرویس Multi Platform است و روی سیستم‌عامل‌های مختلف اجرا می‌شود.

همیشه حسِ خوبی نسبت به این پلتفرم داشتم. در حال حاضر بخشی از تقویم تولید محتوا تیک تاک تِک را در Trello مدیریت می‌کنم و این پلتفرم به خوبی نیازهای مرا برآورده کرده است.

زمانی که به صورت دورکار مشغول هستید، می‌توانید کارهای روزانه خودتان را به همراه کارهای گروهی که باید با تیم جلو ببرید را در Trello یادداشت کرده و به راحتی آنها را مدیریت کنید.

ابزار دورکاری شماره 4 – پلتفرم مدیریت پروژه Taskulu

Taskulu یکی از بهترین ابزارها یا سرویس های دورکاری است که به شما در مدیریت پروژه‌های خودتان کمک ویژه ای میکند

چرا در دوران دورکاری از ابزارهای ایرانی استفاده نکنیم؟ تسکولو ترکیبی از کلمه Task (کار) و kulu (بزرگ) می‌باشد و یک پلتفرم مدیریت پروژه و همکاری آنلاین به حساب می‌آید. تسکولو تصمیم داشت فراتر از مرزهای ایران کار کند. به همین خاطر دامین Taskulu.com به زبان انگلیسی عرضه شد و بعدها زبان‌های فارسی و اسپانیایی هم به آن اضافه شدند.

نسخه رایگان این سرویس تا 10 نفر را به پروژه اضافه می‌کند. این 10 نفر در نقش‌های مختلف می‌توانند برای هم کار یا وظیفه تعریف کنند، زمان اتمام کار را مشخص کنند، با هم به گفتگو بپردازند، برای هم فایل ارسال کنند و غیره.

من یک سالی هست که کار با تسکولو را کنار گذاشتم و دیگر سراغش نرفتم. شاید یکی از دلایل آن ارتباط خوبی است که با Trello می‌گیرم و متاسفانه روزهای خوبی را همراه با تیمِ خوبی در تسکولو نداشتم. تجربه کاربری این سرویس هم خیلی برایم جذاب نیست. اما شما امتحانش کنید، شاید دوستش داشتید.

ابزار دورکاری شماره 5 – سرویس کار گروهی Slack

Slack یک پلتفرم حرفه ای برای کار گروهی و Teamwork است

اسلک یکی از بهترین پلتفرم‌های کار گروهی و مدیریت پروژه است که در دورکاری می‌تواند ارتباط شما را با همکاران و مدیران خودتان به خوبی حفظ کند. بعد از ساخت اکانت در این سرویس می‌توانید از نسخه رایگان آن استفاده کنید. البته اسلک در سال 1397 کاربران ایرانی را تحریم کرد ( مثلِ گیت‌هاب ) بهتر است یک نرم افزارِ تغییر IP خوب دمِ دستتان داشته باشید.

پلتفرم اسلک 3 بخش کلی دارد:

  1. People: در این بخش می‌توانید اعضای جدید به پروژه اضافه کنید
  2. Apps: ابزارهای کاری خود را یک‌جا داشته باشید ( سرویس‌های معروفی مثل Twitter، Trello، Google Drive و غیره به طور پیش‌فرض وجود دارند و با یک کلیک می‌توانید آنها را نصب کنید )
  3. Files: می‌توانید فایل‌های مورد نیاز خود را در این بخش آپلود کنید تا در دسترس سایر اعضای تیم قرار بگیرد

ابزار دورکاری شماره 6 – Google Docs

Google Docs ابزاری برای مدیریت مستندات به کمک حافظه ابری است

Google Docs یکی از بهترین ابزارهای دورکاری به حساب می‌آید. همه از تاثیر شگفت انگیز گوگل در دنیای فناوری آگاه هستیم و این تاثیر در دورکاری هم کاملا ملموس است. Google Docs چیزی شبیه به نرم افزار Word از مایکروسافت آفیس است، با این تفاوت که از حافظه ابری (Cloud) استفاده می‌کند. به این ترتیب شما می‌توانید از هر جایی که هستید به فایل‌های خودتان دسترسی داشته باشید و آن‌ها را ویرایش کنید.

Google Docs برای تولیدکننده‌های محتوا ابزار بسیار مهمی به حساب می‌آید. بعد از اینکه محتوای متنی خود را در این سرویس ایجاد کردید، سایر اعضای تیم به آن دسترسی خواهند داشت.

Google Docs در دو نسخه شخصی (رایگان) و تچاری (پولی) عرضه می‌شود. در نسخه رایگان قالب‌های (Templates) متنوعی مثل نامه، رزومه، پروپزوال و غیره در اختیارتان قرار می‌گیرد. ویرایشگر Google Docs حال و هوای نرم افزار Word را دارد و به خوبی می‌توانید با آن ارتباط برقرار کنید.

اینم بخونید بد نیست: نامه سرگشاده به هر کسی که فکر می‌کند نویسنده خوبی نیست

ابزار دورکاری شماره 7 – Google Sheets

Google Sheets یکی از سرویس های مفید در دورکاری به حساب می آید

Google Sheets را می‌توانیم یک نوع Excel در نظر بگیریم. یک اکسِل که در فضای وب قرار گرفته و از هر دستگاهی که به اینترنت متصل می‌شود می‌توان فایل‌های آن را ویرایش کرد. Google Sheets کاملا شبیه به Google Docs است و همان محیط و فضا را دارد. بعضی از قالب‌های آماده Google Sheets عبارتند از صفحه زمانبندی، لیست کارهای قابل انجام (To-do List) و غیره.

من برای پیگیری کارهای خودم در تیمِ مارکتینگ شرکتِ استادبانک از Google Sheets استفاده می‌کنم. البته این پلتفرم اولین انتخابِ من نیست و به شخصه حسِ بهتری نسبت به سایر ابزارهایی که معرفی کردم دارم. اما شاید در مدلِ کسب و کارِ شما بیشتر مفید باشد و بهتر از آن استفاده کنید.

ختم کلام | جمع بندی معرفی و تحلیلِ ابزارهای دورکاری

در این پست 7 تا از بهترین ابزارهای دورکاری که به ذهنم رسیدند را معرفی کردم. این ابزارها به شما کمک می‌کنند بهره‌وری و راندمان کاری خودتان را بالا ببرید. چه چیزی بیشتر از زمان برای ما اهمیت دارد؟ به نظرم هیچ چیز. پس چرا زمانی که دورکار هستیم با ابزارها و سرویس‌های مختلف در زمانِ خودمان صرفه جویی نکنیم؟

به این مطلب چند می‌دید؟
[تعداد رای: 2]