بستن دانلود خودکار واتساپ ! این سوالی است که احتمالا برای اکثر کسانی که با واتساپ کار کرده‌اند؛ به وجود آمده است. متاسفانه قابلیت‌های واتساپ چندان هوشمندانه نیستند و برای بهبود آن، باید خودمان دست به کار شویم. یکی از قابلیت‌هایی که معمولا موردعلاقه کاربران واتساپ نیست، دانلود و ذخیره‌کردن عکس‌ها است. واتساپ عکس‌های دریافتی‌تان را علاوه بر دانلود کردن، در گالری گوشی ذخیره می‌کند.

هیچ‌کس دوست ندارد عکس فیش رستورانی که سه هفته پیش از دوستش دریافت کرده را در گالری خود ببیند!. در این مقاله از مجله تیک تاک تِک، می‌خواهیم به معرفی روش‌هایی بپردازیم که با کمک آن‌ها، این قابلیت واتساپ را غیرفعال کنید.

غیرفعال‌کردن دانلود خودکار عکس‌ها در واتساپ و غیرفعال کردن ذخیره عکس‌ها در واتساپ، 2 چیز مجزا هستند که باید از 2 روش مختلف به حل آن‌ها پرداخت. در این نوشتار هر دو را بررسی خواهیم کرد.

اینم بخونید بد نیست: واتساپ غیر رسمی چیست؟ آیا از نسخه‌های غیررسمی واتساپ استفاده کنیم؟


غیرفعال‌کردن ذخیره خودکار واتساپ در گوشی (اندروید و آیفون)

خبر خوب این است که غیرفعال‌کردن این قابلیت در گوشی‌های اندروید و iOS چندان کار سختی نیست و تقریبا مشابه هم است. برای غیرفعال کردن ذخیره خودکار عکس‌ها در واتساپ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد اپلیکیشن واتساپ شوید.
 2. در بالا سمت سمت راست، علامتی مانند سه‌نقطه که به حالت عمودی در زیر هم قرار‌گرفته‌اند را مشاهده می‌کنید. آن را لمس کنید.
 3. از منویی که باز می‌شود گزینه Settings یا تنظیمات را انتخاب کنید.
 4. اینجا صفحه‌ای با چند گزینه مشاهده خواهید کرد. در این صفحه می‌توانید تنظیمات قسمت‌های مختلف واتساپ را تغییر دهید. گزینه chats یا گفتگوها را انتخاب کنید.
 5. در این قسمت، بخشی تحت عنوان chat setting‌ دارید. گزینه media visibility‌ یا قابلیت دیدن رسانه را خاموش کنید. روشن بودن این گزینه به معنای این است که شما می‌توانید عکس‌های واتساپ را در گالری خود ببینید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش فعال کردن حالت روح برای واتساپ


غیرفعال کردن ذخیره عکس‌ها در واتساپ برای یک گروه یا مخاطب

اگر فقط یک مخاطب خاص یا یک گروه وجود دارد که تمایلی به ذخیره‌کردن عکس‌هایشان ندارید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به اپلیکیشن واتساپ بروید.
 2. گروه یا مخاطبتان را انتخاب کنید و وارد چت شوید.
 3. more options‌ یا همان سه‌نقطه‌ای که در بالای صفحه چت می‌بینید را انتخاب کنید.
 4. در صورتی که مخاطبتان یک شخص است، گزینه view contact‌ و در صورتی که در یک گروه هستید گزینه Group info‌ را انتخاب کنید.
 5. در صفحه‌ای که باز می‌شود، می‌توانید گزینه media visibility را مشاهده کنید. آن را انتخاب کرده و سپس گزینه No‌ را بزنید.
 6. در نهایت ok کنید و کار تمام است.

به این ترتیب، عکس‌هایی که توسط مخاطب یا در گروه خاصی ارسال می‌شود، در گالری گوشی شما ذخیره نخواهد شد.

اینم بخونید بد نیست: چگونه بفهمیم در واتساپ هک شدیم؟


غیرفعال‌کردن دانلود خودکار واتساپ در گوشی

گاهی اوقات شما نه‌تنها نمی‌خواهید عکس‌های واتساپ ذخیره شوند، بلکه دانلود‌کردن آن‌ها را هم هدر دادن اینترنت می‌دانید. این برای زمانی است که در گروه‌های زیادی فعالیت دارید و نمی‌خواهید تمام عکس‌هایی که در گروه‌ها یا کانال‌ها فرستاده می‌شود را دانلود کنید. غیرفعال کردن این قابلیت نیز کار سختی نیست. فقط کافی‌ست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به اپلیکیشن واتساپ بروید
 2. مشابه روش قبلی روی سه‌نقطه کلیک کرده و به تنظیمات یا Settings اپلیکیشن وارد شوید.
 3. گزینه Data and Storage Usage را انتخاب کنید.
 4. در صفحه‌ای که باز می‌شود، قسمتی تحت عنوان Media auto-download وجود دارد. در این قسمت می‌توانید تنظیمات موردنظرتان را برای وقت‌هایی که از اینترنت گوشی استفاده می‌کنید یا به وای فای متصل هستید اعمال کنید.
 5. برای مثال اگز می‌خواهید هیچ رسانه‌ای (Media) در هیچ شرایطی به‌طور خودکار دانلود نشود، گزینه‌  when using mobile data را انتخاب کرده و همه تیک‌ها را بردارید. سپس همین کار را با گزینه‌های بعدی یعنی when connected on wi-fi و when roaming نیز تکرار کنید.

غیرفعال‌کردن دانلود خودکار واتساپ در گوشی (اندروید و آیفون) در چهار مرحله

مشاهده گیف:

به این ترتیب هیچ عکس، صوت و ویدیویی در واتساپ به صورت خودکار دانلود نخواهد شد 🙂

اینم بخونید بد نیست: آموزش رفع بلاک واتساپ | چطور از بلاک واتس اپ خارج شویم؟


غیرفعال کردن دانلود خودکار واتساپ وب در کامپیوتر و لپ تاپ

واتساپ وب عکس‌ها را به صورت خودکار در کامپیوتر شما ذخیره نمی‌کند. گزینه دانلود برای هر عکس وجود دارد و با اینکه می‌توانید عکس را ببینید؛ اما تا زمانی که روی گزینه دانلود کلیک نکنید، عکسی از واتساپ به کامپیوتر شما منتقل نخواهد شد.

اما دانلود خودکار در واتساپ وب وجود دارد. در اینجا منظور از دانلود کردن، ذخیره عکس‌ها روی کامپیوتر نیست. عکس‌های واتساپ وب مثل عکس‌های یک سایت معمولی دانلود می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را ببینید؛ اما روی کامپیوتر ذخیره نخواهند شد. متاسفانه WhatsApp در نسخه وب، گزینه‌ای برای غیرفعال‌کردن دانلود خودکار عکس‌ها در نظر نگرفته است.

با این حال می‌توان با دستکاری برخی از تنظیمات مرورگر، تا حدودی این مشکل را رفع کرد. تنظیمات کلی مرورگر نمي‌تواند جواب خوبی برای اعمال تغییرات در یک اپلیکیشن تحت وب باشد. اما تا زمانی که واتساپ تصمیم به به‌روزرسانی (آپدیت) برنامه خود نگیرد؛ برای ما هم چاره‌ای جز این راه وجود نخواهد داشت!

برای غیرفعال کردن دانلود خودکار واتساپ وب به تنظیمات مرورگر خود بروید و برای واتساپ وب، اجازه دسترسی به عکس‌ها را ببندید. ما در این مثال از مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) استفاده می‌کنیم؛ اما این تنظیمات، در تمام مرورگر‌ها تقریبا یکسان است.

مراحل بستن دانلود خودکار واتساپ وب

واتساپ وب را روی مرورگر خود باز کرده و وارد حساب کاربری خود شوید.

در آدرس بار (Address bar)، کنار آدرس سایت واتساپ وب، علامتی شبیه به یک قفل را مشاهده می‌کنید. روی آن کلیک کنید.

در پنجره‌ای که باز می‌شود، روی گزینه Site settings کلیک کنید.

صفحه تنظیمات سایت واتساپ وب برای شما باز خواهد شد. در این صفحه، قسمتی را تحت عنوان Permissions مشاهده می‌کنید. در این قسمت می‌توانید اجازه دسترسی این سایت به قسمت‌های مختلف را تنظیم کنید.

در قسمت Permissions گزینه images را پیدا و پنجره کشویی روبه‌روی آن را باز کنید. در این پنجره، گزینه block را انتخاب کنید.

در این بخش، گزینه Auto download‌ را هم مشاهده می‌کنید؛ اما متاسفانه این گزینه برای جلوگیری از بستن دانلود خودکار واتساپ وب و دسکتاپ و دریافت خودکار تصاویر، کارایی ندارد.

همان‌طور که گفته شد، این روش نمی‌تواند روش کاملا مناسبی باشد. مرورگر نمی‌تواند بین عکس‌های دریافتی در چت‌ها، عکس‌های پروفایل یا استیکرها تفاوتی قائل شود و همه را بلاک می‌کند. پس فقط وقتی این روش استفاده کنید که هیچ عکسی در واتساپ برایتان مهم نباشد و با تغییر شکل دادن استیکرها هم مشکلی نداشته باشید.

مشاهده ویدئو بستن دانلود خودکار واتساپ وب


جمع‌بندی

پیام‌رسان واتساپ را با اغماض می‌توان پیام‌رسان خوبی دانست 🙂 واتساپ برای حفظ کاربرانش، باید بتواند قابلیت‌هایش را افزایش دهد و توانایی رقابت با پیام‌رسان‌های قدرتمندی مانند تلگرام را در خود ایجاد کند. درغیر این صورت، فقط کسانی که مجبور هستند از آن استفاده خواهند کرد!

در این پست تلاش کردیم راه‌حلی برای رفع یکی از نواقص واتساپ، یعنی دانلود و ذخیره خودکار عکس‌ها پیدا کنیم. اگر این مطلب برایتان مفید بود، می‌توانید به آن امتیاز بدهید. اگر از راه‌حل دیگری برای بستن ذخیره خودکار عکس‌ها در واتساپ استفاده می‌کنید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما و سایر کاربران TicTacTec.ir به اشتراک بگذارید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید