Whatsapp یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های دنیا است که جایگاه ویژه‌ای هم در کشور ما دارد. بعد از فیلتر شدن پیام‌رسان‌هایی مثل تلگرام در ایران، مردم بیشتر از قبل سراغ واتس اپ رفتند و کاربران این پیام‌رسان آمریکایی بیشتر و بیشتر شدند. از دست دادن پیام‌ها در واتس اپ می‌تواند کابوس تلخی برای کاربران باشد. بعضی از چت‌ها را باید نگه داشت و پاک شدن بعضی از چت‌ها حسابی حالِ آدم را می‌گیرد. در این آموزش درباره انواع مختلف پیام های حذف شده، و نحوه بازیابی پیام های حذف شده واتس اپ حرف می‌زنیم. پس با تیک تاک تک همراه باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: 3 روش نصب و استفاده از واتساپ روی کامپیوتر

پیام های آرشیو شده در واتس اپ (Archive Chats)

مدتی است که واتس اپ امکان آرشیو کردن چت ها را برای کاربران فعال کرده است. به این صورت که به جای حذف کردن چت و یا بک آپ گرفتن از آن، می‌توانید آن را آرشیو کنید تا دیگر در چت لیست شما نمایان نشود. حالا ابتدا بگوییم که چگونه پیام های واتس اپ خود را آرشیو کنید و سپس به نحوه بازیابی پیام های آرشیو شده در واتس اپ بپردازیم.

آرشیو کردن چت های واتساپ در iOS

برای آرشیو کردن یک چت در آیفون کافیست چت را به سمت چپ کشیده و سپس گزینه آرشیو (Archive) را انتخاب کنید.

نحوه آرشیو کردن چت های واتس اپ در آیفون

آرشیو کردن چت های واتساپ در اندروید

برای آرشیو کردن یک چت در گوشی های اندرویدی، ابتدا انگشت خود را روی چت نگه داشته و سپس آرشیو (Archive chats) را انتخاب کنید.

نحوه آرشیو کردن چت های واتس اپ در اندرویداینم بخونید بد نیست: آموزش خواندن پیام حذف شده در واتس اپ برای اندروید و آیفون

بازیابی پیام های آرشیو شده واتس اپ

حالا که به توضیح پیام های آرشیو شده و چگونگی آرشیو کردن آنها پرداختیم، نوبت این است که به نحوه بازیابی آن ها بپردازیم. همانطور که آرشیو کردن پیام ها آسان بود، بازیابی آن ها هم بسیار آسان است. اگر به اشتباه یا عمدا چتی را آرشیو کرده اید و نمی‌دانبد که چطور آن را بازگردانی کنید، این آموزش برای شماست.

بازگردانی پیام های آرشیو شده در آیفون

ابتدا لیست چت‌های خود را به سمت پایین بکشید تا چت های آرشیو شده (Archived chats) نمایان شود. سپس وارد آن قسمت شوید و چت مورد نظرتان را پیدا کنید. حالا چت را به سمت چپ کشیده و آن را Unarchive کنید. البته اگر از آرشیو کردن چت مورد نظرتان چیزی نگذشته است، می‌توانید با تکان دادن گوشی و زدن گزینه Undo چت را سریعا برگردانید.

نحوه بازگردانی چت های آرشیو شده در آیفوناینم بخونید بد نیست: آموزش نصب 2 واتساپ روی یک گوشی در اندروید

بازگردانی پیام های آرشیو شده در اندروید

برای بازگردانی پیام های آرشیو شده در اندروید، به انتهای لیست چت‌هایتان بروید تا قسمت Archive را پیدا کنید. وارد قسمت پیام‌های آرشیو شده شوید، چت مورد نظر خود را پیدا کنید و سپس انگشتتان را روی آن نگه دارید تا تنظیمات مربوطه در بالای صفحه ظاهر شود. سپس روی گزینه Unarchive بزنید. هرچند اگر از آرشیو کردن چت مورد نظرتان زمان کمی گذشته است، احتمالا پایین صفحه گزینه‌ای به نام Undo برایتان نمایان می‌شود که می‌توانید به آسانی چت را بازیابی کنید.

نحوه بازگردانی چت های آرشیو شده در اندرویدبازیابی پیام های حذف شده واتس اپ

اگر پیام های مورد نظرتان را به جای حذف آرشیو کرده بودید، تا اینجای کار موفق به بازیابی آنها شده اید. اگر نه، باز هم جای نگرانی نیست. البته این در صورتی است که بک آپ خودکار واتس اپ خود را روشن کرده باشید.

احتمالا تا به حال شما هم با پیام های مربوط به بک آپ واتس اپ رو به رو شده اید. که از شما می‌خواهد تا مشخص کنید چه زمانی از اطلاعاتتان بک آپ بگیرد. روزانه، هفتگی، ماهیانه یا هیچوقت ! امیدوارم شما جزو آن دسته از کاربران بی حوصله واتس اپ نباشید که همیشه گزینه هیچوقت را انتخاب می‌کنند. چون در این صورت، احتمالا با از دست دادن اطلاعاتتان قادر به بازگردانی آن ها نمی‌باشید. پس اگر تا الان اقدام به بک آپ گیری از چت هایتان نمیکردید، الان زمان آن است که این گزینه را فعال کنید.

برای این کار کافیست این مسیر را طی کنید:

ios: WhatsApp > Settings > Chats > Chat Backup > Back Up Now

اندروید: Settings > Chats > Chat backup > BACK UP یا Settings > Chats > Chat backup > Back up to Google Drive

 اگر قبلا این کار را کرده اید و حالا از چت های خود بک آپ دارید، می‌توانید اقدام به بازیابی پیام‌های واتس اپ خود کنید. توجه داشته باشید در دستگاه های IOS فقط بک آپ قبلی و در دستگاه های اندرویدی دو بک آپ گذشته در گوشی باقی می‌ماند.

بازیابی پیام های حذف شده واتس اپ در آیفون

مراحل بازیابی پیام های حذف شده واتس اپ در آیفون بسیار آسان است. فقط کافی است که از اطلاعاتتان بک آپ گرفته باشید و نکات زیر را رعایت کنید:

 1. دقت کنید که اپل آیدی فعال روی گوشی شما باید همانی باشد که با استفاده از آن روی icloud بک آپ گرفته اید.
 2. حتما و حتما icloud drive خود را از تنظیمات روشن کنید.
 3. توجه داشته باشید، شماره ای که برای واتسپ خود وارد کردید، باید با شماره اکانتی که قبلا از آن بک آپ گرفتید یکی باشد.
 4. بررسی کنید که حافظه کافی در icloud و یا گوشی خود داشته باشید. حداقل 2.05 حجم بک آپ

در صورتی که تمامی موارد بالا را بررسی کردید، می‌توانید اقدام به بازیابی اطلاعات خود کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

 1. به آدرس زیر در واتس اپ خود بروید و بررسی کنید که بک آپ در icloud وجود دارد:
 2. Settings > Chats > Chat Backup
 3. اگر بک آپ وجود داشت، واتس اپ را حذف و دوباره نصب کنید.
 4. شماره خود را بنویسید و کد فعال سازی ارسالی را وارد کنید.
 5. در این مرحله واتس اپ از شما میپرسد که آیا تمایل دارید که بک آپ قبلی خود را restore کنید. اگر شما گزینه restore را انتخاب کنید اطلاعات آخرین بک آپ در واتس اپ شما بارگذاری خواهد شد.

بازیابی پیام های حذف شده واتس اپ در اندروید

در گوشی های اندروید هم مراحل بازیابی پیام ها به سادگی آیفون است.

 • اگر بک آپ واتس اپ شما در Google Drive ذخیره شده باشد، باید توجه داشته باشید که از همان اکانتی که روی آن بک آپ گرفته اید استفاده کنید.
 • اگر بک آپ واتس اپ شما در حافظه گوشی ذخیره شده است، در صورت تغییر گوشی همراه برای بازیابی پیام های واتس اپ در گوشی جدید باید حواستان باشد که فایل بک آپ را که در آدرس زیر ذخیره می‌شود، با استفاده از کارت حافظه یا کامپیوتر روی گوشی جدید خود منتقل کنید.

sdcard (یا main storage)/WhatsApp/ folder

سپس مانند آیفون، واتس اپ را حذف و دوباره نصب کنید و اطلاعات خود را بازیابی کنید.

بازیابی چت های قدیمی تر در واتس اپ اندروید

همانطور که قبلا گفتیم، در گوشی های اندروید دو بک آپ اخیر ذخیره می‌شوند. حالا فاصله این دو بک آپ همانی است که شما قبلا در تنظیمات وارد کرده اید، یک روز، یک هفته، یک ماه و …

حالا اگر پیامی را بین این دو بازه حذف کرده اید چطور می‌توانید آن را باز گردانی کنید؟

1 – به مسیر WhatsApp/Databases بروید.

2 – فایلی با نام msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را پیدا کنید.

3 – نام فایل را به msgstore.db.crypt12 تغییر دهید.

توجه: ممکن است به جای crypt12 ، هر شماره ای مانند crypt9 یا crypt10 باشد.

4 – واتس اپ را حذف و دوباره نصب کنید و اطلاعات خود را بازیابی کنید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش تماس تصویری گروهی در واتس اپ موبایل (ویدئو کنفرانس)

حرف آخر

امیدواریم از این آموزش نهایت استفاده را کرده باشید. اگر شما از راه‌های بهتری برای ریکاوری پیام های واتس اپ خود استفاده میکنید، لطفا آن را با ما و سایرِ کاربرانِ تیک تاک تِک در میان بگذارید 🙂

به این مطلب چند می‌دید؟
[تعداد رای: 1]