پاک‌کردن تصادفی عکس‌ها در واتساپ بسیار رایج است. کافی است دستتان اشتباهی گزینه حذف را لمس کند. در این مقاله از مجله تیک تاک تِک، می‌خواهم راجع به عکس‌هایی که سهوا یا عمدا حذف کرده‌اید و بعد از حذف آن‌ها پشیمان شده‌اید صحبت کنم. آیا بازگرداندن عکس‌های پاک شده واتساپ امکان‌پذیر است؟

اینم بخونید بد نیست: 7 روش حل مشکل ذخیره نشدن عکس‌های واتساپ در گالری اندروید و آیفون


بازگرداندن عکس‌های پاک شده در واتساپ

اگر یکی از کاربران همیشگی واتساپ باشید احتمالا بیشتر ویژگی‌های این پیام‌رسان را می‌شناسید.  بازگرداندن یک عکس یا فایل پاک‌شده در واتساپ می‌تواند بسیار پیچیده باشد.

زمانی که یک کاربر عکسی را در واتساپ پاک می‌کند؛ آن عکس به طور پیش‌فرض دیگر در گالری گوشی هم نمایش داده نخواهد شد. اگر در این شرایط گرفتار شده‌اید، این مقاله برای شما است. چند راه برای بازگرداندن عکس‌های پاک شده در واتساپ وجود دارد. در این قسمت، این راه‌کارها را بررسی می‌کنیم.

راه‌حل 1: استفاده از بکاپ (Backup) واتساپ

اگر فایل یا عکس‌های شما به شکل تصادفی از واتساپ حذف شدند، نیاز نیست نگران باشید. واتساپ یک نسخه پشتیبان از دیتای شما ذخیره کرده است. برای ریستور (Restore) کردن این نسخه، کافی‌ست دو مرحله ساده زیر را انجام دهید:

1 – اپلیکیشن واتساپ را Uninstall‌ کرده و دوباره نصب کنید.

2 – پس از اینکه شماره تلفن خود را تایید کردید، از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید دیتا از نسخه پشتیبان ری‌استور شود؟ روی این گزینه کلیک کنید تا عملیات ریکاوری دیتا آغاز شود.

بازگرداندن عکس‌های پاک شده در واتساپ به کمک فایلِ بکاپ (BackUp)

اینم بخونید بد نیست: آموزش بکاپ گرفتن از رجیستری ویندوز و نحوه ریستور کردن آن

راه‌حل 2: بازگرداندن عکس‌ های حذف شده واتساپ با حافظه گوشی‌های اندروید

واتساپ تمام عکس‌های ارسالی و دریافتی شما را در پوشه مخصوص خود در حافظه گوشی‌های اندرویدی ذخیره می‌کند. بنابراین، اگر شما عکسی را از یک چت در واتساپ خود حذف کنید، می‌توانید آن را همچنان در حافظه گوشی خود داشته باشید. در هر گوشی اندرویدی پوشه File explorer وجود دارد. آن را لمس کنید تا وارد حافظه گوشی خود شوید.

1 – در این پوشه به دنبال گزینه “Internal Memory” یا “Phone Storage” بگردید. بسنه به مدل گوشی شما ممکن است نام‌های دیگری نیز داشته باشد.

2 – سپس فولدر WhatsApp را در Internal storage پیدا کنید.

3 – در پوشه WhatsApp، پوشه Media مشاهده می‌شود.

4 – در این فولدر نیز پوشه WhatsApp Images‌ وجود دارد. اینجا می‌توانید به عکس‌های دریافتی یا ارسالی خود در واتساپ دسترسی پیدا کنید.

بازگرداندن عکس‌ های حذف شده واتساپ با حافظه گوشی‌های اندروید

علاوه‌براین، ممکن است پوشه‌ای با نام Sent نیز مشاهده کنید که محتوای تمام عکس‌هایی است که در واتساپ ارسال کرده‌اید.

اینم بخونید بد نیست:‌ تغییر محل ذخیره واتساپ در اندروید و آیفون


برنامه برگرداندن عکس‌های پاک شده در واتساپ؟!

به محض اینکه فایلی را اشتباهی در واتساپ پاک می‌کنید، ممکن است وارد گوگل شده و اپلیکیشن‌های ریکاوری اطلاعات را جستجو کنید. گوگل به شما تعداد زیادی اپلیکیشن معرفی خواهد کرد و شما خوشحال می‌شوید! اما خبر بدی برایتان دارم! اکثر این اپلیکیشن‌ها کار نمی‌کنند.

این اپلیکیشن‌ها اکثرا شبیه به هم هستند و ادعا می‌کنند که می‌توانند واتساپ شما را با اتصال به نسخه دسکتاپ اپلیکیشن بازیابی کنند. وقتی این برنامه‌ها را اجرا کنید، عموما اتفاق خاصی نمی‌افتد! یا تلاش می‌کنند گوشی شما را روت کنند یا از شما پول می‌خواهند.

اگر واتساپ، از پیام‌های شما در گوشی بکاپ گرفته باشد، پیام‌هایتان قابل بازگشت هستند و می‌توانید آن‌ها را همان‌طور که در روش اول توضیح داده شد بازگردانید. در غیر این صورت، هیچ اپلیکیشنی قادر نیست آن‌ها را پیدا کند. چرا که واتساپ از پیام‌های کاربران روی سرور‌های خود بکاپ نمی‌گیرد و طبیعتا اپلیکیشن‌ها نیز نمی‌توانند چیزی که وجود ندارد را به گوشی شما بازگردانند.

البته اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که تاحدودی می‌توانند مفید باشند. این اپلیکیشن‌ها را باید قبل از بروز مشکل نصب کنید! پس از پاک کردن عکس‌ها دیگر کاری از دستشان ساخته نیست. درواقع این اپلیکیشن‌ها تمام دیتای واتساپ شما را در خود ذخیره می‌کنند. زمانی که اشتباها یک عکس یا فایل را پاک کردید، یا حتی طرف مقابل آن را پاک کرد!‌ می‌توانید به این اپلیکیشن‌ها بروید و دیتای خود را بازیابی کنید. اپلیکیشن WhatsRemoved+ یکی از این اپلیکیشن‌ها است.

لینک دانلود اپلیکیشن WhatsRemoved+ از Google Play

اینم بخونید بد نیست: عکس های واتساپ کجا ذخیره می‌شوند؟


روش استفاده از اپلیکیشن WhatsRemoved+

1 – با مراجعه به پلی استور می‌توانید این اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید.

2 – دسترسی‌هایی که اپلیکیشن لازم دارد را به آن بدهید.

3 – یک لیست، شامل تعدادی از اپلیکیشن‌های موجود در گوشی، از جمله واتساپ یه شما نمایش داده می‌شود. می‌توانید هر کدام از آن‌ها را برای یکاپ گرفتن انتخاب کنید. با انتخاب گزینه WhatsApp، تمام دیتای ورودی و خروجی از واتساپ در این اپلیکیش ذخیره می‌شود و شما می‌توانید در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

اپلیکیشن WAMR نیز دقیقا سازوکار مشابهی دارد.


روش برگرداندن عکسهای پاک شده در واتساپ ایفون

آیا برگرداندن عکس‌های پاک شده در واتساپ گوشی‌های iOS بدون داشتن بکاپ واتساپ ممکن است؟ بله!

مسئله مهم در مورد بازگرداندن اظلاعات این است که به محض پاک شدن عکس یا هر دیتای دیگر، سریع‌تر اقدام به بازیابی کنید. در این صورت احتمال موفق شدن در برگرداندن اطلاعاتتان خیلی بیشتر است.

اینم بخونید بد نیست:‌ واتساپ غیر رسمی چیست؟ آیا از نسخه‌های غیررسمی واتساپ استفاده کنیم؟


استفاده از itunes

اگر از گوشی خود بکاپ تهیه کرده‌اید، می‌توانید از itunes برای برگرداندن دیتای خود استفاده کنید. itunes‌ ابزار بسیار قدرتمندی است و می‌تواند تمام دیتای از دست رفته شما را برگرداند. با این حال، استفاده از این روش منوط به این است که شما قبلا از اطلاعات خود بکاپ تهیه کرده باشید. در غیر این صورت این گزینه نمی‌تواند کمک چندانی بکند.


بازگرداندن عکس پاک شده در واتساپ در ایفون با استفاده از iMyFone D-Back

اگر از داده‌های خود بکاپی در itunes یا icloud‌ ندارید باز هم می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار iMyFone D-Back دیتای خود را بازیابی کنید. این ابزار، تمام دیتای واتساپ شما از جمله عکس، ویدیو، پیام‌های متنی و صوتی را بازیابی می‌کند. این برنامه را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید.

لینک دانلود نرم‌افزار iMyFone D-Back


راه‌حل آخر

هیچ کدام از روش‌های بالا کارساز نبود؟ پس بهتر است سراغ ساده‌ترین و بدیهی‌ترین روش ممکن برویم! اگر عکس پاک شده برایتان خیلی مهم است، باید رودروایسی را کنار بگذارید و از شخصی که عکس را فرستاده درخواست کنید که دوباره آن را برایتان بفرستد! این آخرین راه‌حلی است که به ذهن من می‌رسد؛ شما راهکار دیگری سراغ دارید؟


ختم کلام

گاهی اوقات هم ما عکس‌ها را پاک نمی‌کنیم، اما وقتی سراغ یک عکس قدیمی در واتساپ می‌رویم می‌بینیم که واتساپ دیگر آن عکس را برایمان باز نمی‌کند. این اتفاق وقتی می‌افتد که عکس از حافظه گوشی شما پاک شده باشد. در این صورت واتساپ دیگر قادر به فراخوانی عکس نیست. در این مورد می‌توانید از نسخه بکاپ واتساپ کمک بگیرید. اگر جواب نداد، متاسفانه باز هم باید از شخص قرستنده بخواهید که عکس را یکبار دیگر برایتان بفرستد.

با روش‌هایی به غیر از راه‌حل‌های گفته شده در این پست، موفق به بازگرداندن عکس‌های پاک شده در واستاپ شدید؟ لطفا در بخش نظرات روش را با هم در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید