تبلیغات
کاربردی

اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ – بررسی تاریخچه ربات ها از ابتدا تا اکنون

شاید در گذشته کلمه ربات توسط انسان‌ها به اندازه امروز قابل درک نبود اما امروزه تقریباً تمام انسان‌ها به نوعی با ربات‌ها سر و کار دارند. زندگی امروز انسان از ربات‌ها و کامپیوترها پر شده است و بیشتر کارهای انسان به دوش کامپیوترها افتاده است. از گوشی‌های موبایل گرفته تا دستگاه‌های بزرگ کارخانه‌ها از سیستم های کامپیوتری تشکیل شده‌اند. درواقع علم و تکنولوژی امروزه تا حدی پیشرفت کرده است که بسیاری معتقدند رویاهای گذشته انسان در دنیای امروز به واقعیت پیوسته‌اند. که یکی از این رویاها ساخت دستگاه‌هایی بود که توانایی انسان را در انجام کارها داشته باشد که امروزه آن را ربات می‌خوانند. دنیای ربات‌ها دنیای بسیار بزرگ و جالبی است که علاقه مندان بسیاری دارد یه همین دلیل  ما در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی به ربات‌ها بپردازیم و به سوالاتی چون این که اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ و چه کاربردی داشت؟ پاسخ دهیم. پس اگر شما هم از علاقه مندان به ربات‌ها هستید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

ربات چیست؟

پیش از آن که به تاریخچه ربات‌ها و پاسخ سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ بپردازیم باید بدانیم ربات چیست. ربات در واقع یک ماشین خودکار است که کارهای پیچیده‌ای را انجام می‌دهد. ربات‌ها ماشین‌هایی هستند که توسط کامپیوتر برنامه نویسی می‌شوند و وظایف خود را به طور خودکار انجام می‌دهند. این ماشین‌های پیشرفته ممکن است به وسیله یک دستگاه خارجی و یا یک دستگاه که داخل آن‌ها قرار گرفته است کنترل شوند. ربات‌ها ممکن است شبیه به انسان‌ها ساخته شوند اما بیشتر آن‌ها ماشین‌هایی هستند که برای انجام یک کار خاص ساخته شده‌اند.

با اینکه امروزه ارتباط تنگاتنگی با ربات‌ها داریم اما شاید ندانیم این واژه از کجا آمده است و ریشه آن چیست؟ برای آن که بتوانیم به سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ پاسخ دهیم باید بدانیم کلمه ربات چه ریشه‌ای دارد؟ ربات یک کلمه به زبان  کشور چک است که به معنای کار بدون مزد می‌باشد. این واژه در واقع به معنای بیگاری و بردگی است. این واژه اولین بار توسط کارل چابک در کتاب “کارخانه ربات سازی روسوم” بیان شد. این کتاب در سال 1920 در جمهوری چک به چاپ رسید.

در کتاب “کارخانه ربات سازی روسوم” کلمه ربات به انسان‌های بی روحی اختصاص یافته است که توسط تکنولوژی‌های جدید ساخته می‌شوند. این انسان‌ها بدون هیچ روح و احساس خستگی به صورت برده کار می‌کنند. کارل چابک کلمه ربات را از زبان اسلاوی وام گرفته است. جالب است بدانید که Robota در زبان اسلاوی به معنای کارگر اجباری می‌باشد. این کارگرها در واقع کشاورزانی بودند که تحت نظام فئودالی حاکم بر اروپا در قرن نوزدهم مجبور به کار برای فئودال‌ها بودند.

ربات چیست؟

امروزه بر خلاف گذشته می‌توانید به راحتی با آموزش علم رباتیک به ساخت ربات‌ها اقدام کنید. برای آن که بتوانید یک ربات بسازید باید با قوانین کامپیوترها و نوع برنامه نویسی آن‌ها آشنایی داشته باشید. یکی از منابع بی نظیر آموزشی در خصوص آموزش‌های اولیه برای ساخت ربات، فرادرس می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به فرادرس با علوم اولیه ساخت ربات و قوانین آن آشنایی پیدا کنید.

ربات ها از گذشته تا به امروز

ایده ساخت ماشین‌هایی که شبیه به انسان هستند محدود به 200 سال اخیر نمی‌شود و برای آن که بدانیم اولین ربات در چه سالی ساخته شد و یا اولین ربات در چه سالی تخیل شده است؟ باید به گذشته‌های دورتری سفر کنیم. در حقیقت موضوع انسان‌هایی که از فلز ساخته شده‌اند تاریخچه‌ای دو هزار ساله دارد که در ادامه این مطلب به توضیح درباره آن خواهیم پرداخت.

ایده اولین ربات در 100 سال قبل از میلاد مسیح

کتاب “ایلیاد هومر” در فصل هجدهم به یکی از خدایان یونان باستان اشاره می‌کند که دو خدمتکار زن دارد. این دو خدمتکار زن که از جنس طلا ساخته شده بودند کاملاً شبیه به انسان بوده و قوه درک و احساس داشتند. آن‌ها می‌توانستند صحبت کنند و کار می‌کردند. این دو خدمتکار زن را به نوعی می‌توان اولین ربات‌های تاریخ دانست. همچنین گفته شده است که در جزیره “کرت”، هومر یک غول بزرگ برنزی داشته است. این غول بزرگ در جزیره گشت زنی کرده و مانع از ورود دشمنان به آن می‌شده است. اما اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ در سال 1901 یک دستگاه که شباهت بسیار زیادی به کامپیوترهای امروزی دارد در جزایر کرت و کیترا کشف می‌شود. این دستگاه که دارای چرخ دنده‌های پیچیده و مبهمی بود، برای موقعیت یابی خورشید و ستارگان استفاده می‌شده است. ماشین کشف شده در این جزایر به نام آنتی کیترا معروف است. بسیاری از منابع تاریخی ربات‌ها اولین ربات را آنتی کیترا می‌دانند.

اولین ربات در قرون وسطی

در پاسخ به سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ باید گفت ایده‌های ساخت ماشین‌های خودکار که کارهایی شبیه به انسان را انجام دهند در قرون وسطی نیز مطرح شد. دستگاهی به نام ربات لئوناردو را می‌توان اولین و مشهورترین ایده ساخت ربات در قرون وسطی دانست. طرح‌های اولیه این دستگاه توسط لئوناردو داووینچی در سال 1495 در دفترچه یادداشت او مطرح شده است. البته در ادامه این یادداشت‌ها نوشته شده است که یک نمونه از این دستگاه ساخته شده است. همچنین در همین سال‌ها از قرون وسطی بود که انسان‌ها به فکر ساختن ساعت‌هایی با چرخ دنده و فنر افتادند که ساعت را به صورت خودکار اعلام کند. به دنبال این موضوع در دهه 1700 میلادی انسان‌ها اسباب بازی‌هایی را ساختند که با استفاده از فنرهای کوکی و هوای فشرده به شکل یک سرباز راه می‌رفتند. همچنین در همان زمان اردک‌هایی نیز ساخته شدند که در آب شنا کرده و صدا نیز داشتند.

اولین ربات در قرون وسطی

ربات سلیبرتی الکترو

در سال 1937 شرکت لوازم خانگی وستینگهاوس رباتی آهنی با طول 7 فوت را ساخت. نام این ربات الکترو بود و مردم آمریکا ساعت‌ها در صف می‌ماندند تا به مدت 20 دقیقه آن را تماشا کنند. ربات الکترو را می‌توان پیرترین ربات سلیبرتی جوان دانست که در سال 1939 به طور رسمی در نمایشگاه نیویورک رونمایی شد. شاید بتوان در پاسخ به سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ ربات الکترو را اولین ربات ساخته شده به دست انسان دانست. این ربات کارهای بسیار ساده‌ای انجام می‌داد. برای مثال با صدای مجری به سمت اون می‌چرخید، چند قدم به جلو حرکت می‌کرد و بادبادک هوا می‌کرد. ربات الکترو حتی سیگار هم می‌کشید این موضوع باعث شده بود تا بسیاری از مردم آمریکا به او علاقمند شوند. تمام کارهایی که الکترو انجام می‌داد تنها به کمک لوله‌های مکنده، موتورها و قرقره‌ها انجام می‌شد. زیرا در آن سال‌ها هنوز هیچ کامپیوتر و تراشه‌ای ساخته نشده بود.

ربات آنیمت یک ربات صنعتی

اگر به دنبال پاسخ به سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ هستید باید بدانید که ربات آنیمت را می‌توان اولین ربات واقعی (با توجه به تعریفی که اکنون از ربات می‌شود) دانست. ربات آنیمت در سال 1954 توسط جورج دوول و جوزف انگلبرگ ساخته شد. این ربات صنعتی در کارخانه جنرال موتورز به جای کارگران کارهای ریخته گری بدنه خودروها را انجام می‌داد. کار ریخته گری بسیار خطرناک بود و هر لحظه امکان داشت کارگران با گازهای خطرناک مسموم شده و یا اعضای بدن خود را از دست بدهند. از آن جایی که ربات آنیمت قابل برنامه ریزی بود، بسیاری از دانشمندان جوزف انگلبرگ را به عنوان پدر رباتیک معرفی می‌کنند. در راستای همین پیشرفت در سال 1960 یک کارخانه آبنبات سازی در آمریکا نیز یک ربات صنعتی دیگر را ساخت و از آن در کارخانه خود استفاده کرد. اگر قصد آموزش سیستم ‌عامل ربات ها ROS را دارید روی لینک زیر کلیک کنید:

پیشرفت ربات ها در سال 1966

در ادامه موضوع اولین ربات در چه سالی ساخته شد، باید به توضیحاتی درباره پیشرفت ربات‌ها نیز اشاره کرد. سال 1966 را می‌توان سال بسیار پر پیشرفتی برای علم رباتیک و ربات‌ها دانست. در همین سال دانشگاه استنفورد یک ربات هوشمند و کاملاً متحرک ساخت که نام آن را شیکی گذاشت. ربات شیکی اولین رباتی بود که برنده جایزه IEEE Milestone مهندسی برق و مخابرات شد و در زمان خودش یک جهش بزرگ در ساخت ربات‌ها محسوب می‌شد. از الگوریتم‌هایی که در ساخت این ربات به کار رفته است می‌توان به الگوریتم تبدیل هاف، الگوریتم گراف پدیداری و… اشاره کرد.

پیشرفت ربات ها در سال 1966

ربات شیکی دارای چرخ بود و می‌توانست کاملاً حرکت کند. همچنین این ربات می‌توانست کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کرده و به انجام آن‌ها بپردازد. بینایی ماشین نیز اولین بار در ربات شیکی مورد استفاده قرار گرفت و باعث شد تا در سال 1970 مجله لایف، ربات شیکی را به عنوان اولین انسان الکترونیکی معرفی کند. همچنین در سال 1966 یک ربات زیست تقلید ساخته شد که به آن روبوتونا می‌گفتند. این ربات که سعی می‌کرد مانند یک ماهی رفتار کند شروعی برای ماشین‌های خودران دریایی شد.

از سال 1966 به بعد راه برای ساخت ربات‌های هوشمند دیگر باز شد و در سال 1968 دانشگاه کارولینای شمالی موفق به ساخت یک ربات شد که پیاده روی می‌کرد. این ربات پیشرفته توسط یک کامپیوتر کنترل می‌شد. در همان سال‌ها اولین ایده‌های برنامه نویسی ربات‌ها مطرح شده و انسان وارد دنیای جدیدی از ربات‌ها گردید.

اولین بازوی رباتیک در سال 1969

همانطور که گفتیم ربات‌ها در سال 1966 پیشرفت چشمگیری داشتند. به طوری که در سال 1969 اولین بازوی رباتیک جهان ساخته شد. این دستگاه پیشرفته که به آن “بازوی استنفورد” گفته می‌شد کاملاً الکترونیکی بوده و توسط یک کامپیوتر کنترل می‌شد. سبک بودن، چند برنامه‌ای بودن و همه کاره بودن آن از مهم‌ترین ویژگی‌های این ربات بی نظیر بود که توسط “ویکتور شایمن” ساخته شد. “شایمن” از نوابغ علم کامپیوتر و هوش مصنوعی بود. ربات “بازوی استنفورد” امروزه در صنعت خودروسازی و مونتاژ خودروها کاربرد بسیار زیادی دارد. اولین ربات‌های دوپا نیز در سال 1969 طراحی و ساخته شد که می‌توانست سطوح صاف، شیب دار و حتی پله دار راه برود. این دست ربات‌ها با نام‌های WAP-1 و WAP-3 شناخته می‌شوند.

اولین ربات انسان نما در چه سالی ساخته شد؟

اولین ربات انسان نما در چه سالی ساخته شد؟

در بخش‌های قبل به پاسخ سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ پرداختیم. در این قسمت قصد داریم به توضیحاتی را درباره WABOT1 به عنوان اولین ربات انسان نمای جهان ارائه دهیم.

ایچیرو کاتو یکی دیگر از نوابغ هوش مصنوعی در سال 1972 موفق به ساخت اولین ربات انسان نمای جهان شد. ربات وابات 1 دارای دو بازو بود و روی دو پا راه می‌رفت. این ربات پیشرفته به کمک یک جفت دوربین می‌دید و با استفاده از سنسورهای لمسی می‌توانست برخی اشیاء را با دو دست گرفته و ب کمک بازوهای خود از زمین بلند کند. وابات 1 به عنوان پدر ربات‌های انسان نمای امروزی می‌توانست به کمک سنسورهای دیداری فاصله خود را با اشیاء محاسبه کند. یکی از ویژگی‌های جذاب این ربات صحبت کردن آن به زبان ژاپنی بود که خود یک پیشرفت بزرگ در علم رباتیک محسوب می‌شد.

پس از ساخت وابات 1 ساخت ربات‌ها سرعت گرفته و در دهه‌های 80 و 90 میلادی اولین ربات‌های سگ، ربات‌های فضانورد، ربات‌های مریخ نورد، ربات‌های پرنده، ربات‌های دستیار پزشک، ربات‌های تمیزکننده و… ساخته شدند. امروزه ربات‌ها در بسیاری از کارها کاربرد دارند که در ادامه به توضیح این کاربردها خواهیم پرداخت.

کاربرد ربات در دنیای امروز

دنیای امروز انسان پر از ربات شده است. حالا که به پاسخ سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ پرداختیم، قصد داریم توضیحاتی را درباره کاربرد ربات‌ها در دنیای امروز ارائه دهیم:

  • یکی از مهم‌ترین کاربردهای ربات در معادن است. کامیون‌های بدون راننده می‌توانند مواد معدنی را از معادن بیرون بیاورند.
  • ربات‌ها در صنعت کاربرد بسیاری داشته و ربات‌های Baxter قابلیت آموزش داشته و می‌توانند کارها را مانند انسان انجام دهند.
  • هوش مصنوعی بکار رفته در ربات‌ها می‌تواند آن‌ها را با سواد کند به طوری که بتواند از یک متن غلط‌های املایی بگیرد.
  • ربات‌ها در بازی‌های ویدئویی نیز کاربرد داشته و در تفریحات نیز در کنار شما هستند.

کاربرد ربات در دنیای امروز

نتیجه گیری

به طور کلی در پاسخ به سؤال اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ باید گفت که اندیشه ساخت ربات‌ها از دوهزار سال پیش همراه انسان بوده اما اولین ربات به معنای امروزی آن در سال 1954 ساخته شد. دانشمندان در گذشته برای پیدا کردن منطق‌های ساده ربات‌ها تلاش‌های بسیاری کرده‌اند که نتیجه آن ربات‌های پیشرفته امروزی هستند.

امروزه شما می‌توانید با آموزش ربات سازی به راحتی به ساخت یک ربات بپردازید. در صورتی که علاقمند به ربات سازی و برنامه نویسی ربات‌ها هستید می‌توانید به فرادرس به عنوان یک منبع آموزشی جامع در این زمینه مراجعه کنید.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.5 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 2

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا