امروز درباره الگوریتم های گوگل برای سئو و تاثیری که در کار ما به عنوان متخصص سئو دارند گپ می‌زنیم. قبل از این که کار را شروع کنیم دوست دارم لیست زیر را بخوانید.

 • روزانه ببشتر از ۲ میلیون پست با وردپرس منتشر می‌شوند
 • گوگل هر ثانیه 40 هزار جستجو را پردازش می‌کند
 • روزانه نزدیک به ۴ میلیارد جستجو ( سرچ ) در گوگل انجام می‌شود
 • سهم گوگل از سرچ در اینترنت نزدیک به 90 درصد است
 • 90 درصد کاربران دوست دارند بر روی نتایج ارگانیک ( Organic ) کلیک کنند تا نتایج مربوط به تبلیغات
 • 90 درصد کاربران در صفحه اول به نتیجه مطلوب خود می‌رسند و تنها 10 درصد کاربران سراغ صفحات بعد می‌روند
 • 67 درصد کاربران بر روی 5 جستجوی اول کلیک می‌کنند. یعنی تقریبا یک چهارم کاربران از 5 نتیجه اول می‌گذرند و نگاهی به ادامه لیست جستجو می‌اندازند
 • گوگل بیشتر از 200 فاکتور یا سیگنال یا پارامتر برای رتبه‌بندی سایت‌ها دارد

این اطلاعات ذهن شما را برای ادامه کار شفاف می‌‎کنند. وقتی کاربر دست به کار شده و در گوگل سرچ می‌کند، یک عملیات پیچیده انجام شده و نتایج معمولا در کسری از ثانیه به کاربر نشان داده می‌شود. اما پشت این عملیات پیچیده دقیقا چیست؟

گوگل به کمک الگوریتم‌های متنوع خود که معروف به الگوریتم های گوگل هستند، Query مربوطه را از کاربر گرفته و با بررسی پارامترهای مختلف یک لیست از نتایج را لیست کرده و به او نشان می‌دهد.

تبلیغات

این الگوریتم های گوگل هستند که به رتبه بندی معنی می دهند. به خاطر همین الگوریتم های قدرتمند است که امروز گوگل بهترین و موفق‌ترین موتور جستجوی دنیاست. در این پست به معرفی الگوریتم های گوگل برای سئو می‌پردازیم.

اینم بخونید بد نیست: آیا واقعا کلمات کلیدی هنوز هم در سئو مهم هستند؟

الگوریتم چیست؟

الگوریتم یادگار خوارزمی ریاضیدان و دانشمند ایرانی است. الگوریتم یعنی انجام یک سری از دستورالعمل‌ها به مدت محدود و به منظور حل مسئله. در علوم رایانه الگوریتم بسیار مهم بوده و به معنای یک روال محاسباتی است که Input را دریافت کرده و با انجام محاسبات مربوطه Output مناسب را تولید می‌کند.

الگوریتم گوگل چیست و چطور کار می‌کند؟

گوگل در بلاگ خود نوشته وقتی شما جستجویی انجام می‌دهید، به دنبال جواب هستید. نه یک میلیارد صفحه در نتایج. پس باید یک سیستمی وجود داشته باشد که بین صفحات ایندکس شده مرتبط ترین و مفیدترین نتایج را به شما نشان دهد. دقت کنید که گوگل دقیقا از این دو کلمه استفاده کرده است. useful and relevant : یعنی مفید و مرتبط.

و این کار حساس را الگوریتم های گوگل انجام می‌دهند.

در یک کلام، الگوریتم‌های گوگل یک سری محاسبات ریاضیاتی پیچیده هستند که به زبان ساده یک جستجو هدفمند را برای کاربر ممکن می‌سازند.

امروز وارد باغ وحش جذاب گوگل شده و با تک تک حیوانات دوست‎داشتنی آن آشنا می‎شویم. هر وب‎مستر یا صاحب سایتی باید الگوریتم های گوگل برای سئو را بشناسد و مراقب باشد که سایتش این حیوانات دوست داشتنی را خشمگین نکند. هر وب مستری باید حداقل یک درک کلی از الگوریتم های گوگل داشته باشد.

یک سئوکار یا یک صاحب کسب و کار که مدیریت سایتی را به عهده دارد، باید مرتب مطالعه کرده و به روز باشد. گوگل گاهی به صورت روزانه ( Daily ) الگوریتم‌هایش را آپدیت می‌کند. بنا به گفته سایت معتبر Moz گوگل سالانه 500 تا 600 بار الگوریتم‌هایش را تغییر می‌دهد. گاهی این تغییرات بسیار کوچک هستند و تاثیر خاصی در Serp نمی‌گذارند. گاهی تغییرات به حدی جدی هستند که نتایج را زیر و رو می‌کنند. پس مطالعه و درک نحوه عملکرد الگوریتم های گوگل و تاثیری که در سئو سایت دارند یک امر ضروریست.

معرفی و آشنایی با الگوریتم های گوگل | تیک تاک تک

لیست الگوریتم های گوگل برای سئو

1 الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پاندای گوگل با هدف جریمه محتوای ضعیف شروع به کار کرد | تیک تاک تک

 • تاریخ معرفی: 24 فوریه 2011
 • هدف: جریمه سایتهایی که محتوای ضعیف دارند

معرفی الگوریتم پاندای گوگل:

Google Panda یکی از معروف‌ترین الگوریتم های گوگل برای سئو و یک ناجی واقعی برای محتوای ناب و عالی است. بعد از پاندا، تولید محتوا و نویسندگی در دنیای وب معنی جدیدی پیدا کرد. گوگل، پاندا را به کار گرفت تا کیفیت صفحات وب را بر اساس محتوایشان بسنجد. پاندای گوگل وظیفه دارد با محتوای ضعیف بجنگد و سایتهایی که محتوای بی‌کیفیت تولید می‌کنند را جریمه کند.

اینم بخونید بد نیست: 5 توصیه از ارنست همینگوی برای تولید محتوای حرفه‌ای

منظور از محتوای بی‌کیفیت چیست؟

محتوایی که هیچ ارزشی به کاربر منتقل نکند. پاندا از محتوای تکراری و کپی شده متنفر است. پاندا از محتوای اسپم متنفر است. پاندا رابطه خوبی با Thin Content یا محتوای نازک ندارد.

اما یک سوال مهم. منظور از Thin Content که گاهی محتوای نازک هم ترجمه می‌شود چیست؟ در لیست زیر انواع محتوای نازک را نوشته‌ام.

 1. Duplicate content یا محتوای تکراری
 2. تولید محتوای خودکار ( توسط ربات )
 3. Doorway pages ( در حالت کلی صفحاتی که یک در پشتی به صفحات دیگر که مقصد کاربر نیستند می‌زنند )
 4. کپی محتوا از یک سایت دیگر ( گاه با تغییرات بسیار جزئی )
 5. و ختم کلام : هر محتوایی که منحصر به فرد و مفید نباشد

اوایل پاندای گوگل، فقط یک فیلتر در الگوریتم هسته گوگل بود. اما در سال 2016 به صورت یک الگوریتم مجزا و تاثیرگذار کارش را دنبال کرد. اگر در سایت خود از سرقت ادبی، محتوای کپی، Duplicate content، Keyword Stuffing و سایر کارهایی که مربوط به تولید یک محتوای بی‌ارزش یا کم‌ارزش هستند استفاده می‌کنید، باید مراقب خشم پاندای گوگل باشید.

پاندا سایت‌هایی که سئو داخلی یا On Page Seo قوی‌ای دارند را دوست دارد.


2 – الگوریتم پنگوئن گوگل

معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل برای مقابله با اسپم

 • تاریخ معرفی: 24 فوریه 2012
 • هدف: مقابله با لینک سازی اسپم

معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل:

تا همین جلسه چقدر درباره بک لینک صحبت کردیم. می‌دانیم که یک سیگنال جدی در سئو خارجی یا Off Page Seo بک‌لینک‌ها هستند. اما فراموش نکنید که گفتیم بک لینک در حالت عادی باید به صورت طبیعی کسب یا به اصطلاح Earn شود. نه اینکه ساخته شده یا Build شود.

زمانی که مدیران سایت‌ها فهمیدند گوگل برای رتبه‌بندی به بک لینک اهمیت ویژه‌ای می‌دهد، شروع به خرید بک لینک از سایتهای مختلف کردند. به این امید که گوگل به خاطر تعداد بالای بک لینک هایشان رتبه خوبی نصیبشان کند. پس لینک‌سازی افراطی یا لینک‌سازی اسپم به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

الگوریتم پنگوئن گوگل چطور سایت‌ها را جریمه می‌کند؟

اینجا بود که گوگل پنگوئن را استخدام کرد تا حواسش به لینک‌ها باشد. می‌دانیم که برای هر موتور جستجوی وب مثل گوگل، لینک ها نقش بسیار مهمی دارند. گوگل به کمک لینک‌ها سایت‌ها را دنبال می‌کند. اما اگر متوجه بشود که سعی دارید از قدرت لینک ها سواستفاده کنید و رتبه واقعی خود را تغییر دهید پنگوئن را خبر می‌کند.

از سال 2016 پنگوئن به هسته اصلی الگوریتم گوگل اضافه شده و به صورت بی‌درنگ یا Real Time عمل می‌کند. یعنی بر خلاف پاندا می‌تواند بلافاصله سایتی که بک‌لینک‌های بی‌کیفیت دارد را پنالتی کند. این سرعت‌عمل در واکنش پنگوئن یک نکته مثبت هم دارد. این که به همان سرعت هم می‌توان دلش را بدست آورد و با اصلاح رفتار سایت، دوباره به روزهای قبل بازگشت. پنگوئن یکی از جدی‌ترین و دلسوزترین الگوریتم های گوگل است.

پنگوئن گوگل چه زمانی احساس خطر کرده و وارد کار می‌شود؟

 1. لینک گرفتن از سایتهایی با اعتبار ( Quality ) کم و به تعداد زیاد
 2. لینک گرفتن از سایتهای غیرمرتبط به تعداد زیاد
 3. خرید بک لینک
 4. لینک گرفتن به تعداد بسیار زیاد بر روی یک Anchor Text خاص
 5. Over Optimization یا بهینه‌سازی افراطی

پنگوئن گوگل باهوش است و لینک‌سازی طبیعی و عادی را در دنیای وب دوست دارد. سعی نکنید با ساختن لینک‌های فراوان نتایج جستجو را عوض کنید. اینجاست که پنگوئن گوگل دست به کار شده و سایتتان را جریمه می‌کند.

به طور مرتب لینک‌های ورودی و خروجی سایت را بررسی کنید. هیچوقت فراموش نکنید که کیفیت بک لینک بسیار بسیار باارزش‌تر از کمیت آن است.


3 – الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

معرفی مرغ مگس خوار | اینجاست که کلمه ها معنی پیدا می‌کنند

 • تاریخ معرفی: 22 فوریه 2013
 • هدف: درک بهتر عبارات جستجو شده و ارائه بهترین و مفیدترین نتایج به کاربر

معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل:

این یکی از جذاب‌ترین و مفیدترین الگوریتم های گوگل است. گوگل به خاطر 2 چیز اسم این الگوریتم را مرغ مگس خوار گذاشت. یکی Speed ( سرعت ) و یکی هم accuracy ( دقت )

چند سال قبل که در گوگل جستجویی انجام می‌دادم ( تقریبا سال‌های 2010 و 2011 )، هنوز یادم هست که چطور گوگل نتایج عجیب و غریب و دور از انتظار برایم لیست می‌کرد. هنوز هم اگر با موتورهای جستجو ضعیف کار کنید خاطرات آن روزها برای شما هم زنده شده و متوجه منظورم خواهید شد. اما امروز گوگل به خوبی Query کاربر را تحلیل کرده و نتایجی مفیدی برایش لیست می‌کند. این نتایج مرتبط و دقیق را تا حد زیادی مدیون الگوریتم مرغ مگس خوار هستیم.

این پرنده گوگل، تلاش می‌کند تا نتایج جستجو را بر اساس هدف جستجو لیست کند. نه بر اساس هدف کلمه کلیدی.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چطور در بهینه سازی سایت برای موتور جستجو ( سئو ) تاثیر می‌گذارد؟

همیشه اصرار داشتم که نباید صفحات خودمان را برای یک کلمه کلیدی خاص بهینه کنیم. حالا متوجه منظورم می‌شوید. به کمک مرغ مگس خوار، گوگل عمیق‌تر عبارات جستجو شده را بررسی می‌کند و کلمات مترادف را در آنالیز خود جا می‌دهد.

اوج هنر مرغ مگس خوار زمانی نمایان می‌شود که یک عبارت طولانی یا یک عبارت محاوره‌ای یا یک عبارت پرسشی را در باکس سرچ وارد می‌کنید. اینجا گوگل با قدرتی که از الگوریتمش می‌گیرد مرتبط‌ترین نتایج را با توجه به هدف کاربر به او نشان می‌دهد. نه فقط کلمات کلیدی که در عبارت به کار برده است.

همین الان امتحان کنید. در گوگل سرچ کنید “چگونه سایت خود را روی هاست قرار دهیم“. این عبارت را جستجو کنید و نتایج را تحلیل کنید. جالب است. ببینید گوگل چطور سعی می‌کند مفهوم پشت عبارت کاربر را بررسی کند. کار مرغ مگس خوار دقیقا همین است.

برای اینکه مرغ مگس خوار دوستتان داشته باشد، به یک کلمه کلیدی خاص وابسته نباشید. ترکیب کلمات کلیدی مختلف را در متن خود بگنجانید.


4 – الگوریتم دزد دریایی گوگل

Pirate یا دزد دریایی یک راه حل عالی برای مقابله با نقض کپی رایت است

 • تاریخ معرفی: آگوست 2012
 • هدف: جریمه سایت‌هایی که کپی‌رایت را رعایت نمی‌کنند.

Pirate یا دزد دریایی گوگل، عاشق حقوق کاربران است. این الگوریتم به شدت مخالف انتشار رایگان یک اثر پولی است ( فیلم، کتاب، موسیقی و غیره ). دزد دریایی گوگل وظیفه دارد سایتهایی که قانون کپی رایت را نقض می‌کنند جریمه کند. این الگوریتم در حالت کلی ساختار ساده‌ای دارد. شاید بتوانیم در دو مرحله زیر الگوریتم را خلاصه کنیم:

 1. بگرد و سایتهایی که کپی رایت را نقض می‌کنند پیدا کن
 2. رتبه آن سایت‌ها را کاهش بده

در ایران متاسفانه به راحتی حق یک اثر زیر پا گذاشته می‌شود. حالا چطور از دست دزد دریایی گوگل در امان باشیم؟

به هیچ وجه محتوای کسی را بدون ذکر منبع آن منتشر نکنید. همین و بس


5 – الگوریتم کبوتر گوگل

معرفی الگوریتم کبوتر یا Pigeon گوگل

 • تاریخ معرفی: 24 جولای 2014
 • هدف: تحول در جستجوی محلی ( Local Search )

معرفی الگوریتم کبوتر گوگل:

گفتیم که گوگل بیشتر از ۲۰۰ پارامتر برای رتبه‌بندی سایتها دارد. اما هیچوقت هیچ صحبتی از location کاربر نبود تا این‌که سر و کله یکی از الگوریتم های گوگل برای سئو یعنی کبوتر گوگل پیدا شد. این الگوریتم به زیبایی ۲ محصول گوگل را به هم ربط داد. یکی google search و یکی هم google map. کبوتر یک فرصت عالی برای نشان دادن کسب و کارهای محلی به کاربران محلی است.

بعد از این آپدیت گوگل سایت‌های دایرکتوری بسیار محبوب شدند. دایرکتوری‌ها سایت‌های مرجعی هستند که دیگر سایتها را بر اساس دسته‌بندی تفکیک می‌کنند. ظاهر جستجو هم تغییرات جالبی داشت. در جستجوهای محلی گوگل باکسی به شما نشان می‌دهد که به پک سه تایی معروف است.


6 – الگوریتم موش کور یا Possum گوگل

معرفی موش کور گوگل یا Possum

 • تاریخ معرفی: 1 سپتامبر 2016
 • هدف: بهبود کیفیت جستجو با توجه به مکان ( Location ) کاربر و آدرس کسب و کار

معرفی الگوریتم موش کور گوگل:

شاید یاد کبوتر افتاده باشید. اما الگوریتم موش کور تمرکز بیشتری روی جستجوی محلی بر اساس مکان کاربر و آدرس بیزینس دارد. این الگوریتم بیشتر با صاحبان کسب و کار و کسانی که حساب Google My business دارند سر و کار دارد.

بعد از Possum گوگل نتایج متنوع‌تری بر اساس موقعیت فیزیکی کاربر به او نشان می‌دهد. یعنی هر چقدر شما از لحاظ فیزیکی به یک کسب و کار نزدیک باشید، شانس بیشتری برای دیدن آن برند در نتایج جستجوی محلی دارید.


7 – الگوریتم Mobile Friendly Update یا MobileGeddon گوگل

معرفی الگوریتم MobileGeddon گوگل

 • تاریخ معرفی: 21 آبریل 2015
 • هدف: ارتقا رتبه سایتهایی که نسخه بهینه برای موبایل دارند

معرفی الگوریتم Mobilegeddon گوگل:

تلفن‌های هوشمند زندگی ما را متحول کردند. شاید تا چند سال قبل بهینه‌سازی سایت برای موبایل خنده دار بود، اما امروز یک امر ضروری به حساب می‌آید.

گوگل در سال 2015 زنگ خطر را به صدا در آورد و به صاحبان سایت اخطار داد که وب سایت خود را طوری طراحی کنند که در صفحات نمایش کوچک مثل موبایل یا تبلت به خوبی دیده شود. امروزه ریسپانسیو ( responsive ) بودن سایت اجباریست.

گوگل اسم این الگوریتم را MobileGeddon گذاشت و چالش مهمی در دنیای وب شکل گرفت. به نظرم 21 آپریل 2015 روز مهمی برای سایتها بود. چون گوگل رسما در بلاگ خود اعلام کرد که ما صفحات بهینه شده برای موبایل را در جستجوهایی که در موبایل انجام می‌شود، به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر می‌گیریم.

البته در همان مقاله گوگل اشاره کرد که بهینه کردن سایت برای موبایل یکی از چندین سیگنال رتبه‌بندی سایتهاست و ممکن است سایتی که برای Query کاربر محتوای عالی دارد اما Mobile Friendly نیست، در نتایج جایگاه بهتری داشته باشد.

دقت کنید که آپدیت MonileGeddon موارد زیر را شامل می‌شود:

 • نتایج جستجو فقط در موبایل‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد
 • نتایج جستجو تمام زبان‌ها را شامل می‌شود و محدود یک ناحیه خاص نیست
 • تک تک صفحات جدا جدا رتبه‌بندی می‌شوند

اگر سایت شما برای موبایل بهینه نیست نگران نباشید. به محض تغییر ساختار سایت و طراحی نسخه ریسپانسیو، صفحات دوباره ایندکس شده و امتیاز Mobile Friendly را خواهید گرفت. توصیه می‌کنم حتما به کمک ابزاری که معرفی می‌کنم سایت خود را از لحاظ بهینه بودن برای نسخه موبایل تست کنید.

بررسی موبایل فرندلی بودن سایت


8 – الگوریتم RankBrain یا رنک برین گوگل

معرفی الگوریتم گوگل رنک برین یا RankBrain

 • تاریخ معرفی: 26 اکتبر 201۵
 • هدف: ارائه نتایج جستجو بهتر و مرتبط‌تر با کمک Machine Learning

معرفی الگوریتم RankBrain گوگل:

مغز متفکر گوگل الگوریتم رنک برین است. این الگوریتم به کمک هوش مصنوعی ( Artificial intelligence ) و یادگیری ماشین ( Machine Learning ) به پردازش نتایج جستجو کمک می‌کند.

Rank Brain یک برنامه کامپیوتری است که بین میلیاردها صفحه‌ای که در گوگل ایندکس شده، مرتبط‌ترین آنها را با Query کاربر پیدا می‌کند. گوگل در زمان رونمایی از این الگوریتم، آن را سومین پارامتر تاثیرگذار در رتبه‌بندی اعلام کرد.

به طور خلاصه رنک برین می‌فهمد یک صفحه درباره چیست. آن صفحه را با Query کاربر ارزیابی می‌کند و به مرور خودش را بهتر می‌کند. این الگوریتم پارامترهای تاثیرگذار مطرحی که در بخش آموزش سئو داخلی یا On page seo مطرح کردیم را لحاظ می‌کند.

چیزهایی مثل لینک‌ها، استفاده از کلمات کلیدی و غیره. اما خودش هم ساختاری دارد که اهمیت صفحات را تشخیص دهد. مواردی مثل نرخ فرار ( Bounce Rate )، نرخ فرار ( Bounce Rate )، نرخ فرار ( Bounce Rate ) و غیره.

Rank Brain شبیه به مرغ مگس خوار است. دوست دارد مفاهیم پشت جستجو را بررسی کرده و رفتار کاربر را درک کند. همچنین علاقه زیادی به رشد و یادگیری دارد. رنک برین هر روز خودش را با توجه به رفتار کاربران تغییر می‌دهد.


9 – الگوریتم گورخر گوگل

معرفی گورخر یا Zebra | فروشگاه های اینترنتی مراقب باشید

وقتی فروش اینترنتی و فروشگاه‌های اینترنتی پا به عرصه گذاشتند، کسی فکر نمی‌کرد رقیب خطرناکی برای فروشگاه‌های فیزیکی باشند. اما امروز گردش مالی سایت Amazon به تنهایی نشان می‌دهد که خرید اینترنتی تبدیل به یک بخش مهم از زندگی ما شده است.

در کشور ما فروشگاه‌های مطرحی مثل دیجی کالا یا بامیلو (در زمان آپدیت مقاله در کمال تاسف این سایت تعطیل شده است) عموم مردم را با خرید اینترنتی آشنا کردند. فروشگاه‌های مجازی حساسیت‌های خاصی دارند. چون کاربران قرار است به سایت اعتماد کرده و اطلاعات کارت بانکی خود را در این وب‌سایت وارد کنند. اینجا بود که گورخر گوگل تصمیم گرفت وارد شود.

الگوریتم گورخر یک ماموریت مهم داشت. پاکسازی دنیای وب از فروشگاه‌های بی‌کیفیت و ناامن که ممکن بود تجربه یک خرید امن و جذاب را از کاربر بگیرند. از نظر گورخر یک فروشگاه خوب شرایط زیر را دارد:

 1. داشتن گواهی‌نامه SSL
 2. راحتی کاربر در خرید و کم کردن مراحل خرید تا حد ممکن
 3. نمایش فروشگاه بر روی دستگاه‌های مختلف مثل موبایل، تبلت و …
 4. داشتن قابلیت‌های جذاب مثل مقایسه کالاها یا محاسبه زمان تخمینی رسیدن کالا و غیره
 5. استفاده از تخفیف‌های مناسب و کوپن‌های تخفیف
 6. و هر اتفاقی که یک تجربه شیرین از خرید اینترنتی را به کاربر منتقل کند

10 – الگوریتم فرد گوگل

معرفی الگوریتم فرد گوگل یا Google Fred

تبلیغات یک روش عالی برای درآمدزایی کسب‌و کارها است. ما در تیک تاک تک از انتشار تبلیغات محصولات و سرویس های جالب استقبال می‌کنیم. خود گوگل درآمد بسیار بسیار بالایی از طریق تبلیغات دارد. هیچکس منکر این نیست که تبلیغات خوب است. اما به چه قیمتی؟

شما هم سر و کارتان به سایت‌هایی خورده که فقط و فقط تبلیغات دارند و محتوای سایتشان بین تبلیغات گم شده است؟

متاسفانه در ایران تعداد این سایت‌ها بسیار زیاد است. Fred یکی از هوشمندترین الگوریتم های گوگل است. یک بخش از الگوریتم Fred مربوط به سایتهایی است که هدفشان از تولید محتوا، فقط اصول سئو است و اهمیتی به کاربر نمی‌دهند. سایتهایی که فقط دوست دارند رتبه خوبی داشته باشند تا تبلیغات بیشتری بگیرند و به نیازهای کاربر اهمیت زیادی نمی‌دهند.

گوگل بعد از پاندا، Fred را معرفی کرد تا نشان دهد چقدر محتوا ( Content ) مهم است و باید جدی گرفته شود.

فرد فقط مربوط به تبلیغات نیست. فرد راهکار جدید گوگل برای مقابله با محتوای نامرتبط و بی‌کیفیت است


11 – الگوریتم Payday Leon گوگل

الگوریتم Payday loan یک الگوریتم گوگل برای سئو است که به مبارزه با جستجوهای Spam میپردازد

این الگوریتم یک راهکار جالب توسط گوگل برای مبارزه با سایت‌های اسپم و Query های اسپم بود. نامگذاری این الگوریتم به یک نوع وام در آمریکا برمی‌گردد و دو کار اساسی انجام می‌دهد. اول اینکه با سایتهای اسپم مبارزه می‌کند. دوم اینکه عبارات جستجو شده اسپم توسط مردم را بررسی می‌کند.

کلمات مستهجن، وام با مبلغ بسیار بالا، وام با پرداخت روزانه، کازینو و حوزه‌های مالی دیگر مثل وام مسکن و بیمه و غیره تحت تاثیر این آپدیت هستند. الگوریتم Payday leon در اکثر کشورها از جمله ایران اعمال شده است.

در جستجویی که من در سال 2019 ( زمان انتشار این پست ) انجام دادم، با هیچ سایتی که چنین محتوای اسپمی منتشر کند مواجه نشدم. این نشان می‌دهد که این الگوریتم گوگل برای سئو تا حد زیادی موفق بوده است.

PayDay Leon راهکار گوگل برای مبارزه با Spam است


12 – الگوریتم Page Layout Algorithm یا پیج لیوت الگوریتم گوگل

الگوریتم Page Layout گوگل یک الگوریتم گوگل برای سئو و راهی برای مبارزه با تبلیغات افراطی است

باز هم به تبلیغات می‌رسیم. باور کنید تبلیغات افراطی به شدت آزاردهنده هستند و گوگل به طور مرتب این مسئله را در الگوریتم‌هایش لحاظ می‌کند. الگوریتم Page Layout یکی از الگوریتم های گوگل برای سئو بوده که بررسی می‌کند یک سایت در Header یا قسمت بالایی صفحه وب خود بیش از اندازه تبلیغات نداشته باشد تا کاربر بدون مشکل به محتوای اصلی و بخش‌های مختلف سایت دسترسی داشته باشند.

گوگل اعلام کرد که تنها 1 درصد کل سایتها تحت تاثیر الگوریتم Page Layout قرار گرفتند. اما اتفاق خوبی برای این سایتها بود تا درک کنند چیزی مهم‌تر از تبلیغات هم وجود دارد و آن لذت کاربر از تعامل با سایت است.

مت کاتس اعلام کرد این الگوریتم کاری با سایتهایی که به طور طبیعی و به اندازه تبلیغات می‌گیرند ندارد و مشکلی برای این سایتها پیش نمی‌آید. Page Layout از سال 2012 تا امروز 4 آپدیت بزرگ را تجربه کرده است.

اگر سایتی دارید که تبلیغات زیادی در قسمت بالایی سایت ( Header ) دارد، احتمالا الگوریتم Page Layout گوگل، سراغتان خواهد آمد


13 – الگوریتم Google Caffeine یا گوگل کافئین

کافئین یا Google caffeine یک الگوریتم گوگل برای سئو به حساب نمی‌آید و تاثیری در رتبه بندی سایتها ندارد

این مورد آخر کمی عجیب است. در حقیقت گوگل کافئین یک الگوریتم نیست. هیچ تاثیری هم روی رتبه بندی سایتها ندارد. یعنی هیچ سایتی با معرفی این الگوریتم تنبیه نشد. با اینکه کافئین یکی از الگوریتم های گوگل برای سئو به حساب نمی‌آید، اما به عنوان یک وب‌مستر بهتر است با این الگوریتم هم آشنا شویم.

کافئین برای این به وجود آمد که سیستم Index گوگل را متحول کند. اولین سیستم ایندکس گوگل در سال 1998 طراحی شده بود. الگوریتم کافئین هم در سال 2009 معرفی شد و در 2010 تکامل یافت. اما چرا گوگل سیستم ایندکس خود را تغییر داد؟ جواب واضح است.

در سال 1998 تقریبا 2 و نیم میلیون سایت وجود داشت و 188 میلیون کاربر از اینترنت استفاده می‌کردند.

در سال 2009 تقریبا 238 میلیون سایت آنلاین بود و 1 میلیارد و 800 میلیون کاربر می‌خواستند به این سایتها دسترسی داشته باشند.

سیستم قدیمی ایندکس اینجا دچار مشکل می‌شد و نیاز به یک تغییر اساسی بود. برای همین گوگل کافئین ارائه شد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید