فونت‌ها را مثل دستخط ما آدم‌ها در نظر بگیرید. هر کس با سلیقه خودش یک دستخط خاص را می‌پسند. در دنیای دیجیتال هم فونت‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این فونت‌ها زیبایی خاص خودش را دارد و کاربران می‌توانند از فونت مورد علاقه خود در نرم‌افزارها و سرویس‌های مختلف استفاده کنند. در ویندوز تعدادی فونت استانداردِ از پیش تعریف شده، برای انجام کارهای روزمره تعربف شده است. فونت‌هایی که بدون شک نیاز کاربران حرفه‌ای در تایپوگرافی را برطرف نخواهد کرد. در این پست درباره نحوه افزودن فونت به فتوشاپ ، ورد ، پاورپوینت، Camtasia و سایر نرم افزارهای ویندوز و مک که با فونت‌ها کار می‌کنند پرداخته‌ام. همراه تیک تاک تِک باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: 15 ترفند افزایش سرعت ویندوز 10 (کاملا کاربردی)

نحوه افزودن فونت به فتوشاپ ، ورد و … در ویندوز

فونت‌هایی که در نرم‌افزارهای مختلف استفاده می‌کنید ربطی به آن نرم‌افزار خاص ندارند و جایی در سیستم‌عامل نگهداری و ذخیره می‌شوند. مثلا نرم‌افزاری مثل فتوشاپ از خودش فونت ندارد و تایپوگرافی خود را از سیستم‌عاملِ مهمان (ویندوز یا مکینتاش، فتوشاپِ لینوکس نداریم 🙁 ) تامین می‌کند.

تبلیغات

با این پیش‌فرض افزودن فونت به فتوشاپ ، ورد ، پاورپوینت، اکسل و … را یاد بگیریم:


قدم 1 : دانلود فونت‌ها

قبل از هر چیز باید فونت موردنظر خود را آماده کنیم. اگر مجموعه فونت موردنظر را از دوست و آشنا گرفتید که هیچ، وگرنه باید چرخی در وب بزنید و دست به دانلود شوید. فونت‌های ایرانی و غیرایرانیِ زیادی در بستر وب به شکل رایگان آماده دانلود هستند.

به طور کلی فونت‌ها در 2 فرمت معروف عرضه می‌شوند:

  • OTF
  • TTF

بعد از دانلود پکیج، آن را با نرم‌افزارهایی مثل Winrar از حالت فشرده خارج کنید (معمولا فایل‌های فونت در فرمت Zip یا Rar برای دانلود قرار داده می‌شوند) بعد از Extract اگر پکِ فونت داشته باشید، می‌بینید که کوهی از فونت داخلِ پوشه شما ریختند و آماده نصب از طرف شما هستند.

اینم بخونید بد نیست: فرمت Zip بهتر است یا RAR؟


قدم 2 : نصب فونت‌ها

بعد از دانلود فونت‌ها نوبت به نصب آنها می‌رسد. به طور کلی در ویندوز 3 روش برای نصب فونت‌ها وجود دارد:

روش اول افزودن فونت به نرم‌افزارهای ویندوز

روی فونت موردنظر راست کلیک کرده و گزینه Install را بزنید. به این ترتیب فونت‌ها در ویندوز نصب شده و توسط تمام برنامه‌ها قابل استفاده خواهند بود. (برای نصب چند فونت به شکلِ همزمان باید فونت‌ها را با هم انتخاب کرده و نصب کنید)

Install فونت جدید در ویندوز و اضافه کردن Font به سیستم عامل

اینم بخونید بد نیست: آموزش اکتیو کردن ویندوز 10 با 3 فعال‌ساز حرفه‌ای

روش دوم افزودن فونت به فتوشاپ و سایر نرم افزارها در ویندوز

یک راهِ دیگر این است که به دلِ فونت‌ها بزنیم 🙂 یعنی وارد مسیر نصب فونت‌ها شویم و خودمان فونت‌های جدید را آنجا قرار دهیم. برای انجام این کار مسیر زیر را دنبال کنید:

Control Panel > Appearance and Personalization > Fonts

به سادگی فونت‌هایی که Copy کرده بودید را در این پوشه Paste کنید.

آموزش افزودن فونت به فتوشاپ ، ورد ، اکسل ، پاورپوینت و ... با Drag & Drop

[epcl_box type=”information”]نکته: اگر تنظیمات View by در Control panel روی حالاتِ Large icons یا Small icons باشد، دیگر گزینه Appearance and Personalization را مشاهده نخواهید کرد. بیخیالِ آن شده و مستقیمِ وارد پوشه Fonts شوید.[/epcl_box]

اینم بخونید بد نیست: 2 روش روتوش تصاویر در فتوشاپ

روش سوم افزودن فونت به فتوشاپ ، ورد ، پاورپوینت ، اکسل و …

در ویندوز برای هر چیزی که فکرش را بکنید نرم افزار وجود دارد. حتی برایِ کنترل و کار با فونت‌ها هم نرم افزار وجود دارد! پس روش سوم افزودن فونت به فتوشاپ ، ورد ، پاورپوینت ، اکسل و … استفاده از نرم‌افزارهای شخص ثالت است. برنامه‌هایی مثل FontBase، FontExpert و غیره.

اینم بخونید بد نیست: 3 روش استفاده از فتوشاپ آنلاین (بدون نیاز به نصب نرم‌افزار!)


آموزش اضافه کردن فونت به فتوشاپ در مک

برای نصب فونت‌های جدید در سیستمِ عامل مکینتاش از خانواده اپل کار کمی متفاوت است. در قدم اول فونت‌های موردنظر خود را دانلود کنید. بعد برای نصب فونت‌ها در مک 3 راه پیشِ روی ماست:

روش اول افزودن فونت به فتوشاپ و سایر نرم افزارها در مک

2 بار روی فونت موردنظر کلیک کنید تا برنامه Font Box اجرا شود. به کمک این برنامه با یک کلیک می‌توانید فونت را نصب کنید. با این روش فونت در تمامِ نرم‌افزارهای مک کار می‌کند، نه فقط در فتوشاپ!

نحوه افزودن فونت به مک با ابزار Font Box ، تنها با 1 کلیک

روش دوم اضافه کردن فونت به فتوشاپ و سایر نرم‌افزارها در مک

می‌توانید از روشِ کلاسیکِ copy/move استفاده کنید 🙂 کافی است فونت‌ها را از پوشه Downloads به مسیر نصب فونت‌ها انتقال دهید. در این روش با 2 حالت مواجه می‌شویم:

  1. می‌خواهید فونت‌ها فقط برای بعضی از کاربران فعال باشند
  2. می‌خواهید فونت‌ها برای تمامِ کاربران مک قابل استفاده باشند

در حالت اول باید فونت‌ها را به مسیر زیر منتقل کنید:

Users/Library/Fonts

در حالت دوم هم مسیر به این شکل است:

Library/Fonts

روش سوم افزودن فونت به فتوشاپ در مک

مثل ویندوز که نرم‌افزارهای زیادی برای مدیریت فونت‌ها داشت، مک هم کاربران خود را تنها نگذاشته است. برای نصب فونت‌های جدید می‌توانید از برنامه‌های مربوط به مدیریت فونت‌ها در مک استفاده کنید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش تشخیص آیفون اصل از تقلبی (Fake)


حرفِ آخر

در این پست راجع به اضافه کردن فونت‌های جدید به سیستم‌عامل‌های ویندوز و مکینتاش گپ زدیم و یاد گرفتیم چطور تایپوگرافی سیستم‌عامل خود را قوی کنیم. از اولِ پست حرفی در گلویم گیر کرده بود و حالا می‌خواهم این حرف را بگویم:

لطفا فونت‌های پولی را به شکل رایگان استفاده نکنیم و به حقوقِ طراحان احترام بگذاریم

امیدوارم در بخشِ نظرات ما را همراهی کنید و دیدگاه ارزشمند خود را راجع به این پست با کاربرانِ تیک تاک تِک به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید