شبکه‌های اجتماعی دیگر یک پدیده جدید نیستند. پلتفرم‌هایی که به مرور زمان رشد و گسترش پیدا کردند و امروز با امکانات متنوع خود ما را شگفت‌زده می‌کنند. اولین تجربه من از کار با شبکه‌های اجتماعی به فیس بوک برمی‌گردد و در این سال‌ها عناوین جدید و قابلیت‌های جدیدی را در این حوزه دیدم. Twitter یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی در جهان است که ایرانی‌های زیادی در آن فعالیت می‌کنند. ورود به توییتر هم آداب و رسوم خود را دارد و فعالان این پلتفرم معمولا از زبان مشترکی استفاده می‌کنند. قبل از ساخت اکانت در توییتر بد نیست نگاهی به ادبیات ویژه توئیتر بیندازید. با آموزش اصطلاحات توییتر از مجله تیک تاک تِک همراه باشید.


معرفی کوتاه Twitter

توییتر نیازی به معرفی ندارد. تقریبا همه آن را می‌شناسند. اما کوتاه صحبت کردن درباره آن خالی از لطف نیست. Twitter یک سرویس Microblogging و یک شبکه اجتماعی (Social Network) است که سال 2006 میلادی توسط آقای جک دورسی (Jack Dorsey) ساخته شد. پیام‌هایی که در twitter منتشر می‌شوند را tweet می‌نامند.

کاربران برای انتشار پست جدید، Like پست‌ها و retweet کردن توییت‌ها، باید در این پلتفرم ثبت‌نام کنند. کاربران مهمان فقط می‌توانند توییت‌های عمومی را بخوانند. شعبه اصلی توییتر در شهر سان‌فرانسیسکو (San Francisco) ایالت کالیفرنیا (California) آمریکا قرار دارد. البته به جز این شعبه، 25 دفتر دیگر در سراسر جهان متعلق به Twitter هستند.

توییت‌ها به 140 کاراکتر محدود هستند و نباید از این مقدار بیشتر شوند. البته این محدودیت سال 2017 برای زبان‌های چینی، ژاپنی و کره‌ای (که به اختصار CJK که به آن‌ها گفته می‌شود.) به 280 کاراکتر رسید. توییتر به موفقیت بسیار زیادی رسید و سال 2012، یعنی 6 سال بعد از انتشار اولیه، 100 میلیون کاربر روزانه بیشتر از 340 میلیون توییت در این پلتفرم منتشر کردند.

ادبیات ویژه توئیتر

کاربران توییتر در این شبکه اجتماعی از ادبیات ویژه‌ای استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم برای ورود به هر شبکه اجتماعی‌ای باید زبان مخصوص به آن پلتفرم را بشناسید تا به خوبی با آن سرویس ارتباط برقرار کنید. دقیقا مثل این می‌ماند که شما هنگام بیرون رفتن با دوستان خودتان از یک ادبیات خاص استفاده کنید؛ اما در یک جلسه کاری یا در محل کار ادبیات خود را تغییر دهید. همچنین ادبیاتی که برای پدر و مادر یا بزرگان و میانسالان استفاده می‌کنید همراه با احترام است.

بهتر است قبل از این‌که وارد دنیای جذاب Twitter شوید، ادبیات و اصطلاحات توییتر را به خوبی بشناسید. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که کاربران اینستاگرام معمولا از یک نوع ادبیات عامیانه استفاده می‌کنند. محتوای منتشر شده در این پلتفرم با این‌که طیف بسیار گسترده‌ای دارد، اما معمولا از اتفاقات روزمره افراد، ویدئوهای خنده‌دار یا آموزش‌های کوتاه و غیره تشکیل می‌شود.

در LinkedIn شرایط کاملا فرق می‌کند. در این فضا کمتر شیطنت‌های نوجوانانه و ویدئوهای رقص می‌بینید. کسانی که در لینکدین فعالیت می‌کنند معمولا صاحبان کسب‌وکار یا کارمندان و مدیران برندهای مختلف هستند که در این فضا به تبادل نظر و تجربیات کاری خودشان می‌پردازند.

شناخت مخاطبان و ادبیات آن‌ها برای بازاریابان محتوا و بازاریابان شبکه‌های اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد. توصیه می‌کنم برای آشنایی بیشتر، دوره آموزش بازاریابی در شبکه های اجتماعی، منتشر شده در وبسایت فرادرس را مشاهده کنید.

• آموزش بازاریابی در شبکه های اجتماعی — کلیک کنید

معرفی اصطلاحات توییتر

معرفی اصطلاحات توییتر

طیف اصطلاحات توییتر بسیار گسترده است. این اصطلاحات با توجه به زبان مورداستفاده در Twitter تغییر می‌کند، اما بعضی از آن‌ها بین تمام کاربران توییتر مشترک است. مثلا یک انگلیسی‌زبان از اصطلاحاتی مثل NBD یا IDK استفاده می‌کند؛ در حالی که این مخفف‌ها در فارسی مفهوم خاصی ندارند. اما مثلا واژه‌ای مثل هشتگ بین تمام کاربران کاربرد یکسانی دارد. در ادامه هم اصطلاحات فارسی توییتر هم اصطلاحات انگلیسی آن را بررسی می‌کنیم.

اصطلاحات توییتر (عمومی و برای تمام کشورها)

 • Tweet (توییت): هر محتوایی که در توییتر منتشر می‌کنید توییت نامیده می‌شود. مثل گذاشتنِ Post در اینستاگرام.
 • Pin Tweet (پین توییت): قابلیت سنجاق را احتمالا می‌شناسید. شاید هم در تلگرام آن را دیده باشید. در Twitter می‌توانید یکی از توییت‌های خود را سنجاق کنید تا در صفحه شما به عنوان اولین توییت نمایش داده شود.
 • ReTweet (ری‌توییت): به معنای بازنشر یا انتشار مجدد است. با ری‌توییت کردن یک Tweet، می‌توانید آن را با فالورهای خود به اشتراک بگذارید.
 • Hashtag (هشتگ): از هشتگ برای دسته‌بندی یا تفکیک موضوعی استفاده می‌شود. برای مثال وقتی یک غزل از استاد شهریار توییت می‌کنید، می‌توانید هشتگ #شهریار را هم به توییت خود اضافه کنید.

Hashtag (هشتگ) در Twitter

 • Fleet (فلیت): استوری اینستاگرام را که می‌شناسید؟ یک چیزی مشابه استوری اما این‌بار در توییتر.
 • Trend (ترند): این واژه از صنعت مد یا فشن گرفته شده است. زمانی که بحث راجع به یک موضوع خاص بسیار بالا می‌گیرد و افراد بسیار زیادی درباره آن صحبت می‌کنند؛ می‌گوییم فلان موضوع ترند شده است.
 • Follow (فالو): یعنی کسی را در توییتر دنبال کنید. واژه فالو تقریبا در بیشتر شبکه‌های اجتماعی مشترک است.
 • Follower (فالوور): یعنی کسانی که شما را دنبال می‌کنند.
 • Following (فالووینگ): یعنی کسانی که شما آن‌ها را دنبال می‌کنید.
 • FollowBack (فالوبک): یک اصطلاح رایج برای زمانی که کسی را فالو می‌کنید و او هم در جواب شما را فالو می‌کند.
 • UnFollow (آنفالو): وقتی کسی را که فالو دارید، دیگر فالو نمی‌کنید. به این عمل، دنبال نکردن یا آنفالو می‌گویند.
 • Avatar (آواتار): به تصویری که در اکانت توییتر خود می‌گذارید آواتار می‌گویند.

سیر تاریخ تکامل آواتار توییتر در گذر زمان

 • Header (هِدِر): به تصویر عریض و بزرگی که به عنوان کاور (Cover) روی اکانت خود می‌گذارید Header گفته می‌شود.
 • Bio (بایو): مخفف کلمه Biography است. به توضیح کوتاهی که در اکانت خود اضافه می‌کنید، یبوگرافی یا بایو و گاهی بیو هم می‌گویند.
 • Direct (دایرکت): در اینستاگرام هم اسمش را زیاد شنیدید! به ارسال پیام خصوصی در توییتر دایرکت می‌گویند.
 • block (بلاک): واژه‌ای آشنا در تمام شبکه‌های اجتماعی! به عملی گفته می‌شود که دسترسی کاربر را به اکانت شما می‌بندد.
 • UnBlock (آن بلاک): به خارج کردن یک کاربر از حالت بلاک گفته می‌شود. به این ترتیب دوباره این کاربر می‌تواند اکانت شما را مشاهده کند.

اصطلاحات توییتر مربوط به حساب کاربری

1 – Mute (میوت): اصطلاحی برای ساکت کردن فالوورها 🙂 مثلا اگر کسی را فالو دارید، اما علاقه‌ای به خواندن و دیدن توییت‌های او ندارید؛ می‌توانید او را میوت (ساکت) کنید. به این ترتیب دیگر توییت‌های او را مشاهده نخواهید کرد. کاربر شما متوجه نمی‌شود که او را میوت کرده‌اید. یعنی اعلانی برای او ارسال نخواهد شد.

2 – Protect (پراتکت): مثل یک گارد به این اصطلاح نگاه کنید. مثل Private در اینستاگرام. با این قابلیت فقط افراد مورد تایید شما می‌توانند توییت‌هایتان را ببینند و بخوانند.

3 – Suspended (ساسپند): شاید یکی از بدترین اتفاقاتی باشد که برای یک توییتری می‌افتد! در این حالت توییتر تصمیم می‌گیرد دسترسی شخص را به اکانت موردنظر برای همیشه ببندد و حساب شخص ساسپند می‌شود. راه‌هایی برای خروج از این حالت و بازگرداندن اکانت وجود دارد اما هیچ تضمینی نیست که نتیجه بدهد.

اصطلاحات توییتر مربوط به حساب کاربری

4 – Deactivate (دی‌اکتیو): به فرآیند بستن حساب کاربری در توییتر گفته می‌شود. اگر می‌خواهید اکانت خود را در توییتر حذف کنید، می‌توانید آن را دی‌اکتیو کنید.

5 – Lock (لاک): به قفل شدن حساب کاربری در توییتر گفته می‌شود. انجام بعضی از کارها می‌تواند اکانت Twitter شما را لاک کند. مثلا اگر مدت زیادی در این شبکه اجتماعی حضور نداشته باشید یا افراد زیادی را در مدت زمان کوتاه فالو کنید. توییتر ممکن است فعالیت‌های شما را مشکوک تلقی کرده و حسابتان را موقتا قفل کند.

6 – Limit (لیمیت): فعالیت بیش از حدی که باعث محدودیت شما می‌شود. یعنی کاری می‌کنید که توییتر شما را با ربات اشتباه بگیرد.

7 – Report (ریپورت): به معنای گزارش کردن است. زمانی که مشکلی در یک توییت می‌بینید؛ می‌توانید آن را به مسئولان توییتر گزارش کنید تا برخورد لازم را انجام دهند. مشکلاتی مثل انتشار مطالب نژادپرستی، کودک‌آزاری، نقض حقوق زنان و غیره.

8 – TimeLine (تایم لاین): صفحه اول پلتفرم که توییت‌ها در آن لیست می‌شوند را تایم لاین یا TL می‌نامند. مثل صفحه اصلی اینستاگرام که در آن‌جا پست‌های جدید نشان داده می‌شوند.

9 – Bookmark (بوک مارک): این قابلیت فقط محدود به توییتر نیست و خیلی جاها آن را دیده‌اید. با بوک‌مارک کردن یک توییت می‌توانید آن را ذخیره کنید و بعدا دوباره بخوانید.

10 – Super Follows (سوپر فالوز): قابلیتی برای کسب درآمد تولیدکنندگان محتوا در توییتر است. به این ترتیب که در ازای ارائه توییت‌های بیشتر یا محتوای خاص، شخص از فالوورهای خود پول دریافت می‌کند.

اصطلاحات توییتر (رایج بین فارسی زبانان)

یکی از بخش‌های تلخ و شیرین توییتر مربوط به اصطلاحات فارسی آن است. با شنیدن بعضی از اصطلاحات ممکن است بخندید و با شنیدن بعضی ممکن است برای آینده زبان فارسی نگران شوید. به هر حال بسیاری از این اصطلاحات رواج دارند و قرار است در ادامه با آن‌ها آشنا شویم.

نکته: بعضی از این اصطلاحات ممکن است در گذر زمان از دایره لغات توییتری‌های عزیز حذف شود.

تیک تاک تِک به کار بردن این کلمات و استفاده از آن‌ها در ادبیات روزمره را چندان مناسب نمی‌بیند. اما به نظر مخاطبان احترام گذاشته و لیستی از اصطلاحات توییتر که رواج بیشتری دارند تهیه کرده است.

1 – صوییت: اشاره به توییت کردن ویس دارد.

2 – تق: مخفف عبارت توییت قبلی است. کاربران با این هشتگ مخاطب را به توییت قبلی خود ارجاع می‌دهند.

3 – تب: مخفف عبارت توییت بعدی است. به این‌ترتیب می‌توانید با زدن #تب درباره چیزی توییت کنید که در آینده اتفاق می‌افتد.

4 – رتق: مخفف ریتوییت قبلی است.

5 – رتب: مخفف ریتوییت بعدی است.

6 – شخم‌زدن: اصطلاحی است برای کسانی که اکانت سایر کاربران توییتر را شخم می‌زنند. وقتی کسی وارد اکانتی شده و چند توییت کاربری را ریتوییت کند، به اصطلاح می‌گویند دارد آن اکانت را شخم می‌زند.

7 – دایورت: یکی از اصطلاحات رایج توییتر و مکالمات روزمره است. اگر بخواهند کسی را نادیده بگیرند یا به او بی‌محلی کنند؛ می‌گویند او را دایورت کردم! این اصطلاح در توییتر هم رایج است.

8 – ب ر ب ب: مخفف کلمه برو بابا است.

9 – قلب قلبی: پای آرایه‌های ادبی هم به توییتر باز شده است 🙂 جای شکرش باقی‌ست! کسی که شدیدا تحت تاثیر احساسات خود قرار بگیرد را می‌گویند قلب قلبی شده است. به نوعی استعاره از دوست داشتن و عشق زیاد.

قلب قلبی یکی از اصطلاحات رایج توییتر فارسی است

10 – اشکی شدن: برای زمانی به کار می‌رود که شخص بابت موضوعی به شدت ناراحت شود. به اصطلاح اشکش در می‌آید و می‌گوید اشکی شدم.

11 – رقیق شدن: وقتی کاربری تحت تاثیر یک توییت قرار می‌گیرد و احساساتش برانگیخته می‌شود از این اصطلاح استفاده می‌کند. شاید بتوان عبارت “دِلم رَحم اومد” را معادل آن در نظر گرفت.

12 – بادکنکی شدن: اشاره به روز تولد شخص دارد. توییتر با توجه به تاریخ تولدی که شخص در اکانت خود تنظیم کرده است، روز تولدش حساب او را با بادکنک تزئین می‌کند.

13 – > و <: این هم یکی دیگر از اصطلاحات عجیب توییتر! این‌بار پای علائم ریاضی و برنامه نویسی هم وسط آمده است. کاربران توییتر از علائم کمتر یا بیشتر برای نشان دادن میزان علاقه خود به 2 موضوع یا میزان دشواری آن‌ها استفاده می‌کنند. برای مثال پزشکی>>>دندان‌پزشکی یعنی من به پزشکی بیشتر از دندان‌پزشکی علاقه دارم. اگر تعداد این علائم بیشتر شود، شدت علاقه یا سختی بیشتر را نشان می‌دهد.

اگر علاقه به یادگیری برنامه نویسی دارید، می توانید به آموزش های تهیه شده در این زمینه که در سایت فرادرس موجود است مراجعه نمایید.

• مجموعه آموزش برنامه نویسی — کلیک کنید

14 – تباه: اصطلاحی که در ادبیات روزمره مردم هم استفاده می‌شود و می‌تواند برای یک شخص یا یک اتفاق خاص به کار برود. منظور از تباه، داغون بودن است.

15 – خدایا بسه دیگه: برگرفته از سخنرانی‌های استاد رائفی‌پور که دست‌مایه طنز شد. از این اصطلاح برای زمان‌های ناامیدی از یک چیز یا خستگی و بی‌حوصلگی استفاده می‌شود. در ادامه معمولا عبارت “خسته شدیم دیگه” هم اضافه می‌شود.

خدایا بسه دیگه یکی از اصطلاحات رایج توییتر شده است

16 – پ.ن: مخفف پی‌نوشت است. پی‌نوشت متنی است که بعد از محتوای اصلی می‌آید و می‌تواند جمله، پاراگراف یا یک بخش متنی مستقل باشد. کاربران توییتر معمولا بعد از پایان توییت خود از این اصطلاح برای اضافه کردن یک موضوع دیگر استفاده می‌کنند.

17 – خبر کوتاه بود و جانکاه: هوشنگ ابتهاج با تخلص م.سایه، یکی از بزرگترین شاعران معاصر ایران است. این اصطلاح برای زمانی به کار می‌رود که کاربران می‌خواهند خبر تکان‌دهنده و ناراحت‌کننده‌ای را منتشر کنند و با این مقدمه به استقبال آن خبر می‌روند. در ادامه بخشی از نسخه اصلی این شعر را ببینید:

خبر کوتاه‌ بود
اعدام‌ شان‌ کردند!
خروش‌ دخترک‌ برخاست‌
لبش‌ لرزید
دو چشم‌ خسته‌اش‌ از اشک‌ پر شد
گریه‌ را سر داد
و من‌ با کوششی‌ پر درد
اشکم‌ را نهان‌ کردم‌
چرا اعدامشان‌ کردند؟
می‌پرسد ز من‌، با چشم‌ اشک‌آلود

اصطلاحات توییتر (برگرفته از کلمات انگلیسی)

1 – Crush (کِراش): شاید معروف‌ترین مورد لیستمان، همین واژه باشد 🙂 در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی هم زیاد درباره این اصطلاح شنیده‌اید. Crush یعنی بدون این‌که کسی متوجه شود به او علاقه داشته باشید. یک جورهایی می‌شود اسمش را گذاشت: عشقِ پنهانی!

2 – Ex (اِکس): اصطلاحی که بین انگلیسی‌زبان کاملا رواج دارد و از توییتر هم سردرآورده است. همچین بین فارسی‌زبانان Twitter هم به کار گرفته می‌شود. Ex به قبلی اشاره دارد و معمولا به دوست دختر یا دوست‌پسر قبلی گفته می‌شود. کسی که رابطه خود را با او قطع کرده‌اید، اِکس شما به حساب می‌آید.

3 – Cute (کیوت): کلمه کیوت هم به خوبی راه خودش را بین فارسی‌زبانان توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یاز کرده است. کیوت به معنی بانمک و بامزه است.

Cute هم در توییتر هم در سایر شبکه‌های اجتماعی و گفتگوهای روزمره استفاده می‌شود

4 – Date (دِیت): برای قرارهای عاشقانه استفاده می‌شود. وقتی می‌گوییم با کسی Date داریم، معمولا منظور این است که برای ایجاد یک رابطه عاشقانه و آشنایی بیشتر با او قرار می‌گذاریم. از دِیت برای قرارهای کاری و دیدار با خانواده استفاده نمی‌شود.

5 – Nude (نود): برای تصاویر برهنه یا لخت به کار می‌رود و اگر کسی به شما گفت واسم نود بفرست، منظورش این است که تصویری برهنه از خودتان برایش بفرستید. (این کار را نکنید 🙂 )

6 – Judge (جاج): بین انگلیسی‌زبان کاملا رایج است و معنای آن قضاوت کردن است. در فارسی چهره قشنگی ندارد اما در توییتر استفاده می‌شود. وقتی می‌گویند “فلانی را جاج نکن” منظور این است که او را قضاوت نکن.

7 – Creepy (کریپی): به معنی چندش یا حال‌به‌هم‌زن است. در توییتر هم برای انسان به کار می‌رود، هم برای اشیا و غیره.

8 – Hickey (هیکی): به کبودی روی گردن که به خاطر مکیدن پوست هنگام معاشقه ایجاد می‌شود هیکی می‌گویند.

9 – Loser (لوزِر): به معنای بازنده است. انگلیسی‌زبانان، معمولا این کلمه را برای افراد شکست‌خورده و کسانی که دستاوردی نداشته‌اند به کار می‌برند.

10 – Emoji (ایموجی): ایموجی را به خوبی می‌شناسید و محدود به توییتر نیست. ایموجی‌ها همان شکلک‌هایی هستند که گاهی برای بیان احساسات و حالات روحی خود به جای کلمات از آن‌ها کمک می‌گیریم.

11 – Susmaz (سوزماز یا سس‌ماست): آهنگ Yaram Derinden از Sura İskəndərli حسابی سروصدا کرد. امکان ندارد کمی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کرده باشید و این آهنگ به گوشتان آشنا نباشد. این کلمه به زبان ترکی استامبولی “آروم نشدن” است. به خاطر میکس زیاد این آهنگ در ویدئوهای کوتاه که معمولا حقیقتی تلخ، عجیب یا خنده‌دار را بیان می‌کنند معروف شده است.

آهنگ Yaram Derinden از Sura İskəndərli و تکه معروف آن یعنی "سوسماز" که در Twitter به یک اصطلاح رایج تبدیل شده است

شاید شما هم به سرتان زده باشد ویدئوهای جذاب بسازید و با میکس‌های خلاقانه در شبکه‌های اجتماعی مختلف دیده شوید، مجموعه آموزش تدوین فیلم و آهنگسازی سایت فرادرس راه را برایتان هموار می‌کند و با دیدن این آموزش‌ها می‌توانید به تولید ویدئو، پادکست و غیره بپردازید. برای تهیه این ویدئوها به آدرس زیر مراجعه کنید.

• مجموعه آموزش تدوین فیلم و آهنگسازی — کلیک کنید

اینم بخونید بد نیست: بهترین نرم‌افزارهای آهنگسازی و تنظیم موسیقی کامپیوتر را بشناسید

برخی از اصطلاحات انگلیسی توییتر که در فارسی هم می‌توانند کاربرد داشته باشند

کاربرد اصلی این اصطلاحات در توییتر انگلیسی است، اما در توییتر فارسی هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

 • YW: مخفف You’re welcome به معنای خواهش می‌کنم است.
 • TY: مخفف Thank you به معنای ممنونم است.
 • LOL: مخفف laugh out loud به معنای خندیدن با صدای بلند است.
 • STFU: مخفف Shut the f— up به معنای خفه شو است.
 • IDK: مخفف I don’t know به معنای نمی‌دانم است.
 • CLK: مخفف Click یا کلیک است.
 • EMA: مخفف Email address یا ایمیل آدرس است.
 • KK: اصطلاحی که برای Okay یا اوکی به کار می‌رود.
 • YT: مخفف YouTube است.
 • SN: مخفف Social Network است.
 • TFTF: مخفف عبارت Thanks for the follow به معنای ممنون بابت فالو است.
 • TFTT: مخفف عبارت Thanks for this tweet به معنای ممنون بابت این توییت است.
 • ORLY: مخفف اصطلاح Oh, really به معنای واقعا است.

جمع بندی نهایی اصطلاحات توییتر

شبکه‌های اجتماعی بخش‌های مختلف زندگی ما را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. آن‌ها فقط برای سرگرمی استفاده نمی‌شوند و افراد زیادی برای تحقیق و پژوهش سراغ این ابزارها می‌روند. برای آشنایی بیشتر سری به سایت فرادرس و دوره آموزش شبکه های اجتماعی علمی و دانشگاهی بزنید.

• آموزش شبکه های اجتماعی علمی و دانشگاهی — کلیک کنید

در این نوشتار سعی کردیم با اصطلاحات فارسی و انگلیسی توییتر بیشتر آشنا شویم. البته تنها بخش کوچکی از آن‌ها را توانستیم پوشش دهیم و برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات توییتر لازم است در این پلتفرم فعالیت مستمر داشته باشید. در انتها از شما می‌خواهم اصطلاحات جالبی که می‌شناسید و در این لیست وجود ندارند را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نظر خود را بنویسید

لطفا نظرات را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید